BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Niurnbergo žetonai

2025-03-25
Viduramžių pabaigoje ir ankstyvaisiais naujaisiais laikais Niurnbergo žetonai (angl. Nuremberg Jetons) tapo neatsiejama prekybos ir finansų dalimi. Šios mažytės žalvarinės apskaitos priemonės buvo naudojamos skaičiavimams, administraciniams įrašams ir netgi kaip lošimo žetonai. Ilgainiui jie įgavo ir simbolinę reikšmę, tapdami suvenyrais, propagandinėmis priemonėmis ar netgi dovanomis valstybės tarnautojams.

Žetonų paskirtis ir naudojimas

Iš pradžių žetonai buvo naudojami kaip skaičiavimo priemonė vadinamojoje šachmatinėje apskaitos sistemoje. Jie buvo dedami ant lentos, kurioje buvo sužymėti vertės vienetai: svarai, šilingai ir pensai. Šis metodas leido tiksliai ir greitai atlikti sudėtingus finansinius skaičiavimus dar iki to laiko, kol Europoje pradėtas plačiai naudoti dešimtainis skaičiavimo metodas ir arabiški skaitmenys.

Niurnbergo dominavimas rinkoje

Nors iš pradžių žetonus gamino Anglijos ir Prancūzijos meistrai, XVI a. Niurnbergas tapo šios rinkos lydere. Niurnbergo amatininkai, naudodami masinės gamybos technologijas, gebėjo pagaminti didelį skaičių pigių ir kokybiškų žetonų, kurie buvo eksportuojami į daugelį Europos šalių. Šios gamybos centras įsigalėjo dėl puikiai organizuotų amatininkų gildijų ir pažangių metalo apdirbimo technologijų.

Garsiausi Niurnbergo žetonų meistrai

Per kelis šimtmečius Niurnberge veikė daugybė garsių žetonų gamintojų. Iš jų išsiskyrė tokios šeimos kaip Krauwinckel, Lauffer, Hoffmann ir Schultes. Šie meistrai kūrė ne tik tradicinius apskaitos žetonus, bet ir dekoratyvinius suvenyrinius žetonus su sudėtingomis iliustracijomis bei užrašais.

Populiariausi žetonų tipai

Niurnbergo žetonų dizainas buvo įvairus, tačiau tarp dažniausiai aptinkamų tipų išskiriami:

•    Rožė ir orb – žetone vaizduojamos trys karūnos, pakaitomis su trimis lelijomis, išdėstytomis aplink centrinę rožę, o reversas puošiamas imperatoriškuoju orbu (valdžios obuoliu).


 
•    Prancūzijos skydas – skydas su trimis lelijomis, apjuostas karūna.


 
•    Laivas – laivo vaizdas dažnai siejamas su jūrine prekyba ir ekonominiu stabilumu.


 
•    Rechenmeister žetonai – vaizduojami skaičiuotojai prie savo darbo stalų, simbolizuojantys finansinių apskaitos sistemų raidą.


 
Žetonų užrašai ir jų reikšmė

Niurnbergo žetonai dažnai buvo puošiami lotynų, vokiečių ar prancūzų kalbų užrašais. Kai kurie jų turėjo moralizuojančias ar religinės prasmės frazes – tokias kaip:

•    „Diligent accounting makes for accuracy“ (vok. Fleissige Rechnung macht Richtigkeit) – Kruopšti apskaita užtikrina tikslumą.
•    „To God alone the glory“ (lot. Soli Deo Gloria) – Tik Dievui šlovė.
•    „Fortune is changeable“ (vok. Glick ist walczet) – Sėkmė yra permaininga.

Žetonų nyksmas ir palikimas

XVII a. pabaigoje, įsigalint arabiškiems skaičiams ir modernesnei apskaitos sistemai, žetonai neteko savo pagrindinės paskirties, tačiau jie vis dar buvo naudojami lošimo namuose kaip dovanos ar net suvenyrai. XIX a. pabaigoje jų gamyba galiausiai nutrūko, tačiau jie ir toliau buvo svarbi numizmatikos dalis.

Šiandien Niurnbergo žetonai yra vertingas istorinis šaltinis, padedantis suprasti Europos finansų istoriją, apskaitos būdus ir kultūrinį paveldą. Jie yra mėgstami kolekcionierių ir muziejų eksponatai, primenantys apie prekybos ir apskaitos revoliuciją, kurią jie kadaise įkūnijo.

 
Tai įdomu!