BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Kas vaizduojama ant ukrainietiškų pinigų? Monetos

Spausdinti
2022-12-06
Rytoj išleidžiama moneta, skirta Ukrainos kovai už laisvę, nes jau beveik metus mūsų broliai ir seserys gina ne tik savo, bet ir Europos laisvę. Tikime, kad pergalė jau ne už kalnų, palaikome ukrainiečius ir morališkai, ir finansiškai, bet kaip gerai juos pažįstame? Esame ragavę ukrainietiškų barščių, iki karo lankęsi Ukrainos miestuose, esame ir vieno kito ukrainiečio pavardę girdėję. O daugiau? Vienas iš būdų ne tik geriau pažinti ukrainiečius, bet ir pakeliauti po Ukrainą (net tada, kai tai atrodo neįmanoma) yra žvilgtelėti į jų pinigus. Juk ant jų vaizduojami ir labiausiai Ukrainai nusipelnę asmenys, ir pačios reikšmingiausios šalies vietos. Taigi, kas vaizduojama ant Ukrainos valiutos – grivinos monetų ir banknotų? 

Šiandien papasakosime apie keturių nominalų monetas (1, 2, 5 ir 10 grivinų). Mat ant jų yra pavaizduoti keturi Ukrainos istorijai reikšmingi asmenys. Kitų monetų averse – simbolis, reprezentuojantis pačią Ukrainą, šalies herbo detalė – trišakis. Simbolis žinomas nuo viduramžių, vaizduotas Kijevo Rusios antspauduose, o kaip herbas patvirtintas 1918 m., atkūrus Ukrainos valstybingumą (kuris greitai buvo prarastas, bet vėl sugrąžintas po 1990 m.). Trišakio simbolika taip pat triguba. Jis siejamas ir su Švč. Trejybe, ir savo forma primena skriejantį sakalą, ir Y raidę, kuri slavų abėcėlėje reiškia U (taigi pirmąją Ukrainos pavadinimo raidę). 

Visgi grįžkime prie keturių monetų ir žmonių, pavaizduotų ant jų. Kokie tai žmonės? 

1 grivinos moneta

Šios monetos reverse – Kyjivo kunigaikštis Vladimiras (Šventasis Vladimiras, Vladimiras Krikštytojas), valdęs Naugardą (970–988 m.) ir Kyjivą (978–1015 m.). Jam valdant 988 m. buvo pakrikštyta Rusia (dabartinės Ukraina ir Rusija). Nors šis kunigaikštis yra bene svarbiausias valdovas Ukrainos istorijoje, jį savinasi ir Rusija (kaipgi kitaip?). Visgi ant rusiškų rublių Vladimiro atvaizdo nėra, o ant Ukrainos monetų (anksčiau ir banknotų) jo portretą galime matyti. 
Beje, simboliška, kad būtent Vladimiro laikais pradėtos kalti pirmosios sidabrinės ir auksinės monetos, ant kurių buvo ir jau minėtas trišakis.
 
2 grivinų moneta

Ant šios monetos dar vienas legendinis valdovas – Jaroslavas Išmintingasis (978–1054 m.). Kunigaikščio Vladimiro sūnus, paveldėjęs iš jo šiandieninius Rusijos miestus Rostovą ir Didįjį Naugardą. Garsėjo ir savo karais bei užkariavimais. Visgi vardas „Išmintingasis“ jam suteiktas ne veltui, mat jo valdymo laikais daug dėmesio buvo skiriama kultūrai. Jaroslavui valdant 1051 m. įkurta savarankiška Kijevo metropolija, steigtos mokyklos, plito raštija (į slavų kalbą išversta Bizantijos ir kitų šalių autorių kūrinių). Jo valdymo metais pradėtas sudarinėti pirmasis Kijevo Rusios įstatymų rinkinys „Rusų tiesa“ (tiesa, oficialiai teisynas išleistas XIII a.). 

Jaroslavas Išmintingasis, sekdamas Konstantinopoliu, Kyjive pastatė šv. Sofijos soborą (UNESCO pasaulio paveldo objektas, laikomas stačiatikių religijos lopšiu ir vienu svarbiausių ir seniausių soborų pasaulyje, kuriame dar ir šiandien gausu autentiškų mozaikų). Beje, jis pats šiame sobore ir palaidotas.

5 grivinų moneta

Monetos reverse – viena svarbiausių Ukrainos istorijos asmenybių, kurią mes galime vertinti dvejopai, – Bogdanas Chmelnickis (1595–1657 m.). Jis gyveno tuo metu, kai didžioji Ukrainos dalis priklausė Abiejų Tautų Respublikai (ATR). Nuo jaunystės dalyvavo karuose, mūšiuose (prieš Turkiją, Rusiją ir kt.), netgi iš karaliaus Vladislovo Vazos gavęs simbolinį auksinį kardą už parodytą narsą. 
Visgi jo gyvenimas pasisuko visai į kitą pusę 1647 m., kai Čygyrino seniūnas Danielius Čaplinskis užpuolė B. Chmelnickio pilį ir išžudė jo šeimą, o karalius B. Chmelnickio neparėmė ir netgi planavo jį suimti. 

1648 m. kazokai, vadovaujami B. Chmelnickio, pradėjo sukilimą ATR siekdami Ukrainos autonomijos, o B. Chmelnickis buvo išrinktas etmonu. Sukilėliams pavyko pasiekti laimėjimų, užimti teritorijų, bet sukilimo metu vyko ir tikrai negeri dalykai (pvz., žydų pogromai, kuriuose išžudyta per 100 000 žydų). Sukilimas baigėsi tuo, kad kazokai tapo lojalūs Rusijai ir užkariautos teritorijos prijungtos prie jos. XVII a. vykusiose ATR karuose su Rusija ir Švedija B. Chmelnickis rėmė pastaruosius. Mirė nuo apopleksijos 1657 m. 

Palaidotas Subotivo cerkvėje, tačiau 1664 m. vaivada Danielius Čaplinskis sudegino jo dvarą, o jo ir sūnaus palaikus liepė išmesti šunims.

Nepaisant to, kad mūsų istorijoje B. Chmelnickis nėra pats teigiamiausias herojus, ukrainiečiams jis ir šiandien yra didvyris. Ukrainoje yra daug jam skirtų paminklų ir net miestas pavadintas jo vardu. 

10 grivinų moneta

Ant jos – dar vienas Ukrainos kazokų etmonas Ivanas Mazepa (1639–1709 m.), gyvenęs ir veikęs ATR. Nuo 1659 m. ATR valdovo Jono Kazimiero dvariškis. Vėliau tarnavo Dešiniakrantės Ukrainos ir Kairiakrantės Ukrainos etmonams. Prasidėjus Šiaurės karui (tarp ATR, Rusijos ir Švedijos) stojo į Petro I pusę. Palankiai klostantis karui, siekė suvienyti Ukrainą. 

Vėliau jis jau derėjosi su ATR, kuri jam žadėjo Kairiakrantę Ukrainą, bet slapta vyko derybos ir su Švedija dėl pagalbos jai kovoti su Rusija (taip tikėtasi atsiriboti ir nuo Rusijos, ir nuo ATR įtakos), dėl to Rusijoje ir iki šių dienų yra laikomas išdaviku. Visgi vienas svarbiausių to karo mūšių, Poltavos, 1709 m. buvo pralaimėtas ir I. Mazepa su grupele kazokų ir Švedijos karaliumi Karoliu XII pabėgo į Turkijos valdomą Moldovos teritoriją, kur netrukus mirė ir buvo palaidotas Rumunijoje. 

Įdomu, kad I. Mazepa ne tik pats buvo apsiskaitęs, išsilavinęs, bet ir buvo ne vieno rašytojo (pvz., Dž. Bairono, A. Puškino, J. Slovackio, V. Hugo), muzikos (F. Listo, P. Čaikovskio) ir dailės kūrinių herojus.
 
Tai įdomu!