BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Valentino diena ir monetos

Spausdinti
2024-02-14
Šv. Valentino diena – tai įsimylėjėlių šventė, kurią švenčiame vasario 14 d. Šios dienos istorija siejama su legendiniu asmeniu – Šv. Valentinu. 

Valentino dienos kilmės istorija yra apgaubta paslapties. Jau senovėje vasario mėnuo buvo švenčiamas kaip meilės mėnuo, o Šv. Valentino diena, kokią ją šiandien žinome, turi tradicijų, atėjusių tiek iš krikščionybės, tiek iš senovės Romos. Tačiau kas buvo šventasis Valentinas ir kaip jis susijęs su šia meilės diena?

Šv. Valentino legenda

Katalikų bažnyčia pripažįsta bent tris skirtingus šventuosius, vardu Valentinas (Valentinus). Jie visi buvo kankiniai.

Viena legenda teigia, kad Valentinas buvo kunigas, tarnavęs III a. Romoje. Kai imperatorius Klaudijus II nusprendė, kad vieniši vyrai, neturintys žmonų ir šeimų, labiau tinka kariuomenei, jis uždraudė jaunimui tuoktis. Valentinas, supratęs šio įsakymo neteisybę, pasipriešino Klaudijui ir slaptai mylimuosius tuokė. Kai jo poelgiai buvo išaiškinti, imperatorius Klaudijus II įsakė Valentiną nužudyti. Kiti šaltiniai tvirtina, kad tikrasis šventojo vardas buvo Valentinas iš Terni. Tai vyskupas, kuris taip pat buvo nukirsdintas imperatoriaus Klaudijaus II.

Istorijos teigia, kad Valentinas galėjo būti nužudytas dėl to, kad bandė padėti krikščioniams pabėgti iš griežtų romėnų kalėjimų, kur jie dažnai buvo mušami ir kankinami. Pasak vienos legendos, pats įkalintasis Valentinas išsiuntęs pirmąją „valentiną“ – sveikinimo laiškelį, skirtą pamiltai merginai – kalėjimo prižiūrėtojo dukrai, kuri jį aplankė kalėjime.

Prieš mirtį, kaip teigiama, jis jai parašė laišką „Nuo tavojo Valentino“, taip išreikšdamas meilę. Šis meilės išreiškimo būdas taikomas iki šiol. Nors legendų apie Valentiną tiesa yra miglota, visos istorijos pabrėžia jo simpatiškumą, herojiškumą ir – svarbiausia – romantiškumą. Viduramžiais, galbūt dėl šios reputacijos, Valentinas tapo vienu populiariausių šventųjų Anglijoje ir Prancūzijoje.

Pasak kitų legendų, šv. Valentinas buvo II a. gyvenęs Romos vyskupas. Tuometis Romos imperatorius Klaudijus II išleido įsakymą, draudžiantį tuoktis, tikėdamasis, kad nevedę vyrai bus geresni kariai, nes nebus emociškai prisirišę prie savo šeimų. Tačiau šv. Valentinas, matydamas jaunų žmonių skausmą, slapčia poras sutuokdavo. Už tai buvo suimtas ir 269 m. vasario 14 d. nubaustas mirtimi. Po kiek laiko Valentinas buvo paskelbtas šventuoju.

Šv. Valentino dienos tradicijos Lietuvoje 

Lietuvoje Šv. Valentino diena yra labai nesena – ji pradėta švęsti tik po nepriklausomybės atgavimo, po 1990 m. Kai kurie kultūros istorikai ir etnografai mano, kad panaši šventė senovės lietuvių kultūroje buvo gegužės 13 d. – meilės deivės Mildos diena. Tačiau šiandien Šv. Valentino diena yra plačiai švenčiama visame pasaulyje, ir Lietuva nėra išimtis.

Valentino dienos monetos 

Valentino dienos monetos dar nėra tokios paplitusios kaip atminimo monetos, skirtos kitokioms žymioms šventėms, tačiau kai kurios šalys jau turi tradiciją išleisti specialias monetas šiai romantiškai progai pažymėti. 

Kanada

Kanada išleidžia sidabrines ar auksines Šv. Valentino dienos monetas su meilės paukščiais, širdimis ar Kupidono vaizdais. Jos puikiai tinka kaip dovanos mylimiesiems.

 

Australija

Australijoje Karališkoji monetų kalykla išleidžia Šv. Valentino dienai skirtas monetas, įskaitant spalvotąsias, su meilės motyvais. Šios monetos dažnai būna patraukliose dėžutėse.

 

Austrija
Austrijos monetų kalykla kuria Valentino dienos monetas su romantišku dizainu. Gali būti pavaizduotos poros, gėlės, įrašyti širdingi žodžiai.

 

Kitą kartą prieš pirkdami savo mylimajai ar mylimajam gėlių ar šokolado – dalykų, kurie nepasižymi ilgaamžiškumu, pagalvokite, ar nebūtų verčiau padovanoti monetą. Ji jūsų meilę liudys amžinai.
 
Tai įdomu!