BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pasaulio pinigai. Lenkija

Lenkijos piniginis vienetas – zlotas, kuris lygus 100 grošų. Zlotas žinomas nuo XIV – XV a., tiesa, tada tai buvo bendrinis užsienietiškų auksinių pinigų pavadinimas (pvz. taip vadinami buvo Vengrijos ar Venecijos Dukatai). Nes lenkiškai złoty – auksinis.

Todėl šiuo vardu buvo vadinamos auksinės monetos (dukatai ir pan.). XV a. pab. zlotas nacionaline valiuta prilyginta 30 grašių. Laikui bėgant zloto vertė kito, zlotas buvo ne tik auksinis, bet ir sidabrinis. Galiausiai per Kosčiuškos sukilimą 1794 m. atspausdinti ir pirmieji zlotų popieriniai banknotai (tai kartu ir pirmieji popieriniai Abiejų Tautų Respublikos pinigai). Vėliau zlotas tapo oficialiu Lenkijos respublikos pinigu.

Grošas – tai smulkieji Lenkijos pinigai. Grošas tai tas pats kas lietuviškai grašis, pinigas žinomas nuo ankstyvųjų viduramžių, cirkuliavęs ir Lietuvoje. Beje, klaidingai manoma, kad grašis buvo labai smulkus pinigas (galbūt šis mitas ir yra iš to, kad tai smulkieji Lenkijos pinigai). Grašio pavadinimas netgi kildinamas iš lotyniško žodžio – grosso, arba grosso denarii, arba didysis denaras. Taigi, grašių monetos buvo sidabrinės ir turėjo gana nemažą vertę visą LDK ir ATR laikotarpį (pvz. Žygimanto Senojo laikais darbinis arklys buvo vertas 70 grašių, karvė – 60, kiaulė – 20, avis – 5, žąsis – 2 ir pan.).

Taigi šiuos senuosius pinigų pavadinimus Lenkija išlaikė ir naudoja iki šių dienų. Ant banknotų per visą jų egzistavimo laikotarpį vaizduoti ir Lietuvai nusipelnę asmenys, ar bent jau su ja susiję. Ant tarpukario ar karo metų banknotų galėjome išvysti E. Pliaterytę, ant vėlesnių laidų T. Kosčiušką, Vilniuje gyvenusį ir kūrusį kompozitorių S. Moniušką ir pan.

       

Ant šiandieninių zlotų vaizduojami Lenkijos karaliai, tarp jų ant 100 zlotų banknotų – Jogailos atvaizdas (reverse – Žalgirio mūšio simboliai), o ant 200 – Žygimanto Senojo. Planuojama išleisti 500 zlotų banknotą su J. Sobieskiu.

      

Ant kolekcinių monetų taip pat galime rasti ryšių su Lietuva. Kaldintos proginės, kolekcinės monetos skirtos Žalgirio mūšiui, ATR valdovams, A. Mickevičiui, J. Mateikai ir t.t.

Taigi laikydami rankose lenkiškus zlotus ir grošus, galima sakyti, šiek tiek laikome ir Lietuvos istorijos.

Iliustracijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_z%C5%82oty

Tai įdomu!
Atnaujinta: 2022-01-26