BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Penki turtingiausi žmonės istorijoje

Spausdinti

Šiandien žmonėms be galo rūpi kitų, ypač turtingų, žmonių pinigai. Todėl nuolat sudaromi turtingiausių žmonių sąrašai. Šiuo metu turtingiausiu žmogumi Žemėje laikomas kompanijos „Amazon“ savininkas Džefas Bezosas. Jo turtas šiuo metu jau sudaro kiek daugiau nei 100 milijardų JAV dolerių. Antroje vietoje kompanijos Microsoft įkūrėjas ir savininkas Bilas Geitsas su šiek tiek mažiau nei 100 milijardų. Trečioje – prancūzų magnatas Bernardas Arno su 76 milijardais. Šios sumos iš tiesų yra milžiniškos. Bet jei žvilgterėtume į istoriją, ar šios sumos būtų tokios didelės?

Įdomu, kad minėti žmonės net nepatektų į turtingiausių praeityje buvusių žmonių dešimtuką. Taigi, kas buvo tos penkios asmenybės, kurias galima laikyti turtingiausiais žmonėmis istorijoje? 


1.    Turtingiausiu kada nors Žemėje gyvenusiu žmogumi yra laikomas dabar jau nebeegzistuojančios valstybės valdovas. Masa I arba Masa Munsa (1280–1337) buvo XIII–XVII a. Afrikoje egzistavusios Malio imperijos imperatorius. Ši teritorija tais laikais buvo viena didžiausių aukso ir druskos gavybos vietų. Kadangi imperatorius buvo laikomas tos valstybės savininku, visi resursai priklausė jam. Kai kurių mokslininkų skaičiavimu jų bendra turto vertė šiandien būtų apie 400 mlrd. JAV dolerių. Vis dėlto įvertinant Malio imperijoje gautus turtus, dažniau yra linkstama laikyti, kad turto apskritai apskaičiuoti neįmanoma. Todėl jis laikomas turtingiausiu kada nors gyvenusiu žmogumi. 


2.    Antroje vietoje – pirmasis Romos imperatorius Gajus Julijus Cezaris Oktavianas Augustas (63 m. pr. Kr.–14 m. po Kr.). Ko gero, visi Romos imperatoriai garsėjo savo turtais ir ekstravagancija. Vis dėlto būtent imperatorius Augustas laikomas turtingiausiu. Kodėl? Viena iš priežasčių buvo ta, kad Augusto laikais buvo užkariautas Egiptas ir jis tapo tiesiogine jo nuosavybe. Skaičiuojama, kad asmeninis Augusto turtas sudarė apie penktadalį visos Romos imperijos ekonomikos. Taip pat skaičiuojama, kad šis turtas sudarė apie trečdalį visos pasaulio ekonomikos. Skaičiuojama, kad šiandien imperatorius turėtų nesuvokiamą 4,6 milijardo JAV dolerių sumą. 


3.    Trečioje vietoje – Vokietijos bankininkas, pirklys Jakobas Fugeris (1459–1525). Jis buvo šventosios Romos imperijos laisvojo Ausburgo miesto prekybos-bankininkystės namų, kurie priklausė jo šeimai, savininkas. Skirtumas nuo kitų giminės atstovų buvo tas, kad J. Fugeris pradėjo sudarinėti sandorius ne tik šv. Romos imperijoje, bet ir visoje Europoje. Jis investavo, skolino, pirko prekes visoje Europoje ir taip plėtė savo imperiją. Geriausiais laikais jo turtas sudarė kiek daugiau nei 2 milijonus aukso guldenų. Šiandien ši suma sudarytų apie 400 milijardų JAV dolerių. 


4.    Ketvirtoje vietoje – turtingiausias kada nors gyvenęs amerikietis ir turtingiausias naujųjų laikų žmogus. Tai garsusis JAV verslininkas, pramonininkas, filantropas, mecenatas Džonas Deividsonas Rokfeleris (1839–1937). Jaunystėje dirbęs buhalteriu, savo sutaupytą turtą jis investavo į verslą, įkūrė naftos kompaniją, jis yra valdęs net 90 % viso JAV naftos verslo. Jis laikomas pirmuoju „doleriniu“ milijardieriumi pasaulyje. Jis savo pirmą milijardą uždirbo per 25 metus. Rokfelerio turtas sudarė 1,53 % tuometinio JAV BVP. Šiandieniniais skaičiavimais jis turėtų nuo 350 iki 420 milijardų JAV dolerių.  


5.    Penktoje vietoje – dar vienas amerikietis, verslininkas, plieno pramonės magnatas Endriu Karnegis (1835–1919). Daugiausia turto jam sukrovė jo įsteigta didžiausia JAV plieno perdirbimo kompanija. Pardavė jis ją už milžiniškus tiems laikams pinigus, už beveik pusę milijardo JAV dolerių. Karnegis buvo vienas turtingiausių JAV žmonių ir jo turtas sudarė apie 0,06 % tuometinio JAV BVP. E. Karnegis garsėjo ne tik puikiais verslo įgūdžiais, bet ir filantropine veikla. Šimtai milijonų dolerių E. Karnegis paaukojo įvairioms organizacijoms, menui ir kultūrai. Gyvenimo pabaigoje jam „teliko“ apie 30 milijonų JAV dolerių. Šiandieniniais laikais didžiausia jo sukaupta suma sudarytų apie 300 milijardų JAV dolerių. 
 

Tai įdomu!
Atnaujinta: 2021-04-20