BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


L. Brailis ir pinigai

2024-01-04

Jungtinių Tautų Organizacija oficialiai paskelbė, kad sausio 4 d. minima pasaulinė Brailio diena. Šią dieną dar kartą pabrėžiama Brailio rašto svarba, kuri palengvina silpnaregių asmenų komunikaciją ir padeda išsaugoti jų žmogaus teises. 

Būtent sausio 4 d. gimė šio rašto išradėjas Luisas Brailis. Ta proga šiandien jums papasakosime apie šios iškilios asmenybės įamžinimą ant eurų monetų ir apie tai, kaip eurai yra pritaikyti akliesiems ir silpnaregiams. 

L. Brailio įamžinimas eurų monetose

Prancūzų pedagogas, sukūręs raštą akliesiems ir sutrikusio regėjimo asmenims (Brailio raštą), Luisas Brailis, gimė 1809 m. sausio 4 d. Būdamas vos trejų metukų, L. Brailis susižalojo akį, o galiausiai ir visai apako. Mokytas pagal tų laikų aklųjų mokymo sistemą, jis vis ieškojo, kaip galėtų šią sistemą patobulinti. Ir tą jis padarė būdamas vos penkiolikos. 1829 m. apie savo rašto sistemą L. Brailis paskelbė viešai. Jos esmė – kiekvienas rašmuo ar „elementas“ yra sudarytas iš šešių taškų, išdėstytų po tris taškus dviejuose stulpeliuose. Nuo 1878 m. šis raštas pradėtas naudoti visame pasaulyje. Brailio raštu gali būti užrašomos visos lotyniškos abėcėlės raidės, skyrybos ženklai, skaitmenys ir net muzikiniai simboliai.

Aklieji skaito čiuopdami pirštais, o rašo įspausdami rašmenis specialiu rašikliu ar aklųjų rašomąja mašinėle specialiame popieriuje.

Brailio raštą mes netgi galime išvysti ant kai kurių pasaulio pinigų. Tiesa, ne ant eurų. Bent ne ant apyvartinių eurų. Nors prieš dešimtmetį ir buvo išleista keletas eurų monetų su Brailio raštu. Tai buvo proginės dviejų eurų monetos, o išleistos jos buvo dviejose valstybė 2009 m., minint L. Brailio 200-ąsias gimimo metines. 

Pirmoji valstybė, išleidusi proginę 2 eurų monetą, skirtą L. Brailiui, buvo Belgija. Šioje monetoje pavaizduotas L. Brailio portretas, užrašyti sukakties metai ir Brailio raštu prie portreto iškaltos dvi raidės: L ir B (Luiso Brailio inicialai). 

Kita valstybė, tais pačiais metais išleidusi L. Brailiui skirtą proginę monetą, buvo Italija. Ant šios monetos portreto nėra. Joje pavaizduotos rankos, liečiančios knygas, ir nuo jos skrendančios dvi žuvėdros (žinių simbolis). Be jų monetoje galime matyti ir įprastais simboliais parašytą L. Brailio vardą, ir jo gimimo metus bei po knyga esantį Brailio raštu užrašytą L. Brailio vardą. 

Beje, šios Europos valstybės nebuvo vienintelės, pagerbusios Luisą Brailį tokiu būdu. Tais pačiais metais jam skirtos monetos buvo nukaldintos JAV ir Indijoje. 

Eurų požymiai, skirti silpnaregiams ir akliesiems

Kaip minėjome, ant kai kurių pasaulio pinigų, norint padėti žmonėms su regėjimo negalia atskirti skirtingus nominalus, yra įspaudžiamas nominalas Brailio raštu. Brailio raštas spausdinamas ant Australijos, Kanados, Hondūro banknotų. Nors monetos dažniausiai yra atskiriamos pagal kitus požymius (dydį, briauną ir pan.), šis raštas yra panaudotas ant kai kurių valstybių monetų (pvz., Kosta Rikos, Peru). 

Ant mums įprastų eurų monetų ir banknotų Brailio rašto neišvysime. Vis dėlto eurai yra puikiai pritaikyti naudotis ir žmonėms su regėjimo negalia. 

Kuriant eurų monetų ir banknotų dizainą XX a. dešimtajame dešimtmetyje nuolat buvo konsultuojamasi ir bendradarbiaujama su Europos aklųjų sąjunga bei vadovaujamasi principu „Aklajam ir sutrikusio regėjimo žmogui tinkantis dizainas yra kiekvienam žmogui tinkantis dizainas.“ Vadovaujantis šiuo principu, buvo sukurti tokie eurų banknotų ir monetų požymiai, kuriuos nesunku atpažinti ir sutrikusio regėjimo žmonėms. 

Banknotų požymiai 

•    Skirtingi dydžiai: kuo didesnis nominalas, tuo didesnis pats banknotas.
•    Ryškios spalvos: gretimų nominalų banknotų spalvos labai skiriasi viena nuo kitos.
•    Dideli nominalo skaičiai.
•    Lengvai apčiuopiami spausdinto paviršiaus nelygumai.
•    Apčiuopiamos žymės palei banknotų kraštus (beveik visų banknotų skirtingi, o jei vienodi, tai nesunku atskirti pagal banknoto dydį). 

 

Monetų požymiai

•    Skirtingi monetų dydžiai, formos, spalvos ir briaunos (1 ir 5 euro centų monetų briaunos lygios, 2 euro centų – lygi su grioveliu, 10 ir 50 euro centų – su smulkiais įdubimais, 20 euro centų – su septyniais grioveliais, dar vadinama „ispaniškos gėlės“ forma, 1 euro monetos briaunoje – trys smulkiai rantuotos dalys ir trys lygios, o 2 eurų monetoje – smulkiai rantuotame paviršiuje iškalti ženklai. 
•    Skirtingi svoriai – kuo didesnis nominalas, tuo sunkesnė moneta (išskyrus 1 euro monetą).
•    Skirtingi storiai – kuo didesnis nominalas, tuo storesnė moneta (išskyrus 2 eurų ir 1 euro monetas).
•    Aiškiai nurodyta monetų vertė ant europinės monetų pusės.

Kad monetas būtų lengva atskirti, sukurtas ir specialus eurų monetų ir banknotų matuoklis. Naudojant šį matuoklį, pinigų nominalą ir vertę galima sužinoti pagal banknotų plotį ar ilgį ir monetų žymes.

Tai įdomu!