BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pirmajam Lietuvos banko valdytojui Vladui Jurgučiui – 135

Spausdinti

Šiandien, lapkričio 5 d.,  minime 135 - ąjį pirmojo Lietuvos banko valdytojo Vlado Jurgučio (1885 - 1966 m.) jubiliejų. 

Akademikas, profesorius, Lietuvos mokslų akademijos pirmininkas, Kauno ir Vilniaus universitetų dėstytojas, dvasininkas, Steigiamojo Seimo narys (1920–1922); Lietuvos finansų mokslo pradininkas ir kūrėjas, daugelio mokslinių straipsnių bei knygų ekonomikos, pinigų ir bankininkystės klausimais autorius, daręs didelę įtaką visai krašto ir ekonominei politikai.

Būtent ši asmenybė 1922 – 1929 m. vadovavo Lietuvos bankui. Šiuo periodu Lietuvos bankas sutvirtėjo, kaip institucija, dariusi didelę įtaką šalies ekonominiam ir ūkiniam gyvenimui. Būtent XX a. 3 deš. Lietuvos nacionalinė valiuta tapo stabili, o bankininkystės sektorius gerokai stabilesnis. Prie esminių sprendimų ženkliai prisidėjo ir Vladas Jurgutis. 

Įamžintas ir Vlado Jurgučio vardas. Apie jį parašyta ne viena knyga, monografija, išleista daug straipsnių. Lietuvoje galima rasti ne vieną jam skirtą atminimo lentą.

Vlado Jurgučio vardą įamžinęs ir Lietuvos bankas. 1997 m. Lietuvos bankas, pabrėždamas centrinės bankininkystės svarbą ir norėdamas įamžinti akademiko, profesoriaus, pirmojo Lietuvos banko valdytojo V. Jurgučio nuopelnus Lietuvos bankininkystei, įsteigė Vlado Jurgučio vardo stipendiją ir Vlado Jurgučio premiją, kuria siekiama skatinti mokslinę veiklą Lietuvos bankininkystės, finansų, pinigų ir makroekonominių tyrimų srityse. Tais pačias metais Lietuvos bankas išleido į apyvartą 1 lito auksinę monetą, skirtą Lietuvos banko ir lito 75-erių metų sukakčiai. Monetos reverse pavaizduotas Vlado Jurgučio portretas.

O štai prieš penkerius metus, 2015 m., minint Vlado Jurgučio 130 m. jubiliejų ir euro Lietuvoje įvedimą,  prie Lietuvos banko centrinių rūmų Vilniuje Vladui Jurgučiui atidengtas paminklas nulietas iš išlydytų 50 lito centų monetų vario, cinko ir nikelio lydinio. Jam sukurti prireikė apie 75 tūkstančių tokių monetų. Tai pirmasis ir vienintelis biustas Lietuvoje, pagamintas iš išlydytų monetų.
Kviečiame prisiminti, kaip šis paminklas buvo kuriamas: 
 

 

Tai įdomu!
Atnaujinta: 2021-06-26