BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pinigai Vokietijos karo belaisvių stovyklose ir Lenkijoje veikusiuose getuose

Spausdinti
2023-11-15
Šiandien vertėtų detaliau pažvelgti ir į vokiečių Lenkijoje įkurtų karo belaisvių stovyklų pinigus, taip pat į dar neaptartus Lenkijoje veikusių getų pinigus. Apie karo belaisvių stovyklų pinigus plačiau yra rašęs lenkų numizmatas Zbigniewas Nestorowiczius knygoje Pinigai Lenkijoje karo ir okupacijos metais, 1939–1945  (Pieniądz czasów wojny i okupacji w Polsce 1939–1945). Plačiajai Lietuvos auditorijai jie mažai žinomi ir mažai tyrinėti. Todėl būtų pravartu pristatyti šio autoriaus pastebėjimus ir įžvalgas.

Pirmoji stovykla, apie kurią šiandien kalbėsime, yra Dobegnevo (vok. Woldenberg) karo belaisvių stovykla Oflag II C, veikusi nuo 1940 m. pradžios iki 1945 m. sausio 25 d., kai ją užėmė sovietų armija. Joje buvo laikoma apie 6 tūkstančius lenkų karininkų, puskarininkių ir kareivių. Šioje uždaroje bendruomenėje cirkuliavo įvairių rūšių stovyklos pinigų, vadinamų talonais. Nėra tiksliai žinoma, kada šioje
stovykloje atsirado pirmieji talonai, bet jau nuo 1942 m. vidurio joje buvo įvesti 7 B barako (Barrack 7 B) komisijos talonai, kurių nominalai – 3, 5 ir 10 pfenigų. Kitais metais, sausio 22 d., 80-osioms Sausio sukilimo pradžios metinėms paminėti buvo išleistas proginis l, 20, 25 ir 50 pfenigų kuponų. Talono aversas buvo pagamintas medžio drožybos technika, o reverse buvo antspaudas ir du parašai. Savipagalbos fondo išduoti talonai buvo labiau pasiekiami, jie buvo 10 ir 50 pfenigų nominalios vertės, (nedatuoti) ir l, 2, 5 ir 10 ženklų (išdavimo data – 1944 m. spalio 30 d.). Šiuos talonus sukūrė leitenantas Eugeniuszas Pichellas, jie buvo pagaminti medžio drožybos ir lino raižinio technika. 

Kitoje karo belaisvių stovykloje – D Gross Born – veikė bankas, kuris leido talonus. Jie buvo įvesti 1944 m. spalio 16 d., išleisti 10 ir 5 grašių ir 1 piasto nominalų talonai. Tuo metu piastą sudarė 100 grašių, jis buvo lygus 50 vokiečių pfenigų. Kuponų viena pusė buvo pagaminta medžio drožimo technika, joje buvo įspausti trys stovyklos Gross-Born valdybos narių parašai.

Trečioji stovykla, kurioje buvo išduoti talonai, buvo Oflag VII A Murnau mieste. Ji veikė nuo 1939 m. rugsėjo 25 d. iki 1945 m. balandžio 29 d., kai belaisvius išvadavo amerikiečių kariuomenė. Ten buvo laikoma apie 6 tūkstančius lenkų karininkų, o žlugus Varšuvos sukilimui į ją atvežta dar per 800 lenkų kalinių. Atsiskaitymų komisija, remdamasi vyriausiojo patikėtinio 1944 m. lapkričio 2 d. įsakymu, išleido vekselius su l, 10 ir 50 pfenigų ir l, 2 ir 5 markių nominalais. Vekselius sukūrė antrasis leitenantas Tadeuszas Kuźniakas, jie buvo pagaminti medžio drožybos technika. 1944 m. stovykloje veikusi kredito unija taip pat išleido kuponus su 1 ir 5 markių nominalais. Be to, Murnau komendanto biuras išleido 5 pfenigų talonus ir tarnybinius kuponus, skirtus skustis ir kirptis. Jie buvo lapų formos.

Labai neilgą laiką vokiečiai koncentracijos stovyklose buvo įvedę ir premijų talonus (vok. Pramienschein). Dabar  žinomi Aušvico koncentracijos stovykloje išduoti talonai. 1943 m. birželį Aušvico pašalpų skyrimo administracija (vok. Haftlingsgeldverwaltung) išdavė 1 reichsmarkės nominalo taloną su neįskaitomu SS oberšturmfiurerio parašu. 1944 m. rugpjūtį buvo išleisti dar du nominalai: 0,5 ir 1 reichsmarkės. Oberšturmfiureris L. Mogli jais „apdovanodavo“ kalinius, kad jie galėtų gauti šiek tiek maisto stovyklos valgyklose. Taip pat yra žinomi Štuthofo koncentracijos stovyklos kuponai, kuriuos buvo galima gauti už 5 cigaretes. Turima informacijos ir apie Majdaneko koncentracijos stovykloje apyvartoje buvusius kuponus. Kita pakaitinių pinigų forma buvo žiemos pagalbos kuponai (vok. Winterhilfswerk- W H W). Jie buvo išleisti 1941–1942 m. ir 1943–1944 m. žiemą l, 2, 5, 10 ir 20 zlotų nominalų. Taip pat žinomas specialus leidimas (vok. Sonderausgabe), išleistas 1944 m. pradžioje. Visi šie talonai galėjo būti naudojami atsiskaityti tam skirtose parduotuvėse už konkrečias prekes ir paslaugas. 

Geto pinigai buvo išduoti Sokulkos mieste, kur getas veikė 1941–1944  m. Šiuo metu yra žinomas ypač neįprastos nominalios vertės – 91 pfenigo kuponas, toks eksponatas yra saugomas privačioje Januszo Lucowo kolekcijoje. 

Taip pat yra žinomi katalogai ir kelios Varšuvos geto talonų kolekcijos, rodančios, kad būta 5, 10, 15, 20, 25 ir 50 grašių nominalų. Tačiau šių pinigų įvedimo ir platinimo aplinkybės istoriniuose šaltiniuose nepatvirtintos, todėl jie turėtų būti laikomi išleistais vėliau, veikiau kolekcionavimo tikslais.

Šis straipsnis leidžia labiau pažinti istoriją, daugiau sužinoti apie karo ir okupacijos laikotarpį Lenkijoje, t. y. apie 1939–1945 m. O apskritai straipsniai apie getų ir karo belaisvių stovyklų pinigus mums leidžia geriau pažinti Antrojo pasaulinio karo realybę.

Šaltinis
Nestorowicz Zbigniew. Pieniądz czasów wojny i okupacji w Polsce 1939–1945, 2009, Liublinas.
 
Tai įdomu!