BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Milijono centų piramidei – 10 metų!

Spausdinti
2024-11-29
Prieš dešimt metų, 2014 m. lapkričio 29 d., Pinigų muziejuje Vilniuje baigta statyti unikali piramidė, sudaryta iš daugiau kaip milijono lietuviškų vieno cento monetų.

Šis unikalus statinys ne tik tapo pasaulio rekordininku, bet ir simboliškai žymi atsisveikinimą su litu. Per dešimtmetį piramidė tapo Pinigų muziejaus traukos centru ir įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams lankytojų.

Idėjos gimimas

Milijono centų piramidės idėja kilo dviem Vilniaus universiteto fizikos studentams – Vytautui Jakštui ir Domui Jokubauskui. Įkvėpti „YouTube“ matyto vaizdo įrašo, kuriame amerikietis pastatė piramidę iš monetų, jie nusprendė statyti dar didesnį statinį – iš milijono monetų. Padedami draugų ir visuomenės, studentai per penkerius metus surinko reikalingas lėšas ir monetų kiekį.

Ilgas kelias iki piramidės

Milijono centų rinkimas nebuvo lengvas procesas. Organizatoriai pasitelkė įvairius metodus: organizavo aukas, kvietė bendruomenes prisidėti, universiteto renginiuose įdiegė simbolinį papildomą centą prie bilieto kainos. Taip pat buvo naudojami specialūs stiklainiai, vadinami centainiais, kuriuose visuomenė galėjo palikti savo indėlį.

Galiausiai buvo surinkta net 1 055 630 monetų. Jos svėrė daugiau kaip 830 kg. Tačiau šis procesas neapsiėjo be iššūkių: dėl laikymo sąlygų, monetų oksidavimosi ir dingusių stiklainių reikėjo papildomų pastangų.

Statybos istorija

Piramidė buvo statoma Pinigų muziejuje 2014 m. lapkričio 11–29 d. Statybose dalyvavo ne tik idėjos autoriai, bet ir dešimtys savanorių – studentų, dėstytojų, Lietuvos banko darbuotojų ir visuomenės narių. Statybos vyko muziejaus darbo valandomis, ir jau po 15 dienų piramidė buvo baigta.

Statinio pagrindas yra kvadratas, kurio kraštinės siekia 1,09 m. Statinio aukštis – 1,13 m. Piramidę sudaro 58 aukštai, o apatinėje eilėje telpa apie 50 000 monetų.



Rekordų fiksavimas ir simbolinė reikšmė

2015 m. rugpjūčio 31 d. Gineso rekordų knygos atstovai patvirtino, kad ši piramidė yra didžiausia monetų piramidė pasaulyje. Ji tapo ne tik rekordininku, bet ir istoriniu eksponatu, žyminčiu lito – Lietuvos valiutos – atsisveikinimą pereinant prie euro.

Lietuvos bankas piramidę įsigijo kaip meno kūrinį, o lėšos už ją buvo skirtos Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondui „Pagalba Lietuvos vaikams“, kuris remia talentingus vaikus.

Piramidės reikšmė po 10 metų

Dešimties metų sukaktis – tai proga ne tik atsigręžti į praeitį, bet ir įvertinti piramidės reikšmę. Per dešimtmetį ji tapo vienu populiariausių Pinigų muziejaus eksponatų, kasmet sulaukiančiu tūkstančių lankytojų iš Lietuvos ir užsienio. Nuotraukomis su piramide nuolat dalijamasi socialiniuose tinkluose, o pats statinys yra vienetinės idėjos ir bendruomenės pastangų simbolis.

Piramidė išlieka stabilus ir ilgalaikis statinys, nors monetas laikyti kartu padeda tik svoris – jokio klijavimo ar papildomo tvirtinimo nėra. Piramidei perkelti muziejuje prireikė specialios technikos.

Lietuvos monetų piramidės rekordą nukarūnavo amerikietis

2019 m. Lietuvos banko Pinigų muziejaus rekordą – didžiausią monetų piramidę pasaulyje – pranoko amerikiečio Korio Nilseno (Cory Nielsen) statinys. Šis 55-erių m. Arizonos gyventojas iš viso sudėliojo 1 030 315 JAV centų, taip pasiekė naują pasaulio rekordą ir aplenkė lietuvių pastatytą 1 000 935 monetų piramidę.

Naujasis rekordininkas nesiruošia sustoti. Jis jau planuoja naują projektą – sukurti piramidę iš 4,1 milijono monetų. Šįkart tam naudos 25 centų monetas. 
 „Norėčiau šį procesą atlikti viešai, kad žmonės galėtų stebėti, o statinys būtų apsaugotas“, – sako jis.

Ar pavyks K. Nilsenui pranokti patį save ir nustatyti naują rekordą, parodys laikas. O Lietuvos Pinigų muziejaus piramidė išlieka ypatinga pasaulio rekordų istorijos dalis ir reprezentuoja lietuvišką išmonę bei kūrybingumą.