BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Monetų svarstyklių puošmenos

Spausdinti
2025-04-08
Monetų svarstyklės, saugančios prekybininkus nuo padirbinėjimo, buvo ne tik praktiškas, bet ir istoriją, vertybes atspindintis įrankis. Svarstyklių tipų būta pačių įvairiausių – nuo nedidelių, laikomų ranka, iki prabangių, didesnių, puoštų ornamentais ir įvairiais simboliais. Svarstyklės, kaip ir pačios monetos, buvo dažno meistro pasididžiavimo reikalas, todėl ant beveik visų monetų svarstyklių galime pamatyti, kur jos buvo pagamintos, arba net meistro vardą. 

Deivė Temidė

Svarstyklės dažnai buvo puošiamos graikų mitologijos deivės Temidės atvaizdu. Ji buvo antroji Dzeuso žmona. Iš pradžių Temidė buvo laikoma susirinkimų, susibūrimų organizatore ir globėja. Vėliau jai buvo priskirtas gebėjimas matyti ateitį, viena iš dieviškųjų savybių, ir ji tapo viena iš Delfų orakulų. Nuo tada Temidė laikoma dieviškojo teisingumo deive. 
Per ilgą laikotarpį kito ne tik jos kaip deivės funkcijos, bet ir vaizdavimo ypatumai. Antikinė Temidė buvo vaizduojama be akių raiščio, vienoje rankoje laikanti gausybės ragą, kitoje – svarstykles, kuriomis sveriami žmonių poelgiai. 

Senovės Romoje ji vadinta Justicija ir buvo suvokiama ne kaip deivė, o labiau kaip simbolinė figūra, teisingumo abstrakcija. Justicija vaizduota užrištomis akimis (jos nešališkumo simbolis), vienoje rankoje laikanti subalansuotas svarstykles, kitoje – kalaviją, atpildo simbolį. 

Monetų svarstyklės
 

G. Zavattoni. Zavattoni-Collection Part 4. Online-Druck GmbH & Co. KG, Vokietija, 2018. P. 398.

Šiose 1750 m. Briuselyje G. de Corduanier pagamintose svarstyklėse pavaizduota Justicija užrištomis akimis, laikanti kalaviją ir svarstykles, pasodinta ant liūto. Liūtas, vaizduojamas Belgijos herbe, yra vienas iš svarbesnių valstybės simbolių. Kadangi monetų svarstyklės buvo naudojamos kaip priemonė, leidžianti atskirti tikrą monetą nuo padirbtos pagal svorį, Justicijos figūra tampa svarbi ne tik dėl tiesioginės sąsajos su svarstyklėmis, bet ir kaip kovos su nusikalstamumu simbolis. 
 

The Trustees of the British Museum
 

G. Zavattoni. Zavattoni-Collection Part 4. Online-Druck GmbH & Co. KG, Vokietija, 2018. P. 398.

Britiškose 1740–1761 m. John Kirk gamybos svarstyklėse pavaizduota Justicija. Horizonte matoma Londono Šv. Pauliaus katedra, prie kurios šiaurinėje pusėje buvo ir meistro parduotuvė. Pats autorius nurodo, kad labai naudingas monetų svėrimo rinkinys yra skirtas padirbtoms ginėjoms ir užsienio monetoms atskirti ir apsaugoti nuo apgavystės. Šiuo atveju Justicija vaizduojama sėdinti be akių raiščio ir vietoje kalavijo laikanti ietį. 
 

G. Zavattoni. Zavattoni-Collection Part 4. Online-Druck GmbH & Co. KG, Vokietija, 2018. P. 176.

Johann Melchior Krause vyresniojo Vokietijoje, Elberfelde, 1782 m. pagamintos monetų svarstyklės. Pagrindinis puošybinis elementas – Palatinato elektoriaus Karolio Teodoro giminės herbas ir keturios medalių grandinėlės. 
 

G. Zavattoni. Zavattoni-Collection Part 4. Online-Druck GmbH & Co. KG, Vokietija, 2018. P. 402.

Labai dažnai svarstyklėse galima pamatyti instrukcijas ir inventoriaus sąrašą. Pavyzdžiui, Londone gyvenęs svarstyklių gamintojas Thos Harrison pateikė svarelių tipų, atitinkančių tam tikras monetas, sąrašą ir simboliškai pavaizdavo, kaip svarstyklės turi būti laikomos. Nurodytos ir XVIII a. vidurio aukso kainos. 
 

G. Zavattoni. Zavattoni-Collection Part 4. Online-Druck GmbH & Co. KG, Vokietija, 2018. P. 313.
Antverpenas, XVIII a. vidurys, svarstyklių dangtelyje vaizduojama 13 svarelių ir du pinigų keitėjai, sėdintys prie stalo. 


 
Dar viename išsiskiriančiame olandiškų svarstyklių motyve vaizduojamas šykštuolis su žmona, į kuriuos ietį nukreipusi laiko mirtis, kitoje rankoje laikanti smėlio laikrodį. Alegorinė figūra, pasirengusi pasiimti su savimi šykštuolį, kuris nenori atsisakyti savo turtų, vaizduojama ikonografijoje jau nuo XV a. 
Tai yra nuoroda į Biblijos motyvą:
 
Bet Dievas jam tarė: „Kvaily, dar
šiąnakt bus pareikalauta tavo gyvybės.
Kam gi atiteks, ką susikrovei?“

Taip yra tam, kas krauna turtus,
bet nesirūpina tapti turtingas pas Dievą. 
(Evangeliją pagal Luką 12)
 
Svarstyklių meistrams buvo svarbu atkreipti dėmesį ne tik į kovą su klastotojais, bet ir nubrėžti aiškias moralines ribas. Iš svarelių sąrašų galime sužinoti ir tai, koks buvo monetų paplitimas vietinėje ir tarptautinėje prekyboje. 

Alegorinė figūra Justicija – vis dar svarbus teismų sistemos simbolis.



 
Tai įdomu!