BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pinigai pavadinti pinigų padirbinėtojo vardu

Spausdinti
2017-06-27

Šveicarijos pietvakariuose esantis Valė (pranc.. Valai) kantonas yra ko gero garsiausias ir gausiausiai turistų lankomas regionas Šveicarijoje. Gamta čia nuostabi: aukščiausi Šveicarijos Alpių kalnai, nuostabūs ežerai, Ronos upė ir jos slėnis išsidriekęs per visą kantoną ir dar daug grožybių. Dėl garsių slidinėjimo kurortų, unikalių Šveicarijos kaimelių, unikalaus Ronos slėnio vyno čia turistų srautas nenutrūksta ištisus metus.

Nuo šių metų gegužės 13 dienos kantonas tapo unikalus dar dėl vieno dalyko. Čia kartu su Šveicarijos franku pradėjo cirkuliuoti ir vietiniai pinigai. Tiesa, pinigais juos pavadinti galima tik sąlyginai, nes išleido juos ne bankas, o vietiniai gyventojai, galioja jie tik šiame kantone ir tik įstaigose (kavinėse, viešbučiuose, parduotuvėse), kurios sutinka juos priimti (dabar tokių vietų yra apie 150), o šių pinigų įsigyti galima tik turistų centruose ar turguose. Vis dėlto pinigai savo verte lygūs Šveicarijos frankui, o jų naudojimo tikslas yra gana kilnus – kelti vietinę ekonomiką, skatinant vietinius pardavėjus atsikaityti vietoje ir palaikant smulkų verslą ir vietinius menininkus. Valiuta turi ir savo pavadinimą – farinė (pranc. Farinet).  Įdomu, kad šie pinigai vadinami... Garsaus pinigų padirbinėtojo pavarde. Kodėl taip atsitiko?

Šis pavadinimas kantone labai populiarus, juo vadinami restoranai, viešbučiai ir kitos įstaigos, o kilo jis nuo pavardės. Džozefas – Samuelis Farinė gyvenęs 1845 – 1880 m., buvo garsus vietos nusikaltėlis, kurio vardas dabar romantizuotas panašiai kaip mūsų Tado Blindos ir garsiojo Robino Hudo. Gimė jis dabartinėje Italijos teritorijoje, čia bandė tapti vienuoliu, o vėliau pasuko klystkeliais ir tapo pinigų padirbinėtoju bei kontrabandininku. Bėgdamas nuo teisingumo atsidūrė Šveicarijoje ir čia pradėjo gaminti bei platinti netikras vietines monetas (patingai mėgo 1850 m. santimus). Neaišku dėl kokių priežasčių, ar dėl to, kad buvo labai geros širdies, o gal tikėdamasi s gauti pagalbą nelaimės atveju, Farinė už padirbtus pinigus įsigytomis prekėmis dosniai dalinosi su vietiniais skurstančiais gyventojais, už šį elgesį gavęs „Alpių Robino Hudo“ pravardę. Gyveno jis neilgai, bet ir jo mirtis sustiprino legendą. Žuvo nukritęs nuo uolos esančios virš Sailono kaimo, kur buvo užspeistas policijos. Dėl jo mirties aplinkybių (ar nušoko didvyriškai pats, ar tiesiog buvo nukautas) nėra sutariama. Farinė labai išgarsino jau XX a. suskurtas romanas ir pastatytas filmas. Nepaisant to, kad istorikai įrodė šį žmogų buvusį  dideliu mergišiumi ir vyno mylėtoju, jo vardas tapo legenda iki mūsų dienų, jo žuvimo vietoje jam pastatytas paminklas, atidarytas muziejus (beje, unikalus tuo, kad jame eksponuojami tik apdirbti pinigai),  veikia nemažai Farinė vardo įstaigų, o dabar cirkuliuoja ir pinigai. Iniciatoriai išleidę pinigus teigia, kad vardas turi dar labiau stiprinti vietinius gyventojų saitus ir ekonomiką.

Išleisti 8 farinė banknotų nominalai: 1, 2, 5, 10, 13, 20, 50, 100. Taip, mes nesuklydome, iš tiesų yra išleistas ir 13 farinė nominalo banknotas. Ir tai nėra atsitiktinumas. Tai irgi yra skaičius nurodantis, kurioje vietoje pinigas išleistas, nes Valė kantoną sudaro 13 administracinių vienetų ir būtent tiek žvaigždučių yra Valė vėliavoje. Įdomu ir tai, kad farinė apyvartoje pasirodė būtent 2017 m. gegužės 13 d. 13 val. 13 min., o juos platinti pradėjo 13 vietinių prekybininkų.

Nors pinigai ir nėra visiškai tikri, jie padaryti labai kokybiškai, tiek dizainu tiek apsaugos priemonėmis jie nedaug atsilieka nuo tikrų bankų leidžiamų  banknotų. Banknotai turi unikalius numerius, juose yra mikrotekstai, paveiksliukai matomi ultravioletinėje šviesoje, hologramos ir netgi plastikinės detalės.  Piešinių dizainas taip pat labai modernus, banknotuose galima matyti aukščiausius vietinius kalnus ir stilizuotus vietinius gyvūnus, o kiekvienas banknotas skirtas išskirtinei regiono savybei (įžvalgumui, prisitaikymui, svetingumui ir t.t). Taip pat detalėse galima atrasti kitų objektų, kuriais kantonas didžiuojasi. Buvo atspausdinta apie 500 000 banknotų ir jie iš karto pradėti graibstyti kolekcionierių.

Banknotai iš arčiau (prancūziškai): https://dev.openmyorganization.com/ajax/download_file.php?id=77

Keliaujantiems, žemėlapis, kuriame vietos, kuriose galima atsiskaityti farinė banknotais: http://carte.lefarinet.ch/

Tai įdomu!