BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Šachmatininkai ant banknotų

Spausdinti
2021-07-20

Šiandien, liepos 20 d., visame pasaulyje yra minima tarptautinė šachmatų diena. Šią dieną 1924 m. buvo įkurta tarptautinė šachmatų federacija (FIDE). Šachmatai yra labai mėgstamas žaidimas pasaulyje. Vien nuolatinių žaidėjų suskaičiuojama daugiau kaip 600 milijonų, o kiek iš viso šio žaidimo mėgėjų yra visame pasaulyje, sunku ir suskaičiuoti... Žaidimas populiarus, o kai kuriose šalyse profesionalūs šachmatininkai tampa tikrais nacionaliniais herojais. Jie įamžinami knygose, filmuose, paminkluose, kartais ir piniguose. 

Iš tiesų ant dviejų pasaulio valstybių cirkuliuojančių arba cirkuliavusių banknotų mes galime išvysti šachmatininkus. Šios valstybės yra Estija ir Armėnija. 

5 estiškų kronų banknotas

Estijoje nuo 2011 m. cirkuliuoja euras, o iki tol nuo 1991 m. piniginis vienetas čia buvo estiškos kronos. Būtent ant 5 kronų banknotų ir galėjome matyti šachmatininką. Banknoto reverse – Narvos upė su abiejuose krantuose stovinčiomis Narvos ir Ivangorodo pilimis. O reverse – grasiausias Estijos ir vienas grasiausių visų laikų šachmatininkų Paulius Keresas (Paul Keres). Portreto fone – stilizuota šachmatų lenta su šachmatų figūromis. 


P. Keresas, 1916 m. Narvoje gimęs (būtent dėl to banknoto reverse pavaizduota Narvos pilis) Estijos šachmatininkas, yra laikomas geriausiu visų laikų šachmatininku, niekada nekovojusiu dėl čempiono titulo. Dėl šios priežasties jis vadinamas šachmatų princu. 


Keresas šachmatais išmoko žaisti dar vaikystėje ir net tris kartus tapo Estijos berniukų šachmatų čempionu. O 1938 m., būdamas vos 22 m., jis laimėjo vadinamąjį pretendentų turnyrą Nyderlanduose ir gavo teisę žaisti dėl pasaulio čempiono titulo. Jo oponentas buvo tuometis čempionas, sovietų didmeistris, Aleksandras Aliochinas. Tačiau netrukus prasidėjo karas. Dar po kurio laiko Estiją okupavo Sovietų Sąjunga ir mačas taip ir neįvyko. 

Vėliau P. Keresas dar ne kartą bandė dalyvauti atrankiniuose turnyruose. Vis dėlto dažniausiai jis likdavo antras. Manoma, kad dėl politinių motyvų, mat dažniausiai buvo pralaimima sovietų šachmatininkams. Tačiau P. Keresas yra tapęs ir Sovietų Sąjungos čempionu, net tris kartus. Laimėjo jis kituose reikšminguose turnyruose. Mirė jis 1975 m., o jo laidotuvėse dalyvavo daugiau nei 100 000 žmonių. 


P. Keresas įamžintas ne tik banknote. Jam pastatyti paminklai ir Taline, ir Narvoje. Jo atminimui vyksta du turnyrai Taline ir Kanadoje (vienintelis šachmatininkas „turintis du turnyrus“). 2000 m. Estijoje jis buvo išrinktas geriausiu visų laikų Estijos sportininku. 

2000 Armėnijos dramų banknotas

2018 m. Armėnijos centrinis bankas išleido naują Armėnijos dramų banknotų seriją. Šių banknotų aversuose – garsių armėnų portretai, o reversuose – su šiomis asmenybėmis susijusios vietos ir juos įamžinantys objektai. Būtent šioje banknotų laidoje pirmą kartą Armėnijos istorijoje buvo išleistas 2000 dramų banknotas. Ant jo – dar vienas garsus pasaulio šachmatininkas, devintasis šachmatų pasaulio čempionas – Tigranas Petrosianas (1929–1984). Banknoto averse galime matyti jo portretą. Už jo – šachmatų lentos su T. Petrosiano laiminčiomis kompozicijomis. Taip pat scena, vaizduojanti karaliaus karūnavimą (irgi aliuzija į šachmatus). Susijusių su šachmatais detalių galima rasti ir banknoto apsaugos priemonėse. Pavyzdžiui, holograminiame lipduke pavaizduota karaliaus figūra, naudojama šachmatų schemose. 


Banknoto reverse – taip pat su T. Petrosianu susiję objektai: T. Petrosiano statula ir jo vardu pavadinti šachmatų namai Jerevane. Šis pastatas, statytas 1970 m., buvo skirtas žaisti ir mokytis žaisti šachmatais. Jis egzistuoja ir šiandien ir laikomas vienu geriausių šachmatų centru pasaulyje. 
Taigi, kas buvo tas Tigranas Petrosianas? Gimė jis 1929 m. Tbilisyje. Šachmatais išmoko žaisti būdamas vienuolikos ir dar vaikas sugebėdavo laimėti prieš šachmatų didmeistrius. Būdamas šešiolikos jau buvo Sovietų Sąjungos jaunimo čempionas ir netgi lygiomis sužaidė su anksčiau minėtu Pauliumi Keresu. 1953 m. jau tapo didmeistriu, o 1959 m. nugalėjo kandidatų turnyre tą patį Paulių Keresą ir tapo čempionu. Aukščiausias jo pasiekimas – 1963 m. laimėtas pasaulio čempiono titulas. Jį apginti T. Petrosianui sekėsi iki 1969 m. Keturis kartus laimėjo Sovietų Sąjungos šachmatų čempionatus. Filosofijos mokslų daktaras, šachmatų teoretikas ir žurnalistas. Petrosianas buvo laikomas sunkiausiai įveikiamu žaidėju per visą šachmatų istoriją. Dėl savo stiprios gynybos jis buvo pravardžiuojamas „geležiniu Tigranu“. 


Įdomu, kad Petrosianas buvo iš dalies kurčias. Su tuo netgi susijusi viena kuriozinė situacija. Žaisdamas viename turnyre ir matydamas situaciją lentoje, jis savo varžovui pasiūlė lygiąsias. Varžovas atsisakė, bet po kelių akimirkų pats pasiūlė lygiąsias. Vis dėlto Petrosianas jo neišgirdo ir ramiai pratęsė partija. Ji pasibaigė ne lygiosiomis, o armėno pergale. Kitame turnyre Petrosiano varžovas pasidavė vien dėl to, kad turnyro aplinka buvo labai triukšminga ir trukdė žaisti. Žinoma, Petrosianui dėl to problemų nekilo. 

Lietartūros šaltiniai: 

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Keres

2. https://en.wikipedia.org/wiki/Tigran_Petrosian

3. https://en.wikipedia.org/wiki/Tigran_Petrosian_Chess_House

Iliustracijų šaltiniai: 

1. https://en.numista.com/catalogue/note207574.html

2. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2000_dram_2018_Obverse.jpg

3. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2000_dram_2018_Reverse.jpg

 

Tai įdomu!