BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Charono obolas

2023-12-11
Jau pirmieji žmonės kūrė įvairias tradicijas ir papročius, kaip artimiesiems užtikrinti gerą būvį pomirtiniame pasaulyje.

Mirtis skirtingose kultūrose reiškė skirtingus dalykus, ir daugelis senovės pasaulio žmonių turėjo tvirtus įsitikinimus, kaip teisingai pagerbti mirusiuosius. Šiandien kiek plačiau pažvelgsime į vieną iš tokių tradicijų, gyvavusių senovės Graikijoje, t. y. į Charono obolo tradiciją.
    
Charono obolo mitas susijęs su monetų dėjimu mirusiesiems ant akių arba į burnas. Pasak legendos, monetos buvo tam tikra duoklė arba mokestis, už kurį mirusieji buvo perkeliami į požeminį, pomirtinį pasaulį – Hadą. Nors šiais laikais tai gali skambėti keistai, senovės žmonėms ši praktika teikė ramybę – užtikrindavo, kad jų šeimos nariai saugiai patektų į pomirtinį gyvenimą.

Graikijos pomirtinis pasaulis ir mokestis už jį

Senovės Graikijoje gyvųjų žemė buvo atskirta nuo mirusiųjų požeminio pasaulio – Hado. Požemis yra ten, kur mirusieji eina, kai jie miršta, o šią požemių karalystę stebi ir tvarką joje palaiko Hadas, požemio dievas. Buvo tikima, kad kai miršta žmogus, jis Hade stebuklingai neatsiranda, turi nukeliauti į jį pats. Pasak senovės graikų tikėjimo, tarp gyvųjų pasaulio ir požemio pasaulio teka dvi upės – Stiksas ir Acheronas, jos skiria gyvųjų ir mirusiųjų sielas.
 
Mirusieji, norėdami patekti į požemio pasaulį, turėjo kirsti Stikso ir Acherono upes laivu. Jiems šioje kelionėje galėjo padėti tik Hado keltininkas Charonas, senovės graikų mituose perkeldavęs mirusiųjų vėles į Hadą per jį supančias požemio upes.

Svarbus dalykas, kad jis keleivių nekeldavo upėmis nemokamai. Pasak senovės graikų legendų, Charonui už jo darbą reikėdavo sumokėti vieną obolą. Obolas buvo senovės graikų moneta. Vienintelis būdas įsitikinti, kad mirusysis turės pinigų pomirtinei kelionei ir Charonas gaus užmokestį, buvo prieš jį palaidojant įdėti monetą į burną arba uždėti ją ant akių. 

Kas nutikdavo, jei keltininkas atlyginimo negaudavo? Senovės graikų tikėjimas teigia, kad sielos, negebėdavusios susimokėti, klajodavo žemėje tarp gyvųjų šimtus ar net tūkstančius metų, kol jų galiausiai pagailėdavo Charonas ir leisdavo patekti į požemio pasaulį – Hadą. 

Monetų įdavimas mirusiesiems dabartiniais laikais

Šiandien monetų dėjimas mirusiesiems ant akių kai kuriose pasaulio dalyse vis dar yra praktikuojamas, nors nebūtinai dėl tos pačios priežasties, kaip senovės Graikijoje. Galbūt girdėjote apie šią praktiką ar pastebėjote ją kokiame nors filme, tik nesusimąstėte, kokia šio reiškinio prasmė?

Dar XIX a. antrojoje pusėje ir XX a. pradžioje Jungtinėje Karalystėje, valdant karalienei Viktorijai, buvo įprasta dėti mirusiesiems ant akių sidabrines monetas. Britai Charono mokesčio nemokėdavo, pinigų dėjimas ant akių tikriausiai buvo tik estetinių paskatų skatinamas veiksmas – taip buvo galima paslėpti atmerktas mirusiojo akis, kurios kėlė neigiamas emocijas artimiesiems.

Žmonės norėjo kaip nors šias nerimą keliančias akis uždengti, o sidabrinės monetos buvo pakankamai sunkios, kad akys liktų užmerktos iki laidotuvių. Šiandien ši tradicija jau išnykusi, bet Jungtinėje Karalystėje ar Jungtinėse Amerikos Valstijose dar pasitaiko, kad mirusiojo akys uždengiamos, kol velionis bus nuvežtas į laidojimo namus arba palaidotas. 

