BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pasaulio pinigai. Islandija

Spausdinti
2016-03-06

10 faktų apie Islandijos pinigus.

  • Vikingų laikais Islandijos gyventojai kaip valiutą naudojo džiovintą žuvį (skreith) ir namuose siūtus rūbus (vaðmál). Viena uolektis (apie 60 cm) rūbo buvo vertas 100 uncijų (1 uncija lygi apie 30 g) sidabro, o 100 džiovintų žuvų – 10 uncijų, tokie pinigai Islandijoje naudoti dar XV a. pr.
  • Islandija ilgą laiką (net iki XX a. pr.) priklausė tai Norvegijai, tai Danijai, todėl čia galiojo šių šalių pinigais. Maždaug XIX a. viduryje Islandijos teritorijoje galiojo daniškos, norvegiškos ir švediškos monetos, tačiau šioms retai atsiduriant Islandijoje, pirkliai šalyje pradėjo gaminti savus žetonus. Tokiu būdu iškilo pirmosios kalyklos Islandijoje, tačiau dažnai tokių žetonų verte būdavo manipuliuojama ir jų vertė dirbtinai išpučiama, tai privedė prie to, jog 1901 m. išleidžiamas įstatymas, draudžiantis savavališkai gaminti ir naudoti žetonus ar kitokias alternatyvias monetas.
  • Islandijoje nuo 1874 m. pradedamos naudoti daniškos kronos, kurios pakeitė iki tol vyravusius rigsdalerius. O jau nuo 1885 m. Islandija pati pradeda spausdinti kronų banknotus (nors vis dar buvo pavaldi Danijai). Pirmieji banknotai pasirode 1885 m. buvo 5, 10 ir 50 nominalų kronos, o 1904 m. papildytos 100 kronų banknotu.
  • Islandija pirmoji valstybė pripažinusi Lietuvos nepriklausomybę, bet tai nevienintelė sąsaja siejanti ją su Lietuva. Lietuva nepriklausomybę pirmą kartą paskelbė 1918 m., tai pačiais metais išsikovojo autonomiją ir atskyrė savo piniginę sistemą nuo Danijos. 1922 m. pradėti gaminti pirmieji islandiški pinigai. Tais pačiais metais įvestas ir litas.
  • Galutinai nepriklausomybę Islandija paskelbė 1944 m., o 1946 m. nuo visų monetų panaikinta karališka Danijos monograma DXR.
  • 100 aurar (erės atitikmuo Islandijoje) sudarė 1 kroną, tačiau dėl savo menkos vertės praktiškai nebuvo naudojamos jau ilgą laiką, todėl 2002 m. Islandijos Ministro Pirmininko sprendimu nuo 2003 m. mažesnės vertės nei 1 krona monetos nebepriimamos.
  • Didžiausios vertės banknotas Islandijoje yra net 10 000 kronų. Ant jo pavaizduotas poetas Jonas Hallgrimsson’as. Šitoks didelis nominalas išleistas 2013 m. dėl nepastovaus islandiškos kronos kurso ir infliacijos.
  • 2008 m, dar neįvedus 10000 kronų nominalo banknoto, Reikjavike pasitaikė įdomus atvejis. Nežinomas vyras į parduotuvę atnešė neegzistuojantį 10000 kronų banknotą su.. tuometinio centrinio banko valdytojo veidu! Įdomiausia tai, kad pardavėjas – imigrantas nebuvo gerai susipažinęs su vietine valiuta ir banknotą priėmė, atidavęs 7000 kronų grąžos:)
  • 2008 m. prasidėjus didžiajai ekonominei krizei ir Islandijos kronai pasiekus neregėtas infliacijos aukštumas, valstybėje rimtai pradėta svarstyti naujos valiutos įvedimo galimybės. Įdomu tai, kad 2012 m. gana rimtai mąstyta kaip Islandijos piniginį vienetą įvesti Kanados dolerį – stabilią valiutą valstybės, kurios geografinė padėtis, ekonomika ir gamtiniai resursai primena Islandiją. Tos minties atsisakyta.
  • Islandijos banknotuose pavaizduoti žymūs Islandijos žmonės, o monetų aversuose galima išvysti mitologines Islandijos būtybes saugančias Islandiją (Landvættir): drakoną, milžinišką paukštį, bulių ir milžiną, reversuose Islandijos pakrantėse dažniausiai sutinkami ir ekonominę naudą nešantys gyvūnai: žuvys, krabai ir delfinai. Čia galime matyti ir gana neįprastų pavadinimų žuvis: ciegorių ir stintenę.
Tai įdomu!