BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Vergovės panaikinimo monetos ir žetonai

Spausdinti
2024-03-25
Monetos daugiau nei bet kas yra istorinių įvykių atvaizdavimo būdas, leidžiantis įamžinti svarbiausius šalies istorijos momentus ar pristatyti asmenybes, kuriomis galime didžiuotis.

2021 m. Prinstono universiteto bibliotekos Numizmatikos kolekcijos skyrius įsigijo retą XVIII a. britišką varinį žetoną, kuriuo palaikomas prekybos vergais panaikinimas. Šį žetoną pagamino Williamas Lutwyche‘as, dirbęs privačioje Anglijos įmonėje „Soho Mint“ Birmingame. Žetonas pagamintas apie 1797 m. 

Žetono averse galime perskaityti užrašą „Ar aš ne žmogus ir brolis?", o reverse – „Tegul visame pasaulyje baigiasi vergovė ir prievarta“.

   

Nors šis žetonas ir yra pagamintas privačiai, XVIII a. Anglijoje tokie žetonai buvo plačiai paplitę ir naudojami kaip oficialių monetų pakaitalai, siekiant patenkinti šioje šalyje susidariusį smulkiųjų pinigų trūkumą. 

Tokie žetonai tapo neoficialia viešai priimama mokėjimo priemone, nes XVIII a. Anglijoje Karališkoji monetų kalykla į apyvartą išleisdavo tik aukštos nominaliosios vertės monetas iš brangiųjų metalų, o mažo nominalo monetos nebuvo gaminamos.

Nors žetoną kūrė Rogeris Dixonas, jo vaizdinys ir motyvas gali būti priskiriami Josiahui Wedgwoodui, anglų keramikui, verslininkui ir vergovės panaikinimo šalininkui, kuris 1787 m. sukūrė originalų porcelianinio medalio dizainą. Medalis buvo pagamintas brolijos, siekiančios panaikinti vergovės prekybą, lėšomis.

Tokie žetonai, kaip galime manyti, davė vaisių – 1807 m. Didžioji Britanija uždraudė vergiją. O 2007 m., minėdama vergovės panaikinimą, išleido ir 2 svarų nominalo monetą, skirtą 200 metų jubiliejui vergovės panaikinimo šalyje jubiliejui paminėti. Ši monetų serija tapo simboliu, primenančiu kovą prieš nehumanišką elgesį,  skatinančiu laisvės ir teisingumo suvokimą.

Monetos dizainas buvo sukurtas siekiant atkreipti dėmesį į svarbų jubiliejų ir pagerbti tuos, kurie kovėsi už vergovės panaikinimą. 

Monetos išleidimas turėjo didelę reikšmę ne tik dėl istorinio jubiliejaus minėjimo – tai ir socialinė bei politinė žinutė. Tai Didžiosios Britanijos būdas pabrėžti savo įsipareigojimą laikytis laisvės ir lygybės vertybių, taip pat ir prisiminti praeities klaidas, kad jos nebūtų kartojamos ateityje.
 
Tai įdomu!