BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pasaulio pinigai. Latvija

2015-12-05

Latvijos valiuta šiandien, kaip ir Lietuvos, vienoda – euras. Tik latviai eurą turi šiek tiek ilgiau, nuo 2014 m. sausio 1 d. Eurų monetos nuo lietuviškų skiriasi nacionaline puse.

Įdomu dar tai, kad latviškos euro monetos turi net tris nacionalinės pusės variantus (Lietuva tik vieną). Latviai taip pat turi tris herbo versijas: didįjį, mažesnįjį ir mažiausią. Ant 1, 2, 5 centų - mažasis Latvijos Respublikos herbas, ant 10, 20 ,50 centų – didysis. Latvijos herbas patvirtintas Konstituciniame susirinkime 1921 m. liepos 16 d. Jo autorius ir grafikas – Richardas Zarinis (1869 – 1939).

Ant 1 ir 2 eurų monetų Latvijos nacionalinis simbolis - jauna latvė tautiniais rūbais. Šioji simbolinė figūra įkūnija pačią Latviją ir šios šalies moteris. Kai kur ji dar vadinama Milda. Šis atvaizdas buvo naudotas ant tarpukario sidabrinės 5 latų monetos, taip pat ant 500 latų banknoto Latvijai atkūrus nepriklausomybę 1991 m. Įdomu ir tai, kad ši latvė turi tikrą prototipą. 5 latų moneta Latvijoje pradėta kaldinti 1929 m., o jos dizaino autorius tas pats Richardas Zarinis (herbo ir Latvijos latų dizaino autorius). Modelis buvo Zelma Brauere (1900 – 1977). Ji dirbo spaustuvėje, kurioje buvo gaminami pinigai, kur ją ir pastebėjo dailininkas. Mergina sutiko pozuoti. Ir jos atvaizdas atsidūrė ne tik ant 5, bet ir ant 10, 20 latų banknotų, bei 50 santimų monetos. Zelmos atvaizdas naudojamas ir ant šiandieninių eurų.

Gražios ir unikalios Latvijos banko kuriamos kolekcinės monetos. Pažymėti galima paskutines, Latvijos bankas gavo net du apdovanojimus šių metų tarptautiniame konkurse „Monetų žvaigždynas 2015“. 5 eurų moneta, skirta latviškos knygos – šedevro „Baltoji knyga“ šimtmečiui, gavo pagrindinį „Unikalios koncepcijos“ kategorijos prizą, o 5 eurų moneta skirta Baltijos keliui užėmė antrą vietą metų sidabrinių monetų kategorijoje.

Tai įdomu!