BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pasaulinė dviračio diena  ir monetos

Spausdinti
2024-06-03
Pasaulinė dviračio diena yra minima birželio 3-iąją. Tai diena, kai visi yra kviečiami vietoj automobilio rinktis dviratį ar kitą aplinkai draugišką transporto priemonę. 

Dviračio atsiradimo istorija 

Dviratis ne tik yra ekologiška transporto rūšis, bet ir skatina sveiką gyvenseną. Pastebėta, kad važiavimas dviračiu sumažina širdies ligų, insulto, tam tikrų vėžio formų ir diabeto riziką. Pasaulinę dviračio dieną valstybės raginamos gerinti kelių eismo saugumą, sudaryti tinkamas sąlygas dviračių takų infrastruktūrai miestuose, skatinti žmonių įprotį nuo vaikystės važinėtis dviračiais ir organizuoti dviračių žygius.

Dviračio išradėju laikomas vokietis Karlas Draizas (Karl von Drais), kuris 1817 m. liepos 12 d. savo sumeistrautu balansiniu dviračiu (be pedalų) nuvažiavo iš Manheimo iki Švecingeno. Dviratis turėjo du vienodo dydžio ratus, vairo rankenas ir stabdžius. 
2017 m. minint dviračio išradimo dviejų šimtų metines, Vokietijoje buvo išleista kolekcinė proginė 20 eurų moneta. 

 

Tačiau dviračio su pedalais išradėjas yra kitas žmogus, kalvis iš Škotijos Kirkpatrikas Makmilanas (Kirkpatrick Macmillan). Jis 1839 m. pagamino dviratį, sveriantį 34 kg, sudarytą iš medinio rėmo su išdrožta arklio galva ir dviejų guma padengtų geležinių ratų. Priekinis ratas buvo 80 cm skersmens, o užpakalinis – 110 cm. Pedalus ir užpakalinį ratą jungė svertai, kuriuos, norint važiuoti, reikėjo judinti pirmyn ir atgal. 



Dviračiai ir monetos

Lietuvoje vienintelė moneta, kurioje vaizduojamas dviratis, pasirodė 2003 m. ir buvo skirta XXVIII olimpiados žaidynėms Atėnuose įamžinti. Monetos dailininkas Giedrius Paulauskis ant šios kolekcinės 50 litų sidabrinės monetos averso pavaizdavo Lietuvos Respublikos herbą, viršuje jo puslankiu užrašė LIETUVA, apačioje nurodė monetos nominalą 50 LITŲ, kairėje metus – 2003.



Monetos reverse pavaizduotos stilizuotos dviratininkės. Kairėje pateiktas Lietuvos tautinio olimpinio komiteto ženklas, viršuje puslankiu užrašyta ATĖNAI, apačioje – 2004.
Šios monetos tiražas 2 000 vnt.

Pasaulyje vaizduoti dviračius ant monetų yra neretas reiškinys. Monetas su dviračiais yra išleidusi Meno sala, taip pat Vokietija, Kanada, Italija ir begalė kitų šalių. Šiomis monetomis siekiama paskatinti žmones domėtis dviračio istorija, sportu ir skatinti sveiką gyvenseną!

Tai įdomu!