Daug populiaresne tradicija Jungtinėse Amerikos Valstijose šiais laikais tampa monetų dėjimas ant kapavietės ar antkapio. Tik šiuo atveju tai susiję ne su graikų mitais, o su JAV kariuomene ir jos tradicijomis. Ant antkapio ar kapavietės palikta moneta yra būdas bendrauti su mirusiojo šeima, ją pagerbti. Kiekviena ant kapo palikta moneta turi savo reikšmę ir prasmę. 

Jei ant kapo matote paliktą 1 cento monetą, tai reiškia, kad kapą lankė karys arba moteris, o kape palaidotas karo veteranas. Jei ant kapo matote 25 centų monetą, žinokite, kad šį kapą lankė žmogus, tarnavęs kariuomenėje su velioniu, ir kad asmuo mirė tarnybos metu. Kiekviena moneta reiškia vis ką kita, ji yra pagarbos veteranams ir jų šeimoms ženklas. Šios monetos skiriamos kapinėms prižiūrėti ar kitų veteranų laidotuvių išlaidoms padengti. Nors tokia praktika taikoma JAV kariuomenėje, pasidomėkime plačiau šios tradicijos kilme. 

Galbūt jums teko lankyti garsių žmonių kapus JAV, Italijoje, Prancūzijoje ar kitose Vakarų Europos šalyse ir pamatyti ant jų krūvas primėtytų monetų? Pavyzdžiui, Paryžiuje monetomis visada yra nuklotas Oskaro Vaildo kapas, JAV – Benjamino Franklino. Ką nors palikti lankant kapą jau seniai yra pagarbos mirusiajam ir jo šeimai ženklas.

Nors dauguma žmonių ant savo artimųjų kapų atneša gėlių ar žvakių, kaip tai įprasta Lietuvoje, Vakaruose lankant svetimus ar tolimesnių giminaičių kapus ir norint parodyti, kad kapas nėra pamirštas, reikia palikti ką nors vertingo, pavyzdžiui, monetą. Tikima, kad tai daro teigiamą poveikį ir tiems, kas monetas palieka. Monetos palikimas ant kapo yra būdas įžiebti sėkmę. Labai tikėtina, kad tai subtilus Charono obolo mito atspindys, išlikęs iki šių dienų. Taip tarytum sumokama už mirusiojo kelionę laivu. Visi ritualai, susiję su monetų dėjimu ant kapo, yra skirti tiek mirusiojo atminimui, tiek jo artimiesiems pagerbti. 

Charono obolo mitas pasakoja apie unikalų mirusiųjų pagerbimo būdą – jie pagerbiami užtikrinant saugų patekimą į požeminį pasaulį. Nors ši senovės graikų tradicija mums gali atrodyti kiek savotiška, kaip matome iš aptartų pavyzdžių, gyvieji tebededa monetas ant kapų kaip pagarbos ženklą. Senovės graikų mitai ir tradicijos vis dar atsispindi šiuolaikinėse Vakarų laidojimo tradicijose. 

Šaltiniai:
1.    Archaeologies of the Greek Past. Obol: https://brown.edu/Departments/Joukowsky_Institute/courses/greekpast/4792.html. 
2.    Ben Franklin. His Grave: https://www.ushistory.org/franklin/philadelphia/grave.htm. 
3.    Eyelid Closure at Death: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2902109. 
4.    Fischer-Hansen Tobias. Charon’s Fee in Ancient Greece. Recent Danish Research in Classical Archaeology, Museum Tusculanum Press, 1991. 
5.    Charon’s Obol: Putting Coins on the Eyes of the Dead: https://www.joincake.com/blog/charons-obol. 
6.    Katz Brigit. Excavation Hints at Opulent Lifestyle Enjoyed by Inhabitants of Ancient Greek City: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/coins-buildings-and-two-fetuses-found-ancient-greek-city-180970830.  


 
Tai įdomu!