BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Vasario 16 tarpukario Lietuvos piniguose

Spausdinti
2016-02-17

Antradienį, vasario 16 d., šventėme Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Buvo džiugu matyti gausybę žmonių Vilniaus gatvėse, džiaugiamės, kad nemaža dalis jų apsilankė ir Pinigų muziejuje. Džiugi nuotaika lieka ir toliau, todėl šiandien apie tai kaip Lietuva sutiko nepriklausomybės dvidešimtmetį. Tiksliau kaip ta šventė atsispindėjo išleistuose piniguose.

Rengiantis minėti Lietuvos nepriklausomybės dvidešimtmetį, finansų ministerija svarstė pasiūlymą jubiliejiniais metais (1938) išleisti 2 litų sidabrinę monetą su prezidento Antano Smetonos portretu. Juozas Zikaras sukūrė du šios monetos projektus (vienas su Gediminaičių stulpais, kitas su Vyčiu averse). Netrukus buvo pagaminti jų spaudai ir nukalti bandomieji pavyzdžiai. Tačiau šios monetos nebuvo kaldinamos. Tam įtakos turėjo neįspūdingas monetos dydis, nes tais pačiais metais išleista kur kas didesnė moneta.

1938 m. antroje pusėje pasirodė Spindulio monetų kalyklos sukurtų ir Belgijoje pagamintų štampų atspaustos naujo pavyzdžio 10 litų sidabrinės monetos. Jos suskurtos prisisilaikant apyvartoje esančių monetų (5 litų monetos su J. Basanavičiumi ir 10 litų monetos su Vytautu Didžiuoju) dydžio, svorio ir metalo lydinio skyrėsi tik jų dizainas. Kadangi jos buvo jubiliejinės, skyrėsi monetų dizainas. Dizainas beveik atkartojo vieną iš neišleistų 2 litų monetai sukurtų variantų: averse pavaizduotas prezidento Antano Smetonos portretas, reverse – Gediminaičių stulpai. Briaunoje iškalti žodžiai TAUTOS VIENYBĖJE JĖGA. Jubiliejinė 10 litų moneta buvo paskutinė Kauno kalykloje kaldintų monetų laida.

Įdomu ir tai, kad kartu su šia moneta kalykla savo lėšomis nukalė ir šios monetos auksinę kopiją – suvenyrą. Ji Spindulio AB „Pinigų kalyklos“ darbuotojai padovanojo Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai jo vardinių proga.

1938 m. buvo numatyta išleisti ir jubiliejinį 10 litų banknotą. Ta proga Lietuvos banko užsakymu dailininkas Adomas Galdikas sukūrė minėtojo banknoto projektą. Jo averse buvo vaizduojama: Lietuvos Respublikos prezidento Antano Smetonos portretas, Nepriklausomybės akto faksimilė, Vytis ir Gediminaičių stulpai. Reversą puošė istorinė Lietuvos Tarybos – Nepriklausomybės akto signatarų – nuotrauka, kurios viršuje buvo įkomponuoti trijų svarbiausių Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos – herbai. Jubiliejiniai banknotai turėjo būti išleisti 1938 m., netgi Londono (Bradbury, Wilkinson and Co. Ltd) bendrovė buvo pagaminusi bandomuosius banknotų pavyzdžius, dėl nežinomų priežasčių jie nebuvo išspausdinti.

Tai buvo paskutinis nepriklausomos Lietuvos mėginimas išleisti naują lito emisiją.

 

Tai įdomu!