BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Litas: tradicijos ir dabartis

Spausdinti

Lietuvos banko vestibiulis (Gedimino pr. 6, Vilnius)

Pirmojoje Lietuvos banko muziejaus surengtoje parodoje „Litas: tradicijos ir dabartis“ pristatyti du Lietuvos banko istorijos ir nacionalinio piniginio vieneto išleidimo į apyvartą laikotarpiai.

Nors nacionalinės valiutos įvedimo klausimas buvo svarstomas dar 1919 m., Steigiamasis Seimas tik 1922 m. priėmė Piniginio vieneto, o vėliau ir Lietuvos banko, kuriam buvo pavestas naujos valiutos įvedimas, įstatymus. Parodoje eksponuoti laikinieji, 1922 m. rugsėjo 10 d. data pažymėti, banknotai, atspausdinti Oto Elsnerio (Otto Elsner) spaustuvėje Berlyne, ir nuolatinės laidos banknotai, pažymėti 1922 m. lapkričio 16 d. data (aut. Adomas Varnas) ir atspausdinti Andrėjos Hasės (A. Haase) spaustuvėje Prahoje, taip pat šios laidos litų gamybos bandomieji vienpusiai ir dvipusiai atspaudai, banknotų tinklelio pavyzdžiai. Eksponuoti ir kiti iki 1940 m. birželio 15 d. aneksijos išleisti banknotai. Didelį lankytojų susidomėjimą kėlė 1938 m. vasario 16 d. laidos 10 litų banknotas su Antano Smetonos portretu ir Nepriklausomybės Aktu averse bei Lietuvos Taryba reverse, kuris taip ir nebuvo išleistas į apyvartą. 

Po penkiasdešimties metų pertraukos, 1989 m., vėl pradėta kalbėti apie Lietuvos ekonominį savarankiškumą bei savų pinigų įvedimo galimybę. Parodoje pirmą kartą eksponuoti 1990 m. litams spausdinti pasirinktai Prancūzijos firmai „Francois Charles Oberthur“ pateikti Lietuvos dailininkų Raimundo Miknevičiaus, Liudviko Pociaus, Giedriaus Jonaičio, Alvydo Mandeikos, Rimvydo Bartkaus, Justo Tolvaišio, Ryčio Valantino sukurti litų banknotų projektai su grafiniais elementais. Deja, sutartis su šia kompanija buvo nutraukta. 1990 m. kovo 1 d. įsteigus Lietuvos banką ir kovo 11 d. atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, pradėta aktyviau rengtis įvesti savus pinigus. Parodoje pristatyti nuo 1992 m. gegužės 1 d. galioję rublių pakaitalai talonai, kurie pinigų funkcijos neatliko ir buvo naudojami kartu su rubliais, įsigyjant didelės paklausos pramonines prekes, bei pirmieji bandomieji bendrųjų talonų atspaudai, pagaminti „Spindulio“ spaustuvėje Kaune. 1992 m. spalio 12 d. Lietuvos Respublikoje įvesti laikinieji pinigai – talonai. Parodoje eksponuoti 1991–1993 m. laidų visų nominalų talonai, jų spausdinimo klišės, Edmundo Žukausko ir Romualdo Visokavičiaus parašais spausdinti patvirtinti talonų atspaudai.

Lito komiteto nutarimu 1993 m. birželio 25 d. į apyvartą išleidžiami litai ir centai. Parodoje eksponuoti visų nominalų litų banknotų pavyzdžiai, spausdinti JAV firmoje „US Banknote Corporation“, Anglijos firmoje „Thomas De la Rue and Company Limited“ ir Vokietijos kompanijoje „Giesecke & Devrient“, pažymėti 1991, 1993, 1994, 1997 m. datomis, taip pat Anglijos firmos dovana Lietuvos bankui – tarpukario Lietuvos 5, 20, 100, 1 000 litų ir 1993–1994 m. laidos 1, 2 ir 5 litų atspaudai. Daug vietos skirta Lietuvos monetų kalyklai, 1992 m. rugsėjo 30 d. pradėjusiai kalti apyvartines 1, 2 ir 5 centų monetas. Parodoje buvo eksponuojami ir tuometinio Lietuvos Respublikos finansų ministro Audriaus Misevičiaus parašu patvirtinti pirmųjų nukaldintų monetų (1, 2 ir 5 centų) gipsiniai modeliai, sukurti dailininko Petro Henriko Garškos, bei monetų konkursiniai modeliai, sukurti dailininkų Rimanto Eidėjaus, Ryto Jono Belevičiaus ir Antano Žukausko. Taip pat eksponuotos Lietuvos monetų kalyklos išleistos pirmos proginės monetos (10 litų moneta, skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 60-osioms metinėms paminėti) gipsiniai, guminiai, epoksidiniai modeliai, darbiniai puansonai. Daug dėmesio sulaukė į apyvartą neišleistos 50 litų pirmosios sidabrinės monetos, skirtos 1994 m. žiemos olimpinėms žaidynėms Lilehameryje, gipsinis modelis (aut. Petras Gintalas). Pristatytos ir visos vėliau išleistos proginės ir apyvartinės monetos, jų gipsiniai modeliai. Šią parodą 1998 m. liepos 28 d. lankydamasis Lietuvos banke aplankė ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus.

Laikinos
Atnaujinta: 2021-12-31