Pašto ženkluose atvaizduotos Lietuvos banko istorinės akimirkos
2024-12-27
Pašto ženklai, kaip ir monetos, yra maži meno kūriniai, pagal svarbą nenusileidžiantys paveikslams. Juose galima rasti ir Lietuvos pinigų bei banko istorijai svarbių momentų, tokių kaip nacionalinių pinigų kaita, taip pat jų kūrėjų, banko valdytojų pavardes.
Pašto ženkluose ryškėja kelios temos: asmenys, buvę Lietuvos banko valdytojais, pinigų ar medalių kūrėjai, pinigų istorija.
Pašto ženklų ir pinigų kūrėjai
Pašto ženklus Nepriklausomoje Lietuvoje kūrė žymūs Lietuvos dailininkai, tarp jų ir pirmųjų litų kūrėjas Adomas Varnas. Vienas iš jo sukurtų pašto ženklų, skirtas Vytautui Didžiajam, pavaizduotas žemiau.
Vienas žymiausių Lietuvos dailininkų – Antanas Žmuidzinavičius. Jis, kaip ir Adomas Varnas, taip pat kūrė pašto ženklus. Sukūrė 10 litų banknoto (1927 m. laidos) dizainą. A. Žmuidzinavičiui atminti skirti net keli pašto ženklai, vienas – su jo portretu, kitas – su jo tapytu paveikslu „Per kiaurą naktį“.
Petras Rimša geriausiai žinomas kaip skulptorius ir medalininkas. Jo kurta skulptūra „Lietuvos mokykla 1864–1904“ buvo vaizduojama 1993 m. išleistų 5 litų reverse. O medaliuose, bareljefuose atspindėtos žymiausios Lietuvos asmenybės: Vytautas Didysis, Kristijonas Donelaitis, Vladas Putvinskis, rašytoja Žemaitė, Motiejus Valančius ir kt. Keli kūriniai matomi pašto ženklo antrame plane.
Lietuvos banko valdytojai
1922 m. įkurtas Lietuvos bankas. Pirmuoju jo valdytoju tapo profesorius Vladas Jurgutis, kuris sukūrė ir įtvirtino Lietuvos centrinės bankininkystės pamatus ir yra neoficialiai laikomas lito „tėvu“. Jam atminti skirti šie pašto ženklai.
1930 m. buvo išleista serija oro pašto ženklų, skirtų ministrui pirmininkui Juozui Tūbeliui. Jo sąsaja su Lietuvos banko istorija yra trumpa, bet ne mažiau svarbi – 1938 m. spalio 1 d. jis paskirtas trečiuoju Lietuvos banko valdytoju.
Pinigai pašto ženkluose
Pirmosioms Lietuvoje kaldintos monetoms skirtas pašto ženklas, kuriame pavaizduotos monetos su Vyčiu ir Gediminaičių stulpais.
2025 m. sausio 1 d. minėsime euro įvedimo Lietuvoje dešimtmetį. Kai prieš tiek metų buvo įvesti eurai, lietuviškas elementas buvo išlaikytas monetose – jų nacionalinėje pusėje vaizduojamas Vytis. Sekant tradicija nuo seniausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų iki dabar Vytis vaizduojamas ant monetų. Šio simbolio vaizdavimo kaitą galime pamatyti Lietuvos herbo simbolio Vyčio pašto ženklų serijojeir euro įvedimui Lietuvoje skirtame pašto ženkle.
Pašto ženkluose atspindėta Lietuvos tarpukario banknotų raida. Pirmieji banknotai įvesti 1922 m. spalio 2 d. (rugsėjo 10 d. laidos), juos greitai pakeitė lapkričio laidos banknotai. Trečiame pašto ženkle vaizduojamas 100 litų banknotas, išleistas 1938 m.
Nors ir mažiau šiais laikais naudojami, pašto ženklai išlieka iškalbingas istorijos pasakotojas, menantis Lietuvos pinigų istorijos raidą nuo litų iki eurų.
Tai įdomu!