BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Kokie galėjo būti eurai? Lietuviškos monetos

Spausdinti
2017-01-02

Sausio 1 d. minėjome 15 metų sukaktį, kai Europoje pasirodė eurų monetos ir banknotai, pakeitę nacionalines 12 Europos valstybių valiutas, bei 2 metų sukaktį, kai euras buvo įvestas Lietuvoje.

Šiandien keletas faktų apie lietuviškas eurų monetas.

Eurą Lietuvoje įvesti planuota dar 2007 m. (deja, dėl neįgyvendintų Mastrichto kriterijų to padaryti nepavyko). Paskelbtas konkursas nacionalinės eurų monetos pusės dizainui, o jame dalyvauti pakviesti žymiausi Lietuvos dailininkai. Dar anksčiau buvo sprendžiama, kas turėtų būti pavaizduotą lietuviškų eurų monetų nacionalinėje pusėje. Be kitų variantų siūlyta įvairiausių Lietuvos architektūrinių objektų (pvz. Gedimino pilis, šv. Onos bažnyčia ir pan.), visgi nuspręsta, kad pastatai nėra gerai žinomi pasaulyje ir Lietuvą geriausiai identifikuotų tai, kas jos simboliu yra jau ne vieną šimtmetį. Tai herbinė valstybės figūra – raitelis (vytis). Todėl ir konkurso sąlygose buvo nurodyta, kad gipsiniuose modeliuose kuriamuose konkursui nurodyti privalomi elementai: modifikuotas valstybės herbo simbolis Vytis, užrašai „LIETUVA“ ir ,,2007“, aplink centrą (Vytį) išdėstytos 12 žvaigždučių, atsižvelgiant į Europos pinigų sąjungos valstybių sukurtas monetas, valstybės įmonės „Lietuvos monetų kalykla“ ženklas. Konkursas skelbiamas trims skirtingiems gipsiniams modeliams sukurti: pirmas modelis – 1, 2 ir 5 euro centų monetoms; antras modelis – 10, 20 ir 50 euro centų monetoms; trečias modelis – 1 ir 2 eurų monetoms. Taigi galėjo būti arba trys skirtingi variantai arba visi vienodi. Kai kurie dailininkai siūlė skirtingas (pvz. P. Repšys pasiūlė pažiūrėti į tai, kaip Vytis keitėsi per šimtmečius. Kiekvienas atvaizdas skirtingas – arklio uodegos pakėlimas, kalavijo pozicija ir pan.), o kiti vienodas nacionalines puses. Apdovanotos buvo penkios vietos. Už pirmą vietą įteiktas 40 000 Lt piniginis prizas. Kaip žinia, nugalėjo dailininko Antano Žukausko sukurtas eurų monetų nacionalinės pusės projektas. Jis įgyvendintas buvo tik 2015 m., Lietuvoje įvedus eurą.

Galerijoje galite matyti pirmąsias penkias vietas užėmusius nacionalinių pusių konkursinius modelius. Jie eksponuojami Lietuvos banko Pinigų muziejuje.

Kokie galėjo būti eurai? Lietuviškos monetos Eurų monetų nacionalinės pusės konkursinis modelis, 2004 m. I vieta, dailininkas Antanas Žukauskas Eurų monetų nacionalinės pusės konkursinis modelis, 2004 m. II vieta, dailininkas Giedrius Paulauskis Eurų monetų nacionalinės pusės konkursinis modelis 2004 m. III vieta, dailininkas Gediminas Karpavičius Eurų monetų nacionalinės pusės konkursinis modelis, 2004 m. IV vieta, dailininkas Gediminas Karalius Eurų monetų nacionalinės pusės konkursinis modelis, 2004 m. V vieta, dailininkas Petras Repšys
Tai įdomu!