BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Sausio 13-osios moneta ir medalis

Spausdinti
2024-01-13
Jau praėjo 33 metai nuo Sausio 13-osios įvykių. Ši pergalė Lietuvos istorijoje yra viena iš didžiausių ir reikšmingiausių, ji paskatino sovietų imperijos griūtį. Šiai pergalei įamžinti buvo sukurti ir išleisti specialūs apdovanojimai ir monetos. 

Lietuvos bankas, minėdamas Sausio 13-osios įvykių penkerių metų jubiliejų, 1996 m. išleido kolekcinę proginę 50 litų monetą. Moneta nukaldinta iš 925 prabos sidabro, sveria 23,3 g, monetos skersmuo 34 mm, tiražas – 6 000 vienetų.

Monetos averse vaizduojamas Lietuvos Respublikos herbas skyde, iš abiejų jo pusių žemyn simetriškai banguoja kaspinai. Viršuje užrašyta LIETUVA, apačioje – 50 LITŲ.
Monetos reversas

Reverse vaizduojama skulptoriaus Stanislovo Kuzmos skulptūra „Pieta“ – memorialas Lietuvos laisvės gynėjams. Aplink užrašyta 1991, SAUSIO TRYLIKTOJI, 1996.
Monetos briaunoje užrašas: IR KRAUJU KRIKŠTYTI TAMPA VĖL GYVYBE

Sausio 13-osios atminimo medalis

Sausio 13-osios įvykiams paminėti Lietuvos Respublikos įstatymu 1991 m. gruodžio 18 d. įsteigtas atminimo medalis, tai pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės įsteigtas apdovanojimas.
Medalio projekto autorius – skulptorius Leonas Pivoriūnas.

Medalis pagamintas iš bronzos ir pasidabruotas. Medalio forma – apskrita.     
Medalio averse yra reljefinis sužeisto karžygio, besiremiančio į angelą, atvaizdas, karžygys dešinėje rankoje laiko skydą su Gediminaičių stulpais. Virš karžygio užrašas „Sausio 13 d.“, o po karžygiu – „1991“. 

Medalio reverso centrinėje dalyje matomas iškilus užrašas „Lietuva“, ant jo mažesnėmis raidėmis – kitas užrašas „buvom, esame ir būsim“. Medalio viršuje virš užrašų – reljefinis Vytis nuleista uodega, apačioje – ąžuolo šaka su gilėmis. 

Medalio kaspinas geltonas, su vertikaliomis juoda ir raudona juostelėmis iš kraštų ir dviem žaliomis viduryje.

Nuo 2002 m. sausio 13-osios atminimo medalis kaldinamas nebe iš pasidabruotos bronzos, o iš sidabro.
O mes tik primename, kad kova už Laisvę tęsiasi ir šiandien. Visgi tikime, kad taip, kaip ir tada, prieš tris dešimtmečius, šviesa nugalės tamsą ir mes laimėsime!

Ši moneta ir medaliai mums primena, kad kova už Laisvę tęsiasi ir šiandien. Jie įamžina Lietuvos piliečių kovą už laisvę ir neleidžia mums šių įvykių užmiršti.

Šaltiniai:
Žukauskas Antanas, „50 litų moneta, išleista sausio tryliktosios kovoms už Lietuvos laisvę atminti“.
Dėl apdovanojimo Sausio 13-osios atminimo medaliu;
Apdovanotų asmenų duomenų bazė.
 
Tai įdomu!