BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Lietuvos banko gamtos apsaugai skirta moneta siunčia žinutę – planetos B nėra

Spausdinti
2022-06-28

Šiandien, birželio 28 d., Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia kolekcinę monetą „Nėra planetos B“, skirtą gamtos apsaugai. Tai netradicinė, elipsės formos moneta, kurią išleisdamas centrinis bankas siekia atkreipti visuomenės dėmesį į klimato kaitos keliamus iššūkius ir gamtos apsaugos būtinybę.

„Vietoj tobulai apvalios – šįkart išleidžiame tarsi deformuotą, keistos formos monetą. Ji simbolizuoja, kad esamą pasaulio tvarką ir darną ardo vykstanti klimato kaita. Spręsdami šią problemą, kiekvienas turime pradėti nuo savęs – kaip aš galiu mažiau vartoti ir daryti neigiamą poveikį aplinkai? Svarbios ne tik individualios, bet ir kolektyvinės – vyriausybių, verslo, centrinių bankų – pastangos“,– sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis. Naująją monetą jis pristatys birželio 28 d., 18 val., po Lietuvą keliaujančio Klimato muziejaus atidarymo šventėje Panevėžyje.

Sidabro monetos averse – meninėmis priemonėmis atskleistas pagrindinis motyvas – Žemės planeta, nykstanti dėl neapdairaus, savanaudiško elgesio: planeta sunyks, jeigu žmonija neprisiims atsakomybės už ją. Monetos reverse – tuštuma ir simboliškas užrašas „Nėra planetos B“.

Kartu su moneta išleidžiamoje el. skrajutėje Silvestras Dikčius rašo: „Klimato kaita yra egzistencinė žmonijos problema. Norėdami ją suvokti, turime išeiti už įprasto mums laiko suvokimo ir pragmatizmo. Tai tobulas galvosūkis. Turime pasikeisti dabar, kad ilgalaikis planas „žmonija planetoje Žemė“ nesužlugtų“.

Sidabro moneta, kurios svoris 23,30 g, išleidžiama 2 750 vnt. tiražu. Monetos dizainą sukūrė dailininkas Egidijus Rapolis. Kolekcinės monetos nukaldintos UAB Lietuvos monetų kalykloje. Monetos dėžutė pagaminta iš tvarios pakuotės – gofruoto kartono.

Už kolekcinę monetą aplinkos apsaugos tematika prieš kelerius metus pasisakė visuomenė – Lietuvos banko interneto svetainėje vykusioje apklausoje savo balsus šiai temai skyrė 40 proc. balsavusiųjų. Monetos tema itin aktuali ir pačiam Lietuvos bankui. Su klimato kaita susijusių rizikų valdymas yra vienas iš Lietuvos banko 2022–2025 m. strateginių tikslų. Jo siekiama šiomis kryptimis – kad ir pats centrinis bankas, ir Lietuvos finansų sektorius taptų žalesni.

Naują monetą Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis pristatys birželio 28 d., 18 val., po Lietuvą keliaujančio Klimato muziejaus atidarymo šventėje Panevėžyje (Parko g. 12, „Cido“ arenos prieigose). Panevėžiečiai ir miesto svečiai turės galimybę ne tik apžiūrėti naująją monetą, bet ir ją laimėti. Maloniai kviečiame dalyvauti! Daugiau informacijos apie renginį ir Klimato muziejų yra čia.

Šaltinis

Lietuvos banke