Kovo 15 d., trečiadienį nemokamą paskaitą iš paskaitų ciklo 3X3 (nemokamos paskaitos apie Lietuvos banko veiklą trečią kiekvieno mėnesio trečiadienį) skaitė Lietuvos banko Bankininkystės tarnybos direktorius Mindaugas Vaičiulis. Jis pristatė ne tik investavimo politiką, strategiją, bet ir Lietuvos banko misiją, vertybes ir viziją. Pinigų muziejaus edukacinė salė, kuri tikrai nėra didelė šįkart buvo rekordiškai pilna, lankytojai gyvai domėjosi ne tik investavimo kryptimis ir tendencijomis, bet ir Lietuvos banko veikla, funkcijomis, ateities planais.
10 svarbiausių dalykų, kurie buvo pristatyti paskaitoje.
- Lietuvos banko vizija–tai pažangus, iniciatyvus ir atviras Eurosistemos centrinis bankas.Banko vertybės: ištikimybė visuomenės interesams, kompetencija ir veiklos skaidrumas. Lietuvos bankas 2017 - 2020 m. siekia: tapti kompetencijos centru ekonomikos ir finansų rinkos klausimais, kurti konkurencingą ir pažangią mokėjimų sistemą.
- Svarbi Lietuvos banko, kaip kompetencijų centro, reikšmė, kai svarbiais klausimais Lietuvos bankas išsako galbūt neskubotą, bet gerai apgalvotą, išanalizuotą ir diskusijomis pasiektą kompetentingą nuomonę valstybės ekonominiais klausimais. Lietuvos banko tikslas yra veikti greičiau nei įprastas centrinis bankas.
- Finansinio turto paskirtis – užtikrinti Lietuvos ir euro zonos finansų sistemos stabilumą, sudaryti sąlygas sėkmingai vykdyti pinigų politiką, užtikrinti Lietuvos banko finansinį nepriklausomumą ir sudaryti prielaidas šaliai lengviau atlaikyti ekonominius bei finansinius sukrėtimus ir funkcionuoti kitomis ypatingomis aplinkybėmis.
- Finansinį turtą sudaro tarptautinės atsargos (užsienyje laikomos atsargos užsienio valiuta) ir investicijos eurais, kurios, eurui tapus oficialia šalies valiuta, nebėra laikomos tarptautinėmis atsargomis.
- Finansinis turtas valdomas pirmiausia vadovaujantis saugumo principu, kuris yra prioritetinis likvidumo ir pelningumo principų atžvilgiu. Įgyvendinant šiuos principus, Lietuvos banko finansinis turtas investuojamas į investicinio reitingo, likvidžias finansines priemones, neviršijant priimtino investicijų rizikos lygio.
- Siekiant ilguoju laikotarpiu padidinti finansinio turto grąžą ir neviršyti nustatyto investicijų rizikos biudžeto, nuosekliai didinamas investicijų rizikos išskaidymas ir taikomos įvairios, tarpusavyje mažai susijusios investavimo strategijos.
- Investicinio portfelio valdymo rizikos biudžetas rodo priimtiną finansinio turto investicijų rizikos lygį ir yra apibrėžiamas kaip nepalankiausiomis rinkos sąlygomis priimtina bendroji neigiama grąža per nustatytą laikotarpį. Jo bendra neigiama grąža per vienų metų slenkamąjį laikotarpį su 95 proc. tikimybe neturi viršyti 100 mln. eurų.
- Lietuvos banko valdyba priima sprendimą dėl 75 mln. eurų iš rizikos biudžeto, o Banko Tarnyba 35 mln. (nepaisant to, kad bendra suma yra 10 mln. eurų didesnė, bet suma turi būti diversifikuojama taip, kad neviršytų 100 mln. eurų. ).
- Nuo 2013 m. Lietuvos bankas pradėjo investuoti į akcijas. Tikslas – pelną uždirbti per 3 metus.
- 2014 metais pradėta investuoti į Kinijos vyriausybės vertybinius popierius, 2015 metai, įvedus eurą, didintos JAV investicijos (valiuta nebuvo draudžiama, apdrausta 2016 m. ), 2016 metais Pasaulio bankui suteiktas išorinio valdytojo mandatas siekiant saugumo ir veiklos efektyvinimo.