BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pasaulio pinigai. Gruzija

2016-03-09

10 įdomiausių faktų apie Gruzijos pinigus.

  • Senovėje Gruzijoje buvo įprasta pinigus saugoti juos tiesiog užkasant.
  • Gruzijos pinigų istorija beveik visiškai sutampa su pasaulio pinigų istorija. Pirmosios monetos Europoje nukaltos VII a. pr. Kr., Gruzijoje monetos kalamos jau nuo VI a. pr. Kr. Jos rašytiniuose šaltiniuose vadinamos Kolchidės tetriais (Kolchidė – regionas senovės Gruzijoje). Tokios monetos cirkuliavo iki Aleksandro Makedoniečio laikų (IV a. pr. Kr.).
  • Kadangi Gruzijos teritorija senovėje buvo svarbiame prekybos kelyje, čia buvo leidžiami skirtingų valstybių, imperijų pinigai: Romos imperijos, Partos (Irano) imperijos, Bizantijos, Arabų šalių ir kt.
  •  Vakarų Gruzijoje buvo jaučiama Bizantijos įtaka, o Rytų – Irano, dėl to ir pinigai šiose teritorijose buvo skirtingi. Kai Gruzija tapo nepriklausoma karalyste (X a.), Gruzijos valdovai panaudojo Sasanidų Irano pinigus – monetas su pavaizduota ant altoriaus degančia ugnimi. Gruzinai nuėmė ugnį ir vietoje jos uždėjo kryžių, ant šių monetų atsirado ir užrašas gruzinų kalba – „valdovas Stefanoz“.
  • XII a. laikomas Gruzijos aukso amžiumi, nors tuo metu vyravo varinės monetos. Taip gruzinai siekė išlaikyti sidabrą šalyje (nors jo ir netrūko). XIII a. šalį užkariavus mongolams, šie pradėjo leisti sidabrinius pinigus, o kad atskirtų juos nuo varinių, vadino tetriais (išvertus – baltas), vėliau šis terminas prilipo sidabrinėms monetoms. Šiais laikais taip vadinasi smulkieji Gruzijos pinigai.
  • XIII a. Gruzija prarado savo valstybingumą ir iki XX a. pr. ją valdė tai mongolai, tai iraniečiai, tai Rusijos imperija. Atitinkamai šalyje cirkuliavo tų šalių piniginiai vienetai.
  •  Nuo XV a. iki XIX a. Gruzijoje egzistavo nepriklausoma Kachetijos karalystė. 1783 m. jos valdovas Iraklis II pasirašė bendradarbiavimo su Rusija sutartį, kurią Rusija pažeidė. Pagal sutartį, Iraklis II leido monetas su Jekaterinos II atvaizdu ir Rusijos herbu – dvigalviu ereliu. Keršydamas Rusijai už sutarties pažeidimą, Iraklis II įsakė leisti monetas su ereliu, turinčiu tik vieną galvą.
  • 1917 m. Rusijoje įvykus revoliucijai, buvo įkurtas Užkaukazės komisariatas, į kurį įėjo ir Gruzija. Išleisti vietiniai pinigai – Užkaukazės rubliai (nominalas – nuo 1 iki 250 rublių), spausdinami jie, beje, taip pat buvo Gruzijoje, Tbilisyje, ir platinami kitose šalyse (Armėnijoje ir Azerbaidžane). Kartu su šiais pinigais Gruzijoje cirkuliavo ir Rusijos laikinosios vyriausybės pinigai, Vakarų Europos valstybių valiutos ir turkiškos liros.
  • 1918 m. įkurta nepriklausoma Demokratinė Gruzijos Respublika. Iš karto pradėtas kurti nacionalinių pinigų fondas, kuriam aukojo visi gyventojai (tiek turtingi, tiek ir neturtingi), atnešdami savo turimas vertybes ir brangenybes. Buvo išleisti laikinieji pinigai – obligacijos – rubliai (nominalas – nuo 1 iki 5000 rublių), pasamdyti garsūs to meto dailininkai, todėl banknotai buvo meniški ir gražūs, užrašai ant banknotų gruzinų, rusų ir prancūzų kalbomis. Apsaugos priemonės buvo tik ant 500, 1000 ir 5000 rublių banknotų. 1920 m. buvo rengiamasi įvesti nacionalinę valiutą, deja, tam sutrukdė Gruzijos sovietizacija ir šalyje nuo 1921 m. cirkuliavo sovietiniai pinigai. Beje, rublis gruzinų buvo vadinamas maneti.
  • 1991 m. Gruzija tapo nepriklausoma, 1993 m. sovietinį rublį pakeitė laikinieji pinigai (kuponai) – lietuviškų talonų gruziniškas atitikmuo. Jie galiojo iki 1995 m., veikiant infliacijai jų vertė sparčiai krito (1993 m. didžiausio nominalo kuponų banknotas buvo 10000, o 1995 m. – jau 1000000). 1995 m. šalyje įvesta nacionalinė valiuta – laris (kilęs iš žodžio santaupos) ir smulkieji pinigai – tetriai. 1 laris buvo lygus milijonui kuponų. 2013 m. patvirtintas oficialus lario simbolis (gruziniška raidė su ją kertančiom dviem tiesėmis).
Tai įdomu!