BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Viktoras D. Breneris – lietuvių kilmės JAV monetų dizaineris ir graveris

Spausdinti
2024-04-05
Viktoras Deividas Breneris (Victor David Brenner) gimė 1871 m. birželio 12 d. Šiauliuose Lietuvos žydų, litvakų, šeimoje. Pasak Aleksandro Račkaus, tikrasis jo vardas – Viktoras Dovydas Baranauskas ir jis buvo pakeistas, kad būtų lengviau įgyti Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pilietybę, bet ši teorija nėra patvirtinta.

Viktoras nuo mažumos domėjosi menu. Pastebėjęs sūnaus talentą, tėvas išmokė jį brangakmenių ir antspaudų graviravimo įgūdžių, kartu ir skulptūros pagrindų. Jau būdamas 16 metų Viktoras dirbo pas savo tėvą – padėjo jam dirbtuvėse.

Būdamas 19 metų, 1890 m., V. Breneris persikėlė į Niujorką. Ten toliau tęsė juvelyro darbą ir mokėsi šio amato. 

Po aštuonerių gyvenimo Niujorke metų V. Breneris nusprendė grįžti į Europą. Persikėlė į Paryžių, kur pradėjo mokytis skulptūros ir medalininkystės Juliano akademijoje pas vieną žymiausių Prancūzijoje skulptorių ir medalistų Oskarą Rotį (Oscar Roty). 

Viktoras Paryžiuje toliau tobulino įgūdžius ir 1900 m. pirmą kartą sulaukė plataus visuomenės pripažinimo. Pasaulinėje parodoje specialiai tam pastatytuose Trokadero rūmuose pirmą kartą buvo eksponuojami jaunojo menininko darbai. Ši paroda išgarsino V. Brenerį ir leido jam grįžus į JAV toliau tęsti karjerą ir gauti užsakymų.

V. Breneris visada domėjosi numizmatika ir buvo atsidavęs šiai sričiai. Įstojo į Amerikos numizmatikos ir archeologijos draugiją dar 1894 m. lapkričio 18 d., praėjus vos ketveriems metams po pirmojo atvykimo į JAV. 

Grįžęs iš Paryžiaus į JAV, dėstė mokykloje, kurios specializacija –  monetų ir medalių gamybos įrankių kūrimas (Die Cutting). 

V. Breneris ir Linkolno cento moneta

JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas (Theodore Roosevelt) 1905 m. paprašė, kad Ogastas Sent-Godensas (August Saint-Gaudens) perkurtų visas JAV monetas. O. Sent-Godensas sėkmingai sukūrė 10 dolerių monetą ir 20 dolerių monetą, dvigubą erelį. Jos buvo nukaldintos 1907 m. Jis taip pat parengė 1 cento monetos maketą, tačiau ši moneta taip ir nebuvo nukaldinta. 

O. Sent-Godensas mirė tais pačiais metais, kai buvo nukaldintos pirmosios jo sukurtos monetos, t. y. 1907 m. Taigi, užbaigti visų JAV monetų dizaino projektų nespėjo. Į pagalbą atėjo Bela Lionas Pratas (Bela Lyon Pratt), O. Sent-Godenso studentas, kuriam 1908 m. buvo paskirta tęsti savo mokytojo darbus ir perkurti 2,50 ir 5 dolerių auksines monetas. 

Prezidentas Ruzveltas, kuris labai aistringai ėmėsi monetų dizaino pertvarkymo iniciatyvos, norėjo, kad 1909 metais, švenčiant Abraomo Linkolno šimtmetį, būtų pagaminta nauja moneta. Ruzveltas manė, kad Linkolnas buvo tautos ir Sąjungos gelbėtojas, ir laikė save Linkolno įpėdiniu politikoje. V. Brenneris visiškai palaikė Ruzvelto planą ant JAV monetų vaizduoti JAV prezidentą.

1907 m. Breneris sukūrė dailų meno kūrinį, vaizduojantį Linkolną ant medalio ir bronzinės plaketės (dekoratyvinės plokštelės su reljefiniu vaizdu). Kitais metais, 1908 m., jis aptarė savo darbą su Ruzveltu, kuris buvo V. Brenerio darbų gerbėjas, ir abu pripažino, kad centas su indėno galva (angl. indian head cent) yra pasenęs ir kad reikia jį pakeisti, nes jis naudojamas jau daugiau kaip pusę amžiaus.Bronzinė Linkolno plaketė, kurią pagamino V. Breneris, atrodė, turėjo puikiai tikti ir 1 cento monetai. Tuo metu labai mažai žmonių žinojo apie planą ant monetų vaizduoti JAV prezidentus. Minint Abraomo Linkolno 100-ąsias gimimo metines, JAV monetų kalyklai buvo leista pagaminti tokius 1909 m. Linkolno centus su kviečiais. 

Pagal originalų dizainą Linkolno galva turėjo būti vaizduojama averso pusėje, o   monetos reverso centre turėjo būti vaizduojama paprasta šakelė. Tai būtų imitavę Prancūzijos dviejų frankų monetą. Vėliau dizainas pakito, jame buvo vaizduojamos dvi „labiau amerikietiškos“ kviečių stiebų varpos, po vieną iš abiejų pusių, o tarp jų buvo užrašyti žodžiai ONE CENT ir UNITED STATES OF AMERICA. Monetos išleistos į apyvartą 1909 m. rugpjūčio 2 d. 

Visi labai entuziastingai sutiko naująsias monetas, ėmė jas rinkti. Tiesą sakant, Filadelfijos monetų kalykla net turėjo apriboti asmens galimą įsigyti monetų kiekį – vienas asmuo jų galėjo įsigyti tik po šimtą vienu kartu. Šie Linkolno centai su kviečiais neapsiėjo be kritikos. Didžiausias priekaištas –kad ant apatinio monetos apvado reverse taip aiškiai atspausdinti Viktoro D. Brenerio inicialai (V. D. B.). Kiti manė, kad kviečiai monetos reversui netinka. Daugeliui pietinių valstijų baltaodžių gyventojų visai nepatiko A. Linkolno atvaizdas ant monetos. Kitaip į monetas žiūrėjo buvę vergai ir jų palikuonys, kuriuos išlaisvino Linkolnas, daugumai jų šios monetos labai patiko, jie jas rinko.Galiausiai moneta buvo atšaukta ir perkurta, nes dizainerio inicialai ant monetos buvo per ryškūs. V. Breneris tvirtino, kad tai ne jo vardo reklama, o veikiau būdas mokyti ateities kartas ir istorijos studentus, kas buvo menininkas, apie to laikotarpio istoriją. Praėjus vos kelioms dienoms po monetų išleidimo, Amerikos numizmatikos asociacija surengė susitikimą JAV monetoms aptarti. 

Tomas L. Vyresnysis, Monetų kaldinimo komiteto pirmininkas, parašė naujajam JAV prezidentui Viljamui Hovardui Taftui (William Howard Taft) laišką su įvairiomis rekomendacijomis, kaip patobulinti monetas. Skirtingai nei Ruzveltas, prezidentas Taftas monetomis nesidomėjo, todėl galiausiai pasirašė dokumentą, kuriuo nutraukė 1909 m. Linkolno monetų su V. Brenerio inicialais gamybą.

Linkolno centas iki 1918 m. buvo kaldinamas, tačiau be inicialų V. D. B. reverse. Per šiuos metus monetų kalykla leido vėl įrašyti Viktoro D. Brenerio inicialus, bet po Linkolno pečiais monetos averse, buvo mažesnėmis raidėmis. 1958 m. kviečių varpos reverse buvo pakeistos Linkolno memorialu. Šios monetos žinomos kaip Linkolno memorialinis centas. Jų aversas buvo kuriamas pagal V. Brenerio dizainą, o galiausiai – pagal Franko Gasparo (Frank Gaspar) memorialinį dizainą.

1909 m. centą su V. Brenerio inicialais nukaldino Filadelfijos monetų kalykla. Denveryje nebuvo nukaldintas nė vienas toks centas, o San Francisko monetų kalykloje jų nukaldinta labai nedaug. 1909 m. moneta su V. Brenerio inicialais –viena rečiausių šios serijos monetų.

Viktoras D. Breneris mirė 1924 m. balandžio 1 d. Jo palikimas gerai žinomas ne tik Žemėje, bet ir už jos ribų. Vienas 1909 m. Linkolno centas su V. Brenerio inicialais uždėtas ant kalibravimo įrenginio „Mars Curiosity Rover“, kuris šiuo metu yra Marso paviršiuje!
 
Tai įdomu!