BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Naujos Pinigų muziejaus parodos atidaryme lankytojų laukė ir staigmena

Spausdinti
2018-02-15

Vakar Lietuvos banko Pinigų muziejuje atidaryta paroda „Lietuvos Respublikos 1918–1940 metų istorijos fragmentai“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Šalia įprastos ekspozicijos veiksiančioje specialioje parodoje eksponuojami ne tik pinigai, bet ir medaliai, apdovanojimai, ypač retos fotografijos, netgi tarpukario laikų drabužiai. Parodoje galima išvysti ne tik iki šiol neeksponuotų Pinigų muziejaus fondo eksponatų, bet ir privačių eksponatų iš kolekcininkų Eugenijaus Ivanausko, Zigfrido Jankausko ir Viliaus Kavaliausko rinkinių. Parodos atidaryme dalyvavo kuratoriai, kolekcininkai, Lietuvos banko darbuotojai, kiti svečiai.

„Pinigų muziejuje eksponuojama ir saugoma daug unikalių eksponatų, susijusių su Lietuvos valstybės kūrimu ir jos stiprėjimu. Pinigai yra vienas svarbiausių valstybės simbolių. Vis dėlto Pinigų muziejus nesiėmė surinkti visko, kas susiję su tarpukario Lietuva. Todėl šios parodos idėja – bendradarbiavimas su kolekcininkais. O šio bendradarbiavimo rezultatas – nedidelė, bet gausi unikalių eksponatų paroda, atspindinti svarbiausius fragmentus iš 1918–1940 m. Lietuvos Respublikos laikotarpio“, – sako Lietuvos banko Pinigų muziejaus vedėjas Vidmantas Laurinavičius.

„Istoriniai ir šiuolaikiniai eksponatai – puikus būdas šiek tiek prisiliesti prie modernios tarpukario Lietuvos valstybės kūrėjų ir to meto įvykių. Ypač smagu, kad rengiant parodą turėjome progą ištraukti ne tik iki šiol neeksponuotus Pinigų muziejaus fondo eksponatus, bet ir pritraukėme privačių eksponatų iš Eugenijaus Ivanausko, Zigfrido Jankausko ir Viliaus Kavaliausko rinkinių“, – sako parodos koordinatorius Vincas Ruzas. Pasako jo, svarbiausi ir unikaliausi parodos eksponatai yra 1927 m. siuvinėtas Vytis, pulkininko Aleksandro Plechavičiaus valstybiniai apdovanojimai, asmeninė Antanui Smetonai įteikta dovana, pagaminta iš patrankos gilzės, ir kt.

Kolekcininkas Z. Jankauskas, pats kentęs KGB persekiojimus dėl savo veiklos, džiaugėsi, kad net ir okupacijos sąlygomis kolekcininkai gebėjo sukaupti ir išsaugoti daug unikalių daiktų iš pirmosios Lietuvos Respublikos. Z. Jankauskas taip pat pabrėžė tikintis, kad Lietuvos muziejai paseks Pinigų muziejaus pavyzdžiu ir ateityje aktyviai bendradarbiaus su kolekcininkais.

Visus sužavėjo ir sukrėtė istorija apie pulkininko A. Plechavičiaus apdovanojimus, kuriuos kolekcininkui V. Kavaliauskui padovanojo A. Plechavičiaus dukra, po trijų dienų žuvusi autoavarijoje. Taigi šie apdovanojimai pažymėti ir tam tikru lemties ženklu.

Didžiausia parodos atidarymo staigmena – naujos kolekcininko E. Ivanausko knygos sutiktuvės. Kolekcininkas, kurio nemaža dalis vertybių eksponuojama parodoje, pristatė knygą, skirtą atkurtos Lietuvos 100-mečiui. Šią knygą jis išleido savo lėšomis. Tai vaizdų ir daiktų, surinktų paties autoriaus, albumas su svarbiausiomis istorinėmis žiniomis, iš kurių galima susidaryti išsamesnį vaizdą apie 1918–1940 m. Lietuvos Respubliką ir jos visuomeninį gyvenimą. Pasak E. Ivanausko, jis nėra kolekcininkas, nes renka daiktus ne todėl, kad jaučia azartą, o todėl, kad jie svarbūs Lietuvai ir jam pačiam.

Knygą galėsite pavartyti, apsilankę parodoje.

Paroda Pinigų muziejuje (Totorių g. 2/8, Vilniuje) veiks iki 2018 m. pabaigos. Nemokamai lankytojus priimantis Pinigų muziejus veikia antradieniais–penktadieniais nuo 9 iki 18 val., o šeštadieniais – nuo 10 iki 17 val.

Pinigų muziejuje