BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Šokoladas ir pinigai

2021-09-17

Šokoladas – vienas dažniausiai naudojamų ingredientų įvairiems konditeriniams gaminiams, pagamintas iš fermentuotų skrudintų maltų kakavos pupelių. Šokoladu mėgaujamės jau ne vieną šimtmetį. Yra gausybė straipsnių apie šokolado naudą, įtaką sveikatai. Teigiamą ir neigiamą. O ar žinojote, kad šokoladas gali būti susijęs ne tik su skoniais ir sveikata, bet ir pinigais? Šiandien pristatome jums tris įdomius faktus apie šokoladą ir pinigus. 


Šokoladas, kaip piniginis vienetas


Kakavmedžiai, iš kurių gaunama kakava, reikalinga šokolado gamybai, kaip žinia, yra kilę iš Lotynų ir Vidurio Amerikos. Kaip maisto produktas čia jos vartojamos nuo neatmenamų laikų. Tiesa, ilgą laiką iš kakavos pupelių buvo gaminamas ne mums įprastas saldus šokoladas, o kartus užkandis bei gėrimas. Tiesa, labai brangus. Šiomis gėrybėmis galėjo naudotis tik valdovai ir kiti kilmingi asmenys. Įdomu, kad dabartinės Meksikos teritorijoje gyvenę majai maždaug 2000 m. pr. Kr. kakavos pupeles naudojo kaip atsiskaitymo priemonę. Aktyviai šias pupeles kaip pinigus naudojo ir kita Amerikoje gyvenusi tauta – actekai. Jie tikėjo, kad kakavos pupelės yra jų dievo Kecalkoatlio dovana žmonėms. Kadangi jų teritorijoje kakava neaugo, jie aktyviai ja prekiavo su majais. Tad kakavos pupelės Amerikoje atstojo ir pinigus, ir prekes. Kakavos pupelės buvo ir turto simbolis. Teigiama, kad garsusis actekų imperatorius Montesuma turėjo net 40 tūkstančių kakavos maišų! XVI a. ispanams užkariavus dabartinę Meksiką, kakavos pupelės tebebuvo naudojamos kaip valiuta, tačiau kakavos gėrimo ispanai dar nevertino. Tik sumanę pasaldinti cukranendrių cukrumi, konkistadorų palikuonys jį pamėgo. Tada kakava pasklido Europos turtuolių namuose kaip prabangus gėrimas. Ispanų rašytojas XVI a. apie šokolado gėrimą netgi rašė: „Tik turtingas ir kilmingas žmogus gali leisti sau gerti šokoladą, nes jis geria… pinigus.“ Šokoladas prabangos preke Europoje išliko iki XIX a. Dėl pramonės revoliucijos pagreitėjo ir palengvėjo šokolado gamyba ir jis tapo prieinamas visiems. 


Šiandien šokoladas naudojamas maistui, desertui. Jo kainos taip pat būna įvairios, bet šokoladiniai pinigai, kuriuos galėtume naudoti atsiskaitymams, mums būtų labai neįprasti. Vis dėlto galima rasti pinigų, skirtų šokoladui. Štai 2014 m. Kuko salose buvo išleista suvenyrinė kolekcinė moneta, skirta šokoladui. Moneta pagaminta iš sidabro, ant jos averse pavaizduota D. Britanijos karalienė Elžbieta II. Ši pusė yra gana įprasta. Kur kas ypatingesnis monetos reversas. Jame – gana tikroviškas atluptos šokolado plytelės atvaizdas. Dar įdomiau, kad naudojant specialią technologiją į monetą yra „įdėtas“ šokolado kvapas. Monetą patrynę, galime pajusti malonų saldėsio aromatą. 


Trumpa šokoladinių monetų istorija


Šokoladinių pinigų, kuriais galėtume atsiskaityti, šiandien nėra, bet yra šokoladinių pinigų, kuriuos galime valgyti. Ko gero, visi esame valgę stambių monetų pavidalo šokoladukų, padengtų blizgančia folijos plėvele. Mums tai skanus ir smagus užkandis, o kitose šalyse šie pinigai siejami su viena gražiausių metų švenčių – šv. Kalėdomis. Daugelyje Vakarų Europos valstybių jos dovanojamos šv. Kalėdų proga. Jos dažniausiai dedamos į prie židinio atbrailos pakabintas kojines. Taip pat tokiomis „monetomis“ puošiamos kalėdinės eglutės. 


Būtent šv. Kalėdų proga jos ir buvo pradėtos gaminti. Šokoladinės monetos turėjo priminti Kalėdų senelio (Santa Klauso) prototipą – vyskupą šv. Mikalojų. Pasakojama, kad jis vaikščiojo nuo namo prie namo ir neturtingiems per kaminą mėtė auksines monetas. Šiai tradicijai atminti šokolado gamintojai dar Viktorijos laikų Anglijoje pradėjo gaminti monetų pavidalo šokoladą. Vis dėlto tokios monetos, padengtos folija, labiausiai išpopuliarėjo, kai jas XX a. 3 dešimtmetyje pradėjo gaminti žydų imigrantai JAV. Kodėl būtent žydai? Mat monetų dovanojimas taip pat labai glaudžiai susijęs su labai svarbia žydų švente Chanuka. Šios šventės proga vaikams dovanojamos monetos, kurios ir vadinamos chanukos pinigais (Hanukkah gelt). Pasakojama, kad tradicija vaikams dovanoti monetas atėjo dar iš XVII a. Lenkijos. Čia žydų bendruomenė duodavo vaikams pinigų, kad šie padalytų juos savo mokytojams. Vėliau jau patys vaikai pradėjo reikalauti savo pinigų dalies ir taip tradicija tapo tokia, kad monetos yra duodamos būtent vaikams. Nuo XVIII a. žinoma ir tradicija, kad Chanukos metu neturtingi žydų studentai lankydavo namus ir čia gaudavo savo Chanukos pinigų. 


Visi šie papročiai susiję su dar senesne legenda. Prieš 2000 m. žydų protėviai makabiejai nugalėjo graikus ir pergalei pažymėti išleido specialias monetas. Būtent šiam įvykiui atminti monetos ir pradėtos dovanoti. 


XX a. 3 dešimtmetyje JAV saldainių kompanija „Loft‘s“ pagamino šokoladines monetas ir pirmą kartą jas padengė blizgančia folija. Saldainiai pavadinti „šokoladiniais pinigais“ (Chocolate Gelt). Nuo to laiko saldainiai dar labiau išpopuliarėjo ir pradėti gaminti visame pasaulyje. 


Brangiausias šokoladas pasaulyje


Taigi, pinigai galėjo būti šokoladiniai, šokoladas gali būti ir pinigų pavidalo. O ar žinote, kad šokoladas gali būti ir puiki investicija? Žinoma, tam reikia ir nemažų pinigų. 


Jei turite atliekamų pinigų, savo antrąją pusę galite pradžiuginti, pavyzdžiui, šokolado dėžute už beveik 700 eurų. Tai šokoladas, kurį gamina įmonė pavadinimu To‘ak. Visų pirma šio šokolado gamybai naudojama seniausia ir rečiausia kakavos rūšis, randama Piedros de Plata slėnyje Ekvadore. Čia augantys kakavmedžiai vieninteliai pasaulyje subrandina kakavą, kurios grynumas yra 100 procentų. Įdomu, kad šis šokoladas specialiu būdu brandinamas viskio statinėse net trejus metus.

 
Dar vienas pretendentas į brangiausios šokolado plytelės titulą yra Italijoje gaminamas Amedei Porcelana rūšies šokoladas. Jis gaminamas iš specialių baltų, permatomų kakavos pupelių ir savo pavadinimą gavo dėl panašumo į porcelianą. Ši pupelių rūšis taip pat labai sena ir genetiškai gryna. Auga jos Venesueloje. Įmonė per metus pagamina apie 20 000 tokio šokolado plytelių, o kiekviena plytelės pakuotė turi specialų numerį. Pusė kilogramo tokio šokolado kainuoja apie 100 eurų. 


Prie brangiausių šokolado dėžučių galima priskirti ir tas, kuriose šokoladas būna paauksuotas arba dėžutėje galima rasti ir kitų gėrybių. Šiais laikais galima nusipirkti šokolado dėžutę ir už 1,5 milijono dolerių! Tiesa, tokioje dėžutėje rasite ne vien šokolado, bet ir brangių deimantinių papuošalų. 


Kartais šokolado vertė gali būti didelė ne tik dėl ingredientų ar papildomų priedų, bet ir dėl istorinės vertės. Štai 2018 m. D. Britanijoje aukcione parduotos devynios Cadbury firmos šokolado plytelės už 3 000 JAV dolerių. Tiesa, vargu ar paslaptingas kolekcininkas šį šokoladą suvalgė. Jis pagamintas 1915 m.!


Vis dėlto oficialiai brangiausias šokoladas buvo pagamintas 2019 m. Attimo firmos, esančios Šveicarijoje, Ciuriche. Į šį šokoladą taip pat buvo įdėta specialiai auginto šafrano, ypatingai paruoštos apelsinų žievelės ir chuao rūšies kakavos iš Venesuelos. Kilogramas tokio šokolado kainuoja daugiau kaip 7 000 eurų. 

Literatūros šaltiniai: 

1. https://www.science.org/content/article/maya-civilization-used-chocolate-money

2. https://food.ndtv.com/food-drinks/did-you-know-chocolate-was-used-as-currency-centuries-ago-1729340

3. https://chocolateclass.wordpress.com/2020/03/24/cacao-currency-ancient-civilizations-used-chocolate-as-cash/

4. https://en.wikipedia.org/wiki/Hanukkah_gelt

5. https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/82467-most-expensive-chocolate

6. https://ventured.com/most-expensive-chocolates-world/

Tai įdomu!