BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Kas vaizduojama ant eurų monetų? Beniliukso šalys

Spausdinti

Šiais metais Lietuva mini euro įvedimo penkmetį. Nuo 2015 m. mūsų kišenėse šiugžda eurų banknotai ir žvanga eurų monetos. Banknotai vienodi, o monetos – ypatingos. Viena eurų monetų pusė yra bendroji, kita – nacionalinė. Pagal nacionalinę pusę galima atpažinti monetą išleidusią šalį. Lietuva nusprendė, kad visų nominalų lietuviškų eurų monetų nacionalinės pusės dizainas bus vienodas – jose bus pavaizduotas vytis. Prie šio vaizdo, ko gero, esame labiausiai pripratę. O ar atkreipiame dėmesį į tai, kas pavaizduota ant kitų šalių monetų nacionalinių pusių? Šiame naujame straipsnių cikle aprašome visų euro zonos šalių monetų nacionalines puses, jų atsiradimo kilmę, istoriją ir susijusius įdomius faktus.

Šiandien pristatome tris Beniliukso šalis – Belgiją, Nyderlandus ir Liuksemburgą. Kodėl iš karto tris šalis? Todėl, kad tarp šių valstybių eurų yra net keli bendri dalykai: visų šalių monetos turi po vieną atvaizdą, skirtą visiems aštuoniems eurų monetų nominalams, ir (kadangi visos šalys monarchijos) visi vaizduoja tos šalies valdovą. 
Be to, šalis vienija bendra euro įvedimo data. Jos visos trys buvo tarp dvylikos šalių, kurios pirmosios 1999 m. sausio 1 d. įsivedė eurą. Tiesa, iš pat pradžių eurai cirkuliavo tik virtualioje erdvėje ir buvo skirti tik tarpbankiniams atsiskaitymams, bet nuo 2002 m. Belgijos ir Liuksemburgo frankus bei Nyderlandų guldenus pakeitė eurų monetos ir banknotai. 

Taigi, kuo ypatingos šių šalių eurų monetos?

Belgijos eurų monetos

Nors, kaip minėta, visų šios šalies monetų nacionalinė pusė yra vienoda, ji keitėsi kelis kartus. Ant visų tradiciškai vaizduojami Belgijos karaliai. 

Monetos buvo nukaldintos dar 1999 m. (todėl ant pirmųjų belgiškų eurų monetų galima matyti ir 1999, ir 2002 m. datas), tuo metu Belgijos karalius buvo Albertas II (g. 1934 m.). Karaliumi jis buvo nuo 1993 m., kai soste pakeitė tais metais mirusį savo brolį Balduiną I. Karaliaus portretas nacionalinėje pusėje vaizduojamas profiliu, žiūrintis į kairę (heraldiškai į dešinę). Tarp tradicinių Europos Sąjungą simbolizuojančių žvaigždžių, supančių portretą, galima išvysti ir karališkąją monogramą su raide „A“, po kuria Belgijos kodas – BE. 

2013 m., būdamas jau 79 m. ir turėdamas daug sveikatos problemų, Belgijos karalius Albertas II atsisakė sosto ir jį perleido savo vyriausiajam sūnui Filipui (g. 1960 m.). 2014 m. pakeistas ir vaizdas ant eurų monetų. Visų pirma, žinoma, veidas kitas, