BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pragaro pinigai

2016-03-07

Tai – Rytų Azijoje (daugiausia Kinijoje) naudojami ritualiniai pinigai, skirti sudeginti. Popieriniai pinigai gaminami iš ryžių ar bambuko popieriaus. Žinoma, tai nėra legali atsiskaitymo priemonė, bet yra svarbi daoistų ritualinė dalis. Tokie pinigai naudojami nuo XIX a. pabaigos, nors jie galėjo būti deginami ir anksčiau (kadangi sudeginti neišliko).

Šie pinigai yra aukojami mirusiems, tikint, kad mirusieji, patekę į pomirtinį pasaulį, atsiduria... mirusiųjų pasaulio teisme (Diyu), po jo atsiduria rojuje arba požeminiuose pasauliuose, kur turi išpirkti savo nuodėmes. Žmonės tiki, kad teisme gali prireikti pinigų. Pinigai dažnai vadinami angliškai – Hell Money (Pragaro pinigai). Tokį užrašą galima pamatyti ir ant aukojamų banknotų. Spėjama, kad ši frazė prigijo Kinijoje iš Vakarų pasaulio apsilankiusiems misionieriams, teigiantiems, kad visi nekrikščionys eis į pragarą. Pragaras neteisingai buvo palaikytas vakariečių pomirtiniu pasauliu.

Kadangi aukojami banknotai turi būti kuo panašesni į tikrus, jie turi ir savo nominalus. Iki Antrojo pasaulinio karo vyravo 5 ir 10 juanių banknotai. Po to prasidėjus infliacijai dauguma Pragaro banknotų buvo 10 000 juanių vertės ar daugiau.
Šiais laikais šių banknotų galima įsigyti ritualinių apeigų parduotuvėse, o nominalai svyruoja nuo 10 000 iki kelių milijardų. Priekinėje banknoto pusėje dažniausiai vaizduojamas mitologinis visatos valdovas – Judi. Reverse dažnai matomi gamtos vaizdai arba įsivaizduojamas pragaro bankas, kuriame būtų galima tuos pinigus išsikeisti.

Tiesa, šiais laikais banknoto dizainas labai dažnai primena JAV dolerių dizainą, kai kada ant banknotų vaizduojamas ne Judi, o kitas veikėjas iš daoistų ar Rytų Azijos mitologijos. Kai kada vaizduojami net žymūs asmenys. Ant pragaro banknotų buvo galima matyti JAV prezidentą J. F. Kenedį, mokslininką A. Einšteiną, aktorę M. Monro ir panašiai.

Šiais laikais paprotys išsikreipė ir įgavo keistas formas. Vietoj pinigų deginamos popierinės realių daiktų kopijos: automobiliai, vilos, mobilieji telefonai, kompiuteriai ir t. t. Honkonge netgi buvo pardavinėjami popieriniai oro kondicionieriai, kad mirusiesiems pomirtiniame gyvenime nebūtų karšta. Kinijos valdžia 2006 m. išleido įsaką, draudžiantį deginti tokio pobūdžio daiktus, kad nebūtų suvulgarintas garbingas paprotys pagal tradicijas deginti tik pinigus. Vis dėlto žmonės tokio įsako nelabai paiso.

Tai įdomu!