BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pasaulio pinigų pavadinimų kilmė. Azija

Spausdinti
2017-08-16

Pasaulyje yra daugiau nei 200 valstybių. Visos jos turi savo nacionalines valiutas, bet daugelis jų dalijasi valiutų pavadinimus. Populiariausi: doleris, svaras, frankas, rupija… Todėl skirtingų pinigų pavadinimų nėra tiek daug, jų mažiau nei šimtas. Vis dėlto daugelio jų pavadinimų kilmė siekia dar priešistorinius ar antikinius laikus, o kai kurių pavadinimai yra visiškai modernūs. Taigi, iš kokių žodžių kilo populiariausių ir įdomiausių valiutų pavadinimai?

Šįkart apie Azijos žemyno pinigų pavadinimus.

Daug Azijos valstybių pinigų pavadinimus dėl politinių ar kitų priežasčių perėmė iš kitų šalių: dinaras (Bahreine, Irake, Jordanijoj, Kuveite), doleris (Brunėjuje, Hong Konge, Singapūre, Taivane), rialai (Irane, Omane, Katare, S. Arabijoje), svarai (Libane, Sirijoje), dirhamas (Jungtiniuose Arabų Emiratuose), pesas (Filipinuose).

Čingų dinastija, valdžiusi Kiniją nuo XVII a. išleido sidabrinę monetą, kurią pavadino juaniu (žodis mandarinų kalboje reiškiantis „apvalus“), šis pavadinimas tapo bendriniu ir išliko iki mūsų dienų. Juaniu šiandien vadinama ne tik Kinijos, bet ir kitų šalių valiuta. Tiesa, pavadinimas modifikuotas pagal vietines kalbas: Japonija jena, Korėjos vonas. Beje, Mianmaro kiato ir Mongolijos tugriko reikšmė ta pati – apvalus.

Populiarus pavadinimas Azijoje – rupija. Originaliai atsiradęs Indijoje, paplito ir kitose šalyse, šiandien šį pavadinimą dalinasi šešios valstybės (Indija, Indonezija, Šri lanka, Maldyvai, Nepalas, Pakistanas). Sanskrito kalboje žodis reiškia sidabrą, o pradėtas vartoti išleidus monetas XVI a.

Kitos valiutos jau vietiniai valstybių istoriniai pavadinimai ir dažniausiai susiję su metalais arba jų svorio matais. Izraelio šekelis – pavadinimas atėjo dar iš tų laikų, kai vietiniai gyventojai skaičiuodavo grūdus ir mokėdavo jais, o tam tikrą grūdų skaičių pavadino šekeliu, jis vėliau tapo sidabro svorio matu, sidabrine moneta, o šiandien tarnauja, kaip Izraelio pinigas. Tailando batas – senovinis svorio matavimo vienetas lygus apie 15 g, Laoso kipas vietine kalba reiškia metalo lydinį, Kirgizijos ir Uzbekijos somas – grynas auksas, Butano ngultrumas – sidabrinis pinigas, Vietnamo dongas – varis, o Malaizijos ringitas  reiškia rantytas, o kilo iš tų laikų, kai šalyje plačiai cirkuliavo ispaniškos monetos su rantytais kraštais.

Tai įdomu!