BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Šv. Kazimieras, Kaziuko mugė ir monetos 

Spausdinti
2024-03-08
Šv. Kazimieras, Jogailaičių dinastijos atstovas, garsėjęs savo šventumu, nuo XVI a. pradžios laikomas Lietuvos globėju, o nuo 1636 m. oficialiai popiežiaus paskelbtas šventuoju. 

Šv. Kazimieras gimė 1458 m. spalio 3 d. Krokuvoje ir nuo mažų dienų buvo pratinamas prie viešojo gyvenimo. Kartu su broliais gavo humanistinį išsilavinimą, mokėjo kelias kalbas ir buvo garsus savo išmintimi bei pamaldumu. Po tėvo mirties jis prisiėmė valstybinių reikalų tvarkymą, pasirodė kaip teisingas, tvirtas ir išmintingas valdovas.

Šv. Kazimiero gyvenimo pabaiga Vilniuje palieka įspūdį galingo, teisingo ir išmintingo valdovo, kuris buvo ne tik globėjas, bet ir tėvas, sūnus, brolis. Proginių monetų antrajame puslapyje vaizduojamas Vytis, Lietuvos herbas, primenantis Kazimiero Jogailaičio triumfą Polocko mūšyje 1518 m.

Moneta

„550-osios šventojo Kazimiero gimimo metinės“ yra ypatinga Lietuvos monetų kolekcijos dalis, išleista 2008 m. Ja paminėtos šventojo Kazimiero, Lietuvos globėjo, gimimo 550-osios metinės. Monetos nominalas 50 litų. Moneta yra sidabrinė, pagaminta iš 925 prabos sidabro, sveria 28,28 g, skersmuo 38,61 mm. Moneta apvali, briauna lygi.

Monetos aversas

 
Vaizduojamas stilizuotas Vytis, ir ne tik todėl, kad tai Lietuvos herbas. Pasakojama, jog pats Kazimieras kaip Vytis – raitelis spindinčiais šarvais ant balto žirgo – 1518 m. pasirodė prie Polocko ir vedė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenę į pergalingą mūšį ginti tėvynės.

Monetos reversas Vaizduojamas šv. Kazimieras, kartu užrašyti jo gimimo ir mirties metai – 1458–1484 ir yra užrašas ŠV. KAZIMIERAS (Šv. Kazimieras).  

Kaziuko mugei skirta 1,5 euro moneta, išleista 2017 m. Net kelis kartus galime pasakyti, kad ji tokia pirmoji. Pirma, ši moneta pradėjo naują kolekcinių proginių monetų seriją „Tradicinės lietuvių šventės“. Antra, tai pirmoji būtent Kaziuko mugei skirta kolekcinė moneta. Ir galiausiai – ši moneta pirmą kartą buvo išleista kiek neįprasto nominalo – 1,5 euro.

Toks nominalas yra aliuzija į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais leistą pusantrokų nominalo monetą, kaldintą Vilniaus monetų kalykloje XVI a. Su šiuo amžiumi siejamos ir Kaziuko mugės ištakos.

Monetos aversasMonetų kūrėjas Rytas Jonas Belevičius nurodo, kad Vyčio simbolis monetos averse įkvėptas Kazimiero Jogailaičio laikų koklių fragmento, rasto Vilniaus Žemutinėje pilyje. Šia progine moneta Lietuvos bankas skatina kolekcionavimą ir žmonių domėjimąsi kultūrinėmis šventėmis.

Monetos reversasŠirdelės fone vaizduojama ryškiausia Kaziuko mugės atributika: verba, ąsotis, šaukštai, medinis arkliukas, gaidelis, riestainis, vežimo ratas.


 
Tai įdomu!