BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Keisčiausios monetos pasaulyje

Spausdinti
2015-09-01

Mes kasdien įpratę matyti monetas, nors jos praktiškai nesiskiria viena nuo kitos (išskyrus tam tikras detales). Šiek tiek įdomesnės atrodo kolekcinės, proginės skirtingų valstybių leidžiamos monetos. Lietuva ne išimtis. Lietuvos kalyklos nukaltos monetos ne kartą laimėjo ir tarptautinių apdovanojimų. O prie neįprastesnių lietuviškų kolekcinių monetų galime priskirti monetą "Formą" (iš tiesų keistos išvaizdos moneta), monetos iš serijos "Lietuvos nepriklausomybės kelias" (su spalvotais piešiniais), Daugelis atsimena ir 2011 m. monetą skirtą krepšiniui, kuri buvo praktiškai krepšinio kamuolio formos:) gražių, meniškų, technologiškai unikalių lietuviškų kolekcinių, proginių monetų galime rasti. Visgi žmonių fantazija, atrodo, beribė ir pasaulyje išleista keistų, unikalių monetų nustebinančių ne vieną.

Pateikiame keisčiausių monetų (ir jų grupių) dešimtuką.

1. Neįprastų formų monetos. Mums įprastos, žinoma, apvalios monetos, bet pasaulyje išleista ir keistesnių formų monetų. Daugelyje valstybių išleistos monetos skirtos žymių dailininkų jubiliejams yra stačiakampio formos (pvz. Lenkija, Baltarusija ir kt.), galima pamatyti ir ovalo, trikampio formų monetų ir pan. Visgi matyt keisčiausių formų monetų išleistos Somalyje. Čia jau eilę metų leidžiamos spalvotos monetos, labiau primenančios ženkliukus (skirtos automobiliam, muzikai ir t.t.). Dar keistesnės formos monetas Somalis išleido 2014 m. Tai geometrinės figūros. Prie keistesnių formų galima priskirti ir 2002 m. Nauru respublikos monetą skirtą eurui. Monetos forma primena Europos žemėlapį.

    

2. Monetos su 3d projekcijom. Prie tokių galima priskirti Kamerūno 2011 m. monetų seriją skirtą drugiams. Drugeliai ant jų vaizduojami erdviniu pavidalu. 3d pavidalo moneta gali būti ir Kuko salų išleista moneta skirta Velykų saloms. Iš monetos žymiųjų Velykų salos statulų atvaizdai tiesiog iššoka iš monetų ir tampa erdvinėmis.

3. Moneta su QR kodu. Vienintelė tokia kol kas išleista Olandijos 2011 m. Ant vienos jos pusės matyti karalienės Beatričės 3d atvaizdas, ant kitos QR kodas, kurį nuskanavus patenkama į oficialią monetos svetainę.

4. Kalbančios monetos ir monetos su judančiais paveikslėliais. Šiuolaikinės technologijos suteikia galimybę leisti ir tokias monetas. 2007 m. monetą skirtą JAV prezidento Dž. F. Kenedžio kalbai išleido Mongolijos cenrinis bankas. Moneta su mygtukų, kurį nuspaudus pasigirsta garsioji Kenedžio frazė "Ich bin ein Berliner". 2014 m. Australijos Perto kalykla išleido monetą, skirtą Čarlio Čaplino 125 m. gimimo jubiliejui. Reverse matyti šokantis Čarlis Čaplinas.

5. Kvepiančios monetos. Taip, yra ir tokių:) 2010 m. Palau išleido monetą skirtą pajūriui, atostogoms ir geroms emocijoms:) patrynus tokią monetą, ji pakvimpa kokosu. 2014 m. Australijos moneta skirta šokoladui, žinoma, kvepia šokoladu (beje, jos forma primena šokoladą).

 

6. Monetos su "inkliuzais". Monetos, į kurias įdėta dalelė kažko:) čia žmonių fantazija ir galimybės taip pat atrodo beribės. Yra monetų, kurių viduje galima rasti: laivo "Titanikas", Konkordo lėktuvo daleles, perlų, netgi Mėnulio akmens dalelių. Visgi vienos įdomiausių yra Dramblio Kaulo Kranto 2010 m. moneta skirta mamutui, su mamuto kaulo dalele, bei 2008 m. Palau respublikos moneta skirta Lurdo Marijai su švęsto vandens lašeliu viduje.

 


7. Monetos iš keisčiausių medžiagų.  2014 m. Britų Mergelės salos išleido monetą pagamintą iš turkio ir titano mišinio, o tais pačiais metais nepripažinta Padniestrės resbulika išleido pirmas apyvartines plastikines monetas.

 

8. Naktį šviečiančios monetos. Oficialias tokias, skirtas dinozaurams, 2012 m. išleido Kanada, bei 2013 m. Australija (skirtą Antarktidai ir šiaurės pašvaistei). Tokios monetos dieną atrodo gana įprastai, o naktį šviečia skirtingomis spalvomis.


9. Išpjaustytos monetos. Tokios galėtų būti 2013 m. Mongolijos gamtai skirtos monetos su išpjautais gyvūnų atvaizdais, bei 2014 m. Niue salų moneta "Laimės ratas".

 

10. Didžiausia pasaulyje moneta taip pat nusipelnė vietos šiame dešimtuke. Tai gryno aukso ir 100 kg svorio 2010 m. Kanadoje nukalta moneta skirta Vankuverio olimpiadai.

Iliustracijų šaltiniai:

1. https://www.pinterest.com/pin/483996291175994518/

2. https://www.accountingschoolguide.com/the-10-coolest-novelty-collectible-coins/

3. https://www.quora.com/How-does-Somalia-mint-coins-in-the-shape-of-cars-guitars-and-motorcycles-Are-there-not-any-international-regulations-that-govern-this-Is-there-a-political-angle-to-this

4. https://en.numista.com/catalogue/pieces54803.html

5. https://coinsweekly.com/the-worlds-first-qr-coded-coin/

6. https://www.coinworld.com/news/precious-metals/silver-chocolate-coin-from-cook-islands-creates-scent-sation.html

7. https://shop.numiscollect.eu/product/palau-2007-5-dollars-lourdes-with-real-water-proof/

8. https://www.powercoin.it/en/cit-coin-invest-ag/430-mammoth-prehistoric-animals-silver-coin-1000-francs-ivory-coast-2010.html

9. https://news.coinupdate.com/british-virgin-islands-seahorse-coins-in-turquoise-titanium-3080/

10. https://www.coinworld.com/news/precious-metals/breakaway-republic-of-transnistria-issues-plastic-coins-aug--22.html

11. https://www.powercoin.it/en/perth-mint-australia/1135-aurora-australis-australian-antarctic-territory-silver-coin-1-australia-2013.html

12. https://news.coinupdate.com/gold-and-silver-coins-celebrate-charlie-chaplin-3142/

13. https://shop.numiscollect.eu/product/mongolia-2007-500-togrog-john-f-kennedy-speaker-coin-proof/

14. https://coinsweekly.com/mongolian-wolf-in-an-artful-issue/

15. https://firstcoincompany.com/S/niue-island-wheel-of-fortune-aureus-coin-1-silver-coin-gold-plated-2014-proof

16. https://www.reuters.com/article/oukoe-uk-coin-idUKN0328796820070503

Tai įdomu!