BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Moteris ant 1928 m. 100 litų banknoto

Spausdinti
2016-03-16

Daugelis ko gero matė, o gal ir turi 1928 m. išleistą 100 litų banknotą. Ant jo pavaizduoti tuo metu tik baigti statyti Lietuvos banko rūmai Kaune, o banknoto averse (priekinėje pusėje) – moteris, vilkinti tautinį kostiumą ir laikanti gausybės ragą. Ši moteris – alegorija, vaizduojanti Lietuvą kaip modernų kraštą su augančia pramone ir išvystytu žemės ūkiu.

 

Įdomu tai, kad ši moteris ne dailininko (Adomo Galdiko) fantazijos vaisius, o realus asmuo!

Tai Elena Turauskienė – Lietuvos diplomato, visuomenės veikėjo, spaudos darbuotojo Edvardo Turausko žmona. 1927 m. Kaune ji pozavo dailininkui Adomui Galdikui.
Elena Turauskienė gimė 1906 m. kovo 15 d. Paryžiuje, ji buvo Jurgio ir Elenos (Jurgelionytės) Jankauskų vyresnioji dukra. Elena susipažino su Edvardu jam atvažiavus į Paryžių studijuoti teisę Sorbonoje. Jie susižadėjo, Edvardas grižo į Lietuvą, surengė vestuves, o Elena viena pati traukiniu grįžo į Telšius, kur jos laukė šeima. 1926 m. rugpjūčio 8 d. jie susituokė.

Vyras dirbo dienraščio "Rytas" vyr. redaktoriumi, Eltos direktoriumi, buvo nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotinis Čekoslovakijai, Jugoslavijai ir Rumunijai, rezidavo Prahoje. Karo metais pora pasitraukė į Vakarus.

Romantišką istoriją apie savo tetą papasakojo ir šeimos nuotraukomis maloniai pasidalijo Karolina Masiulytė-Paliulienė – Paryžiuje gimusi aktorė, knygnešio Juozo Masiulio anūkė. Elena Turauskienė buvo jos mamos sesuo. Šiuo metu Karolina ir Arūnas Paliuliai gyvena Vilniuje.

Moteris ant 1928 m. 100 litų banknoto 1928 m. laidos 100 litų banknotas, kuriam pozavo Elena Turauskienė Edvardas ir Elena Turauskai, XX a. 6 deš. Edvardo ir Elenos Turauskų vestuvės.
Tai įdomu!