BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Visuotinė prekių stoka Lietuvoje XX a. pabaigoje

Spausdinti
2025-03-21
XX a. pabaigoje Lietuvoje susiformavusi ekonominė situacija tapo dramatišku visuomenės išbandymu. Sovietų Sąjungos ekonominis nuosmukis, planinės ekonomikos trūkumai ir galiausiai SSRS griūtis sukėlė prekių deficitą, kuris paveikė kasdienį žmonių gyvenimą. Vienas ryškiausių šio laikotarpio aspektų buvo talonų ir kvietimų sistema, kuri tapo būtina prekių paskirstymo priemone. 

Lietuvoje naudoti kvietimai ir talonai atskleidžia ne tik prekių stygių, bet ir valstybės pastangas patenkinti gyventojų poreikius ribotų išteklių sąlygomis. 

Šis tekstas pagrįstas D. Grimaliauskaitės straipsniu „Visuotinio nepritekliaus XX a. pabaigoje liudininkai – kvietimai ir talonai: pirminiai tyrimų duomenys (Lietuvos nacionalinio muziejaus rinkinio pagrindu)“, jis publikuotas Lietuvos nacionalinio muziejaus moksliniame leidinyje.

Talonų ir kvietimų atsiradimas

Maisto ir pramoninių prekių talonų naudojimas buvo dažnai siejamas su karo laikotarpiais, tačiau Lietuvoje jie tapo plačiai paplitę per SSRS ekonominę krizę. Dvidešimtojo amžiaus devintojo dešimtmečio pabaigoje, kai centrinis SSRS planavimas negalėjo užtikrinti pakankamo prekių tiekimo, buvo įvesti ribojimai, o daugelis kasdienių prekių tapo sunkiai prieinamos. Nuo 1989 m. talonai buvo išduodami per organizacijas ir įmones kaip būdas reguliuoti ribotų išteklių paskirstymą.



Deficitinių prekių sąrašas nuolat plėtėsi. Iki 1989 m. Lietuvoje buvo skirstomi talonai tokioms pagrindinėms prekėms kaip mėsa, sviestas, aliejus, cukrus, miltai, kava, degtukai, tabakas, muilas ir net skalbimo priemonės. Pavyzdžiui, talonai 1989–1991 m. suteikdavo teisę įsigyti 0,5 kg cukraus per mėnesį vienam asmeniui. 



Lietuvai paskelbus nepriklausomybę 1990 m. kovo 11-ąją, SSRS pradėjo ekonominę blokadą prieš Lietuvą, siekdama palaužti naujai atsikūrusią valstybę. Tai dar labiau padidino prekių trūkumą ir skatino talonų naudojimą Lietuvoje. 1990 m. spalio mėn. įvesti talonai ne tik maisto produktams, bet ir pramoninėms prekėms – tokioms kaip degalai, avalynė ir drabužiai. Degalų stygius buvo ypač juntamas, nes benzino talonai buvo riboti ir skirstomi tik būtiniausioms transporto priemonėms.



1991 m. rugpjūčio 5 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė įvedė bendruosius talonus, kurie iki 1992 m. gegužės 11 d. buvo naudojami kaip universalios prekių kortelės. Šie talonai, nors ir buvo išduodami visiems gyventojams, dažnai buvo nepanaudojami dėl prekių trūkumo. Vėliau jie tapo laikinąja valiuta, kol 1993 m. birželio mėn. buvo įvestas litas. Tai buvo unikalus atvejis Lietuvos istorijoje, kai prekių paskirstymo priemonė įgijo piniginę funkciją.



Talonai ir kvietimai atspindi ne tik ekonominius sunkumus, bet ir žmonių pastangas išgyventi sudėtingomis sąlygomis. Jie tapo svarbiais istorijos liudininkais, parodančiais, kaip valstybė ir jos piliečiai kovojo su ekonominiu chaosu. Lietuvos gyventojai buvo priversti ieškoti alternatyvių prekių įsigijimo būdų – plito nelegalios prekybos tinklai, žmonės keitėsi prekėmis ir ieškojo galimybių įsigyti būtiniausių produktų neoficialiais kanalais.

 
Tai įdomu!