BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Tarpukario litų banknotai. 1922 m.

Spausdinti

Klausimas dėl nacionalinės valiutos įvedimo buvo keliamas dar 1919 metais. Rugpjūčio 12 d. Ministrų kabineto posėdyje naują piniginį vienetą buvo nutarta pavadinti muštiniu. Šiame posėdyje svarstyti pinigų formato, spalvų, vandenženklių ir apipavidalinimo klausimai. Ketinta leisti 9 nominalų pinigus – 1/2, 1, 5, 10, 25, 50, 100, 500 ir 1000 muštinių, ornamentuotų lietuviškų juostų raštais, su ūkio bei gamtos vaizdais ir Vyčiu vandenženklyje. Pinigų projektus turėjo parengti dailininkai A. Žmuidzinavičius ir A. Galdikas. Spausdinti naujus banknotus buvo numatyta Švedijoje.  Tačiau šiems planams nebuvo lemta išsipildyti, ir nacionalinės valiutos įvedimas nusikėlė trejiems metams.

1922 m. rugpjūčio 9 d. Steigiamasis seimas priėmė piniginio vieneto įstatymą, paskelbusį auksu paremtos lito valiutos įvedimą. Naujos valiutos įgyvendinimas buvo pavestas Lietuvos bankui, kurio įstatymas buvo priimtas 1922 m. rugpjūčio 11 d. Vyriausybė suteikė bankui 20-čiai metų baknotų leidimo koncesiją ir pervedė pradiniam banknotų padengimui 3 mln. aukso rublių, gautų iš Tarybų Rusijos pagal 1920 m. liepos 12 d. taikos sutartį. 1922 m. spalio 2 d. į apyvartą buvo išleistas  naujas piniginis vienetas – litas; jo aukso turinys buvo lygus 0,150462 g gryno aukso (t.y. litas buvo prilygintas JAV doleriui santykiu 10:1). Iki pasirodant nuolatiniams banknotams, užsakytiems A. Hasės spaustuvėje Prahoje, buvo nutarta skubiai išleisti laikinuosius pinigus. Dėl šių pinigų pasirašyta sutartis su Oto Elsnerio spaustuve Berlyne, spausdinusia Vokietijos ir Estijos markes. Spaustuvė turėjo banknotų piešinių, pagrindo raštų bei kitų detalių atsargų. Taigi reikėjo tik pasirinkti norimus piešinius, papildyti juos tekstu ir Vyčiu. Klišės buvo pagamintos per 3 dienas. Rugsėjo 20 d. laikinieji banknotai buvo atgabenti į Kauną. Skubus užsakymas lėmė mažą banknotų formatą ir piešinių paprastumą.

               

Dvylikos nominalų nuolatiniai Lietuvos banko banknotai buvo atspausdinti Prahoje, A. Hasės spaustuvėje. Sutartis su A. Hasės firma dėl Lietuvos banko banknotų spausdinimo pasirašyta 1922 m. rugpjūčio 29 d. 1, 2, 5, 10, 20 ir 50 centų banknotai apyvartoje pasirodė lapkričio pradžioje . Lito ir dviejų litų banknotai į apyvartą išleisti gruodžio pradžioje, dešimties litų banknotai – 1923 m. vasario mėn., 50 litų kovo mėn. Litų banknotus sukūrė dailininkas Adomas Varnas.

                                  

 

Tai įdomu!
Atnaujinta: 2021-06-26