Šiandien, balandžio 12 d., sukanka lygiai šešiasdešimt metų, kai pirmą kartą istorijoje į kosmosą pakilo žmogus. Nuo to laiko ši diena minima kaip Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena. Ta proga norime jus supažindinti su pinigais, kuriuose įamžinta ši proga ir kosmosas apskritai. Šiandien pristatysime dešimt cirkuliuojančių pasaulio banknotų, kuriuose vienu ar kitu būdu atspindėta kosminė tematika.
2016 m. laidos 2000 Indijos rupijų banknotas
Šio violetinio banknoto averse, kaip ir kituose Indijos rupijų banknotų nominaluose, pavaizduotas Indijos tautinio išsivadavimo judėjimo lyderis, nesmurtinio pasipriešinimo politinės taktikos pradininkas Mohandas Gandis, o reverse – dirbtinis palydovas Mangalyaan. Šio palydovo tikslas – Marso planetos tyrimas. Mangalyaan į kosmosą buvo iškeltas 2013 m. lapkričio mėn., o po beveik metų pasiekė ir Marso orbitą. Čia jis skrieja ir šiandien. Tai yra pirmoji Indijos misija į Marso planetą. Beje, Indija tapo pirmąja Azijos šalimi, kurios kosminis aparatas pasiekė Marso orbitą.
2018 m. laidos 70 Bangladešo takų banknotas
Indijos kaimyno – Bangladešo – banknote taip pat galima išvysti palydovą. Tiesa, įdomu, kad kosminė tematika vyrauja abiejose banknoto pusėse. Averse, be Bangladešo pirmojo prezidento Šeiko Mužiburo Rahmano, Bangladešo žemėlapio, Mortyrų nacionalinio paminklo pavaizduotas Betbunijos satelitų centras. Šiais satelitais tiriamas kosmosas. Banknoto reverse – buvusi Bangladešo premjerė Šeik Hasina, Padmos tiltas ir palydovas. Tai dirbtinis palydovas Bangabandhu-1 (beje, pavadintas pirmojo prezidento vardu). Tai pirmasis Bangladešo palydovas, pakilęs į kosmosą 2018 m. Beje, šį palydovą į kosmosą iškėlė multimilijonieriaus Elono Musko įmonės kurta raketa SpaceX Falcon 9 Block 5. Bangladešo palydovas buvo pirmasis palydovas, pakeltas į kosmosą šia raketa.
2007 m. laidos 10 000 Pietų Korėjos vonų banknotas
Jo averse – Sejong didysis. Tai ketvirtasis korėjiečių Čiosono karalystės karalius. Šis valdovas prižiūrėjo rašto kūrimą, skatino įvairių technologijų kūrimą ir diegimą. Dėl šios priežasties banknoto reverse pavaizduotas reikšmingas P. Korėjos išradimas – astronominis laikrodis (Honcheonsigye). Šis laikrodis pagamintas dar XVII a. ir laikomas P. Korėjos nacionaline vertybe. Šalia šio objekto pavaizduotas ir šiuolaikinis observatorijos teleskopas. Šių objektų fone dar vienas su kosmosu susijęs objektas – XIV a. korėjiečių sudarytas žvaigždėlapis.
2013 m. laidos 5 Kanados dolerių banknotas
Šio mėlyno Kanados banknoto aversas su kosmosu nėra susijęs. Jame – XIX a. Kanados ministras pirmininkas Vilfridas Lorje. O štai reversas visas skirtas kosmosui. Tiksliau Kanados bendradarbiavimui vykdant Tarptautinės kosmoso stoties veiklą. Čia pavaizduota kanadiečių sukonstruota dirbtinė stoties 17 metrų ilgio „ranka“ Canadarm2. Šis įtaisas yra skirtas krovinių perkėlimui atvirame kosmose bei kitiems darbams kosmose atlikti. Prie Candarm2 yra prijungtas Dextre robotas. Tai taip pat kanadiečių kurtas dvirankis robotas, skirtas smulkesniems darbams atvirame kosmose atlikti. Ant šio banknoto galime matyti ir kanadiečių astronauto, vilkinčio skafandrą, portretą. Jis simbolizuoja kanadiečių indėlį į kosmoso programos kūrimą. Ypatingas buvo ir šio banknoto pristatymas. Pirmą kartą banknotas buvo pristatytas 2013 m. Tarptautinėje kosminėje stotyje. Banknotą pristatė garsus kanadiečių astronautas Krisas Hedfildas. Tai pirmasis ir kol kas vienintelis banknotas pasaulyje, kurio dizainas pristatytas kosmose.
2017 m. laidos 2000 Rusijos rublių banknotas
Savęs, kaip vienos iš kosmoso valstybių, nepamiršo ir Rusija. 2017 m. išleisti du naujo dizaino 200 ir 2000 rublių banknotai. 200 rublių – tai pretenzija į okupuotą Krymo teritoriją, ant jo pavaizduotas Sevastopolio miesto vaizdas. 2000 rublių – pretenzija į kosmosą. Jo reverse – Vostočni kosmodromas, esantis tolimuosiuose Rytuose ir pradėtas statyti 2011 m. Beje, kosmodromas dar nėra galutinai įrengtas. Vis dėlto iš šio kosmodromo jau kyla raketos. Pirmoji „Sojuz – 2“ paleista 2016 m. Panašu, kad šios raketos atvaizdą ir galime matyti ant šio banknoto.
2005 m. laidos 20 000 Kolumbijos pesų banknotas
Ne viena valstybė ant savo banknotų vaizduoja garsius astronomus. Viena iš tokių – Kolumbija. 2005 m. ji išleido naujo pavyzdžio 20 000 pesų banknotą, ant kurio – kolumbiečių astronomas Chulijo Gavarito Armero (1865–1920). Nuo 1892 m. jis vadovavo nacionalinei Kolumbijos astronomijos observatorijai. Ši observatorija yra Kolumbijos sostinėje Bogotoje, jos atvaizdą galime matyti ir banknote. Šis astronomas nemažai nuveikė astronomijos mokslui. Vienas svarbiausių tyrimų objektų – Mėnulis. Astronomas išaiškino Mėnulio įtaką Žemės orams, potvyniams ir kitiems svarbiems dalykams. Mėnulyje netgi yra krateris, pavadintas jo vardu. Mėnulį matome ir banknoto averse, šalia Ch. Gavarito portreto. Graži idėja yra ta, kad reverse paraleliai pavaizduotas Žemės vaizdas, matomas iš kosmoso. Šie dizaino sprendimai išskiria šį banknotą kaip vieną iš gražiausių ne tik Kolumbijoje, bet ir pasaulyje. Tiesa, jau išleisti naujo pavyzdžio Kolumbijos pesų banknotai. Taip pat ir 2000 pesų. Todėl senųjų greitai apyvartoje nebeliks. Vis dėlto šie banknotai cirkuliuoja ir šiandien.
2011 m. laidos 2000 Serbijos dinarų banknotas
Dar vienas astronomas yra pagerbtas ant serbiško banknoto. Serbas Milutinas Milankovičius (1879–1958) buvo ne tik astronomas, bet ir matematikas, inžinierius, aplinkosaugininkas ir kitų sričių mokslininkas. Vis dėlto svarbiausi jo atradimai susiję su kosmosu. Vienas iš jų – klimato kaitos pokyčiai dėl Žemės ir Saulės tarpusavio padėties. Jis netgi numatė globalinių atšilimų ir atšalimų prognozes ateičiai. Banknote netgi trys M. Milankovičiaus portretai. Averse – jo veidas ir jo sėdinčio vaizdas. Taip pat kreivė su Žemės atšilimo ir atšalimo periodais. Reverse – jis stovintis. Taip pat jo darbų fragmentai. Vienas iš jų vaizduoja Saulės diską ir žvaigždžių padėtį danguje.
2009 m. laidos 5 Turkijos lirų banknotas
Dar vienas mokslininkas yra pavaizduotas ant turkiškų pinigų. Visų Turkijos lirų aversuose – pirmasis Turkijos prezidentas Mustafa Kemalis Atatiurkas. Banknotų reversuose – kiti Turkijai nusipelnę asmenys. Ant 5 lirų pagerbtas Aidinas Saili (1913–1993). Profesorius, mokslo istorijos specialistas domėjosi daugybe mokslo sferų. Viena iš labiausiai jo mėgstamų – astronomija. Netgi jo garsiausias veikalas vadinosi „Islamo observatorija“ ir buvo skirtas šiam mokslui. A. Saili yra gavęs ir nemažai apdovanojimų iš astronomų organizacijų, kurios vertino mokslininko darbą. Pagerbtas jis ir Turkijoje. Ant banknoto vaizduojamas ne tik jis, bet ir DNR atomo modelis bei Saulės sistemos modelis.
2017 m. laidos 100 Norvegijos kronų ir 2019 m. laidos 50 Norvegijos kronų banknotai
Nors dažnai valstybės ant banknotų vaizduoja žymius asmenis, taip būna ne visada. Štai Norvegija 2017 m. pradėjo leisti naują kronų banknotų seriją. Šios serijos tema – jūra, o dizainas modernus. Aversuose vaizduojamas realus su jūra susijęs objektas, o reverse – „pikseliuotas“ jūros vaizdas. Ant kai kurių banknotų galima matyt ir šiek tiek kosmoso. Tiksliau, žvaigždynų, padėjusių senovės jūrininkams orientuotis jūroje. Štai 50 kronų reverse – didieji Grįžulo ratai, o 100 kronų reverse – Oriono žvaigždynas.
1999 m. laidos 2000 Rumunijos lėjų banknotas
Vienas svarbiausių XX a. pabaigos įvykių Europoje buvo visuotinis saulės užtemimas, įvykęs 1999 m. vasarą. Jis buvo matomas visoje Europoje (Lietuvoje dalinis) ir sulaukė didelio atgarsio. Buvo kalbama, kad užtemimas net sutaps su Nostradamo išpranašauta pasaulio pabaiga. Ji, žinoma, neįvyko, o dauguma europiečių buvo šio įspūdingo ir unikalaus įvykio liudininkai. Visiškas Saulės užtemimas buvo matomas ir Rumunijoje. Šios šalies vyriausybė nusprendė pagerbti paskutinį tūkstantmečio Saulės užtemimą ir išleido proginį banknotą. Kadangi jis buvo susijęs ir su naujuoju tūkstantmečiu, jam pasirinktas ir simbolinis nominalas – 2000 lėjų. Nors ir proginis, banknotas buvo išleistas į apyvartą, juo galima atsiskaityti ir šiandien. Šiame banknote daug su Saule susijusių dizaino detalių. Pagrindinis vaizdas – Saulės sistema su aplink Saulę besisukančiomis planetomis.
Plačiau apie kosminius banknotus galite paskaityti:
http://www.stevenbron.nl/browse/0?w=space-and-astronomy-banknotes