BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Maria Montessori

2024-08-31
Maria Montessori (Marija Montesori) – viena iškiliausių švietimo inovatorių. Jos indėlis į pedagogiką paliko neišdildomą pėdsaką visame pasaulyje. 

Marios Montessori gyvenimas buvo pažymėtas iššūkiais, tačiau ji sugebėjo juos įveikti, tapti pirmąja moterimi Italijoje, baigusia medicinos mokslus, ir sukurti unikalią ugdymo metodiką, kuri plačiai naudojama iki šiol.

Maria Montessori gimė 1870 metų rugpjūčio 31 dieną Kjaravalėje, Italijoje. Jos tėvas dirbo valstybiniame tabako fabrike, mama buvo kilusi iš išsilavinusios šeimos. Maria nuo mažens jautė potraukį mokslui ir žinojo, kad jos pašaukimas – padėti kitiems. Nors pradžioje ji svarstė apie inžinerijos studijas, galiausiai apsisprendė stoti į medicinos mokyklą. Tuo metu moterims tai buvo neįprasta ir sunkiai įgyvendinama, tačiau Maria įveikė daugybę kliūčių ir 1896 metais baigė medicinos studijas Romos universitete.

Po studijų ji dirbo su vaikais, turinčiais protinę negalią, ir būtent šis darbas ją įkvėpė sukurti naują mokymo metodą. Montessori metodas orientuotas į savarankišką vaiko mokymąsi: suaugęs asmuo yra vadovas ir pagalbininkas, o ne tiesioginis mokytojas. Ji suprato, kad vaikų prigimtinis smalsumas ir gebėjimas mokytis per veiklą yra pagrindas dalykas juos ugdant. Montessori tikėjo, kad tinkamai pritaikyta aplinka, kurioje vaikai gali laisvai pasirinkti veiklą, skatina jų natūralų vystymąsi ir savarankiškumą.

Montessori metodas tapo itin populiarus ne tik Italijoje, bet ir visame pasaulyje. Jau XX amžiaus pradžioje Montessori mokyklos buvo įsteigtos Europoje, Amerikoje, Azijoje ir Afrikoje. Jos knygos buvo išverstos į daugelį kalbų, o pedagoginės idėjos tapo įkvėpimu švietimo reformatoriams įvairiose šalyse.

Marijos Montessori įamžinimas piniguose

Marios Montessori palikimas gyvas ir šiandien. Jos atminimas įamžintas ne tik per mokyklas, kurios veikia pagal jos metodą, bet ir piniguose.

1980 metais Italija išleido 200 lirų proginę monetą, skirtą Marios Montessori indėliui į švietimą ir Tarptautiniams moterų metams pažymėti. Monetoje pavaizduotas Montessori portretas, o reverse matyti moteris, skaitanti knygą, ir šalia stovintis vaikas.



Tai simbolizuoja Montessori ugdymo filosofiją, pagal kurią ypatingas dėmesys skiriamas vaiko savarankiškumui ir mokymuisi per praktinę veiklą. Ši moneta tapo svarbiu Italijoje Montessori pedagogikos ir jos įtakos švietimo srityje pagerbimu. Ja pabrėžtas moterų indėlis į visuomenės pažangą.



1990 metais Italija išleido 1000 lirų banknotą, ant kurio vaizduojamas Montessori portretas. Banknoto kitoje pusėje galima pamatyti garsaus italų dailininko Armando Spadini paveikslą „Bambini allo studio“, kuriame vaizduojami mokiniai, įsitraukę į mokymosi procesą. Taip pabrėžiama Montessori metodikos esmė. Šis banknotas ne tik priminė Montessori indėlį į švietimą, bet ir tapo vienu iš paskutinių banknotų, išleistų prieš euro įvedimą.





2020 metais, minint 150-ąsias Montessori gimimo metines, Italija išleido 2 eurų proginę monetą su Montessori portretu. Ši moneta, kaip ir banknotas, simbolizuoja jos palikimą ir reikšmę ne tik Italijai, bet ir visam pasauliui. Moneta dar kartą pabrėžia, kad Montessori idėjos yra aktualios ir šiandien, o metodika plačiai tebenaudojama siekiant ugdyti savarankiškus, kūrybingus ir atsakingus vaikus.



Marijos Montessori gyvenimas ir darbai liudija, kaip viena asmenybė gali pakeisti pasaulį. Nuo pirmųjų žingsnių medicinos srityje iki pasaulinės pedagogikos reformos... Šios moters palikimas, įamžintas tiek švietimo sistemoje, tiek pinigų apyvartoje, yra inovatyvumo, atkaklumo ir meilės vaikams simbolis.
 
Tai įdomu!