BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


PAIMTI IR PRISIMINTI – VILNIUS IR JO ATMINTIS NUMIZMATIKOJE IR BONISTIKOJE

Spausdinti
2023 m. Lietuvos sostinei Vilniui švenčiant 700 metų jubiliejų, prie jo minėjimo prisijungė ir Lietuvos banko Pinigų muziejus. Šiam įvykiui pažymėti muziejaus Parodų ir edukacijų salėje liepos 5 d. atidaryta paroda „Paimti ir prisiminti – Vilnius ir jo atmintis numizmatikoje ir bonistikoje“. 

Vilnius – miestas, su kuriuo visi Lietuvoje – tiek pavieniai asmenys, tiek bendruomenės ar institucijos – turi savo santykį. Lietuvos bankas taip pat. Dar tarpukario Lietuva įtvirtino centrinės šalies finansų institucijos ryšį su sostine, o 1990 m., atgavus nepriklausomybę, Vilniaus vardas pirmą kartą buvo paminėtas ir Lietuvos banko įstatyme. Tačiau šį abipusį ryšį įkūnija ne tik teisės aktai, bet ir paties Vilniaus sėkmės istorija.

Parodoje sostinę kviečiame pamatyti kitaip – per numizmatiką ir bonistiką: medaliai, monetos, neįgyvendinti grafiniai projektai, banknotai bei vertybiniai popieriai, kuriuose vaizduojamas jubiliejų minintis Vilnius, jo architektūra, čia gyvenusios ir kūrusios istorinės asmenybės. Dauguma parodoje eksponuojamų objektų buvo ar galėjo būti naudojami kasdien, todėl itin pasitarnavo įtvirtinant tam tikrus miesto įvaizdžius, vietas ir asmenis bei jų tarpusavio sąsajas kolektyvinėje atmintyje.

Nuo seniausių laikų numizmatikos objektai buvo komunikacijos priemonė. Monetos žymėtos juos kaldinusių
suverenų (valstybių, miestų, valdovų) ženklais, kurie ne tik leido atpažinti pinigus, bet ir skleidė politines,
kultūrines idėjas. Jiems būdingas mobilumas leidžia ant jų pavaizduotą informacinį turinį paskleisti ir juo dalintis itin plačiu mastu. Medalių dizainas, medžiagos, forma ir turinys atspindi juos kūrusių menininkų gyvento laikmečio politinius ir kultūrinius kontekstus. Tai leidžia pažvelgti į medalį keleriopai – kaip visiškai savarankišką meno kūrinį ir tam tikros epochos, jos idėjų ar aktualių reiškinių liudijimą. Todėl vieni iš įdomesnių parodos eksponatų –  žymaus XX a. Lietuvos medalininko Petro Rimšos medaliai. 

Muziejuje lankytojai gali išvysti ir neįgyvendintus monetų  grafinius projektus. Kiekvienos monetos, banknoto ar medalio kūrimas prasideda nuo popieriaus lapo. Eskizas palaipsniui virsta grafiniu projektu, pagal kurį sukuriamas galutinis, gamybai tinkamas modelis. Bet kokie projektai ir modeliai – tiek patvirtinti, tiek atmesti – yra unikalus idėjų raidos pažinimo šaltinis, o kartu padeda įsivaizduoti, kas galėjo būti. Visi jie atskleidžia menininkų bandymus įamžinti Vilniaus atmintį ribotoje erdvėje.

Parodos partneriai – Lietuvos nacionalinis ir Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejai. 

Parodos lankstinukas