BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


LIETUVOS BANKAS 1990–2020 M. ĮVYKIAI IR ŽMONĖS

Spausdinti

2020 m. kovo 1 d. sukako 30 metų, kai buvo įsteigtas Lietuvos bankas – centrinis Lietuvos Respublikos  bankas.

Paroda šiam įvykiui pažymėti atidaryta Pinigų muziejaus Parodų ir edukacijos salėje. Joje pristatomi pagrindiniai įvykiai ir žmonės, kūrę ir puoselėję šią instituciją, kartu sprendę kylančias problemas ir džiaugęsi pasiektais rezultatais. Supažindinama ne tik su Lietuvos banko, bet ir jo struktūrinio padalinio – Pinigų muziejaus istorija. Panaudojus informacinius plakatus su fotografijomis, vaizdo medžiagą ir unikalius eksponatus iš Pinigų muziejaus rinkinių, per chronologinius laikotarpius parodomas Lietuvos banko kelias nuo sudėtingos jo kūrimosi pradžios iki šių dienų.

Atskleidžiamas perėjimas nuo rublio zonos prie nacionalinės pinigų sistemos, vienintele teisėta mokėjimo priemone iš pradžių tampant  laikinajam pinigui – talonui. 1992 m. Lietuvos bankas tapo Tarptautinio valiutos fondo nariu, atkurta  narystė ir akcininko teisės Tarptautiniame atsiskaitymų banke. Parodoje išryškinamas lito įvedimas (1993 m. birželio 25 d.) ir jo susiejimas su JAV doleriu (1994 m.), atskleidžiama, kaip vėliau lito bazine valiuta tapo euras. 2015 m. sausio 1 d. Lietuva prisijungė prie euro zonos, o Lietuvos bankas tapo Eurosistemos dalimi. 2019 m. birželio 5–6 d. Vilniuje vyko išvažiuojamasis Europos Centrinio Banko valdančiosios tarybos posėdis ir pirmą kartą euro zonos pinigų politikos sprendimai buvo priimami Lietuvoje. Parodoje pasakojama apie Lietuvos banko įsitraukimą į tarptautines mokėjimų sistemas: 2007 m. prisijungta prie Eurosistemos mokėjimų sistemos TARGET2, o 2016 m. – prie 34 valstybes apimančios bendros mokėjimų eurais erdvės SEPA.

Parodoje pristatoma ir dalis per 30 metų išleistų Lietuvos banko ir Pinigų muziejaus leidinių.