BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Lietuvos kelias į NATO ir dalyvavimas tarptautinėse misijose

Spausdinti
2025-03-28
2004 m. kovo 29 d. Lietuva oficialiai tapo Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (angl. North Atlantic Treaty Organization, NATO) nare. Tai buvo svarbus žingsnis šalies gynybos ir užsienio politikos istorijoje, žymėjęs Lietuvos įsipareigojimą kolektyvinei gynybai ir tarptautiniam saugumui. Narystė NATO suteikė Lietuvai saugumo garantijų ir stiprų tarptautinių partnerių palaikymą.

Šiandien Lietuva yra viena iš 32 NATO valstybių narių, aktyviai dalyvaujanti Aljanso veikloje. Lietuviai yra vieni iš didžiausių NATO rėmėjų: 89 proc. gyventojų pritaria narystei, o 91 proc. jų palaiko NATO sąjungininkų pajėgų dislokavimą šalyje.
Lietuvos kariuomenės dalyvavimas tarptautinėse misijose

Lietuva prisideda prie NATO kolektyvinės gynybos ne tik stiprindama savo kariuomenę, bet ir aktyviai dalyvaudama įvairiose tarptautinėse misijose. Per daugiau nei du dešimtmečius Lietuvos kariai dalyvavo daugelyje misijų visame pasaulyje, siekdami užtikrinti taiką ir stabilumą krizės apimtose teritorijose.



Afganistanas

NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (Sangl. International Security Assistance Force, ISAF) operacija (2003–2014 m.) – dalyvavo 2 931 karys ir 8 civiliai.
NATO tarptautinė misija „Tvirta parama“ (angl. Resolute Support) (2015–2021 m.) – Lietuva siuntė iki 60 karių.
Jungtinių Tautų (JT) pagalbos misija Afganistane (angl. United Nations Assistance Mission in Afghanistan, UNAMA) (2007–2015 m.) – 3 kariniai patarėjai.
JAV vadovaujama operacija „Tvirta taika“ (angl. Enduring Freedom)(2002–2006 m.) – 162 kariai.

Kosovas

NATO Tarptautinės saugumo pajėgos Kosove (angl. Kosovo peacekeeping force, KFOR) (1999–2009 m.) – 313 karių.
NATO operacija Kosove 2015 m. – 6 kariai.

Irakas

NATO mokymo misija Irake (2005–2011 m.) – 41 karys.
Koalicijos operacija Irake (2003–2008 m.) – 878 kariai.

Malis ir Centrinė Afrika

Europos Sąjungos (ES) mokymo misija (angl. EU training mission, EUTM) Malyje (2013 m. –dabar) – 22 karia
JT daugialypė integruota stabilizavimo misija  Malyje (angl. United Nations Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali, MINUSMA) (2016 m.–dabar) – 2 kariai.
ES operacija Centrinėje Afrikos Respublikoje (2014–2015 m.) – 1 karys.

Jūrinės misijos

ES karinė operacija, skirta prisidėti prie atgrasymo nuo piratavimo veiksmų ir ginkluotų plėšimų jūroje prie Somalio krantų ir jų prevencijos bei sustabdymo (angl. European Union military operation to contribute to the deterrence, prevention and repression of acts of piracy and armed robbery off the Somali coast, ATLANTA) (2011 m.–dabar) – 63 kariai.
NATO kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje Adeno įlankoje ir prie Afrikos iškyšulio „Vandenyno skydas“ (angl. Ocean Shield) (2014 m.) – 1 karys.

Kitos misijos

NATO humanitarinė operacija Pakistane (2005–2006 m.) – 10 karių.
JT misija Sirijoje (2012 m.) – 1 karys.
Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) (angl. Organisation for Security and Cooperation in Europe, OSCE) misijos Gruzijoje (2000–2007 m.) – 6 kariai.

Lietuvos indėlis į NATO gynybą

Be dalyvavimo tarptautinėse operacijose, Lietuva aktyviai prisideda prie NATO gynybos stiprinimo:

NATO oro policijos misija Baltijos šalyse vykdoma nuo 2004 m., užtikrinant oro erdvės saugumą.
NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė (angl. NATO Enhanced Forward Presence Battle Group Lithuania, EFP) – nuo 2017 m. Lietuvoje dislokuota daugianacionalinė kovinė grupė, vadovaujama Vokietijos.
JAV karinės pajėgos Lietuvoje – nuo 2019 m. Lietuvoje nuolat rotuojasi JAV karių batalionai.
Lietuvos gynybos biudžetas – šalis skiria 2,77 proc. bendrojo vidaus produkto gynybai, o ateityje planuojama šį rodiklį didinti.

Lietuva per du dešimtmečius NATO gretose tapo patikima ir aktyvia sąjungininke. Dalyvavimas tarptautinėse operacijose leidžia Lietuvos kariams įgyti vertingos patirties, stiprinti sąjungininkų pasitikėjimą ir prisidėti prie pasaulinio saugumo užtikrinimo. NATO narystė suteikia Lietuvai ne tik saugumo garantijų, bet ir atsakomybę už tarptautinę taiką ir stabilumą.

 
Tai įdomu!