BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Žalgirio mūšis

2024-07-13
1410 m. liepos 15 d. įvyko Žalgirio mūšis, kuris tapo reikšmingiausiu, precedento neturinčiu Lietuvos istorijos įvykiu, svarbiu ne tik Lietuvai ir Lenkijai, bet ir visos Vidurio Europos istorijai ir raidai.

Kryžiuočių ordino valstybės teritorijoje, tarp Griunvaldo ir Tanenbergo kaimų, susirėmė jungtinė Lietuvos–Lenkijos ir Kryžiuočių ordino kariuomenės. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto ir Lenkijos karaliaus Jogailos vadovaujama sąjungininkų kariuomenė beveik septynių valandų kovoje pasiekė pergalę – žuvo Kryžiuočių ordino vadovybė: Ordino didysis magistras Ulrikas Jungingenas, didysis maršalas Frydrichas Valenrodas, didysis komtūras Kuno Lichtenšteinas, kiti svarbūs pareigūnai ir Ordino riteriai.

Žalgirio mūšis padarė didelį įspūdį XV a. europiečiams. Svarbiausiose to meto kronikose jis buvo vadinamas Didžiuoju mūšiu.

Žalgirio mūšio laukuose pasiekta pergalė pabaigė kelis šimtus metų trukusią agresyvią Kryžiuočių ordino ekspansiją į baltų žemes. Po Žalgirio mūšio Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė užtikrino savo sienų stabilumą. Kartu ši pergalė atvėrė Lietuvai kelius į aukščiausio lygio Europos diplomatiją.

Žalgirio mūšio įamžinimas numizmatikoje ir bonistikoje 

Lietuvoje Žalgirio mūšis įamžintas 2010 m. išleistose trijose monetose.

Monetos skirtos Žalgirio mūšio 600 metų sukakčiai paminėti. Tai penkių šimtų litų auksinė ir penkiasdešimties litų sidabrinė kolekcinės (proginės) monetos, tai pat vieno lito vario ir nikelio lydinio kolekcinė (proginė) apyvartinė moneta.



Auksinės ir sidabrinės monetų reverse pavaizduoti raiteliai ir pėstininkai sukurti remiantis viduramžių knygų piešiniais. Kova vaizduojama šiek tiek teatrališkai, figūrų dydis parinktas pagal svarbą kompozicijoje ir to laikmečio hierarchiją. Kiek įmanoma tiksliau perteiktos laikmečiui būdingos aprangos, šarvų, ginkluotės detalės. 




Vieno lito monetos reverse matomas dekoratyvus iečių išdėstymas šiek tiek primena paties mūšio eigą.

 

Monetų averse pavaizduotas stilizuotas Vytis, atkartojantis XV a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovo Vytauto antspaudą.

Ant šiandieninių Lenkijos respublikos zlotų vaizduojami Lenkijos karaliai, o ant 100 zlotų banknotų yra pavaizduotas Vladislovas II Jogaila ir reverse – Žalgirio mūšio simboliai (Lenkijos erelis virš sukryžiuotų kalavijų ir riterio šalmas, pusiau pridengtas skraiste).



 
Tai įdomu!