BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Tarpukario litų banknotai. 1927 - 1930 m.

Spausdinti
2015-09-25

1927 -1930 m. išleistos naujos banknotų laidos.

Naujų 5, 10, 20, 50 ir 100 litų banknotai buvo spausdinami pažangioje Bradbury, Wilkinson & Co. Ltd. firmoje. Naujo tipo banknotų projektus kūrė žymūs dailininkai: A. Galdikas, V. Jomantas ir A. Žmuidzinavičius. Pinigai reprezentuoja valstybę, atspindi pastarosios ideologiją, todėl jaunos Lietuvos Respublikos banknotuose ryški tautiška simbolika, kunigaikščių ir visuomenės veikėjų portretai bei didžiųjų miestų vaizdai ir herbai. Banknotuose buvo vaizduojami simboliai, atspindintys tautos dvasią ir nacionalinį savitumą – sėjėjas, verpėja, sielininkas, lietuvaitė tautiniais drabužiais, lietuvių tautodailės ornamentika, liaudies mažosios architektūros, audinių ir juostų raštų motyvai. Dailininkų pateiktus banknotų projektus svarstė ir tvirtino Lietuvos banko generalinė taryba.

           

1940 m. birželio 15 d. okupavusi Lietuvą, Sovietų Sąjunga netrukus ėmėsi pertvarkų. Rugpjūtį buvo nacionalizuotas Lietuvos bankas, o lapkritį į apyvartą išleisti sovietiniai pinigai – červoncai, rubliai ir kapeikos. Iki 1941 m. kovo 25 d. jie buvo apyvartoje kartu su litais. 1941 m. balandį Sovietų Sąjungos valstybinio banko pirmininko įsakymu iš gyventojų surinkti ir bankų skyrių saugyklose saugoti litų banknotai buvo sudeginti.

Tai įdomu!