Šiandien mūsų rytiniai kaimynai ukrainiečiai ir jų piniginis vienetas – grivina. Šiandien sužinosite, ką reiškia žodis grivina, kas yra lietuviška grivina. Taip pat įdomybės apie pinigus – pašto ženklus, autografus ir autoportretus ant banknotų.
10 įdomių faktų apie Ukrainos pinigus.
- Grivinos pavadinimas kilęs iš slavų kalbos žodžio „griva“ reiškiančio karčius (kilo dėl to, kad brangius kailius vietiniai gyventojai nešiojo ant kaklo ir tai priminė žirgo karčius). Taip pat grivina buvo vadinamas sidabrinis arba auksinis papuošalas nešiotas ant kaklo.
- XI a. grivina slavų žemėse tapo svorio ir piniginiu vienetu lygiu tam tikro sidabrinių monetų skaičiaus masei. Iš sidabro pradėti lieti sidabro lydiniai vadinti grivinomis. Skirtingose vietose lydinio masė galėjo būti skirtinga: Kijevo Rusioj naudotos Kijevo grivinos svėrė 140 – 160 g., Novgorodo grivinos – apie 200 g., panašaus svorio buvo ir Černigovo grivinos. Įdomu tai, kad buvo ir Lietuviškos grivinos, sidabrinės lazdelės, kurių svoris apie 105 g., dabar joms prigijęs lietuviškų ilgųjų pavadinimas.
- Ukrainoje per visą istoriją galiojo ir ukrainietiški, ir rusiški, ir lietuviški, ir lenkiški, ir vokiški pinigai.
- Nacionalinę valiutą nepriklausoma Ukraina įvedė 1917 m. Pinigus pavadino karbovanecais (nuo žodžio карбіж reiškiančio įpjovimus ant medinio pagalio, tokios įpjovos buvo reikalingos skolos dydžiui senovėje užrašyti). Karbovanecai buvo lygūs 2 grivinoms ir 200 šahų. 1920 m. paskelbus Ukrainos SSR įsigaliojo vienintelis pinigas – rublis. Antrą kartą karbovanecas Ukrainos pinigu tapo nacių okupacijos metais, kai 1942 m. buvo įkurtas Ukrainos Reichskomisariatas, trečią kartą 1991 m. atkūrus Ukrainos nepriklausomybę, karbovanetsais buvo vadinami laikinieji pinigai – talonai.
- Šagas – smulkus pirmosios Ukrainos respublikos (1917 – 1920 m.) pinigas. Jo pavadinimas kilęs iš senovinio pinigo šilingo. Po I pasaulinio karo buvo metalo trūkumas, todėl pinigėliai buvo gaminami iš popieriaus, o tiksliau pašto ženklų pavidalo. Tiesa, juos kaip pašto ženklus naudoti buvo draudžiama, jie atitiko tik pinigo funkciją.
- Sovietiniais laikais oficialiai rublio pavadinimas buvo verčiamas į ukrainiečių kalbą ir taip pat vadinosi karbovanecas, tokį pavadinimą galime matyti ir ant sovietinių rublių ant kurių rublio pavadinimas užrašytas visomis SSRS respublikų kalbomis.
- Po Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 m. nacionaliniai pinigai Ukrainoje pasirodė tik 1996 m. Iki tol, kaip ir Lietuvoje buvo naudojami prekių kuponai, talonai, kitaip vadinami karbovanecais. Įdomu tai, kad pradžioje kuponai galėjo būti ir A4 formato popieriaus lapas su atspausta informacija apie kilmę, prekes ir vertę. Vėliau jau pradėti spausdinti į pinigus panašesni banknotai (tiesa, skirtingų nominalų banknotai skyrėsi tik spalva, aversai ir reversai buvo vienodi). Ukrainoje augo infliacija, todėl 1996 m. buvo įvykdyta pinigų reforma, Ukrainoje pradėjo kursuoti grivinos. 1 grivina tuo metu prilyginta 100 000 karbovanecų.
- Nemaži ginčai 1992 m. kilo dėl monetų pavadinimo. Netgi buvo sukurtas monetų projektas, jos turėjo vadintis šagais (jau minėtais senaisiais pinigais), visgi nuspręsta, kad žmonės labiau pripratę ir įprastesnis kapeikų pavadinimas. Nepaisant nuomonių, kad tai labiau rusiškas, o ne nepriklausomos Ukrainos pinigo pavadinimas, kapeika Ukrainoje liko.
- Kilo skandalų ir dėl banknotų dizainų. Visų pirma nežinia kodėl buvo pakeistas Taraso Ševčenkos atvaizdas ant 100 grivinų banknoto, jis staiga tapo senas, su ūsais ir galvos apdangalu, ko neturėjo būti. Pakeistas 2004 m., kur jau vaizduojamas jaunas T. Ševčenka (nors ir dėl šio portreto yra abejonių ar jis neprimena prezidento V. Juščenkos). Kitas skandalas buvo dėl pirmos laidos 1 ir 2 grivinų banknotų. Asmenybių portretų autorius V. Lopata buvo apkaltintas, kad čia nupaišė savo portretus, pavaizduoti kunigaikščiai Vladimiras ir Jaroslavas Gudrusis labai jau priminė patį autorių. Žinoma, dailininkas tai neigė. Dar vienas skandalas – gandas yra dėl per dažnai perleidžiamų vis naujo pavyzdžio banknotų (pvz. Naujo pavyzdžio 100 grivinų banknotas atspausdintas 2005, 2011 ir 2014 m., nors ypatingo reikalo tam nebuvo). Kalbama, kad tokie nauji banknotų spausdinimai skirti centrinio banko pirmininkų savimeilei pagerinti, nes vis nauji pirmininkai nori įsiamžinti užsidėdami savo parašą ant nacionalinių banknotų.
- 1 grivinos vertės pinigas turi net 9 skirtingus galiojančius pavidalus: 4 banknotų ir 5 monetų (3 iš jų proginės). Tai vienintelis toks atvejis visame pasaulyje. Vis dėlto dažniausiai sutinkami tik trys pavidalai: geltonas banknotas ir dvi 1 grivinos monetos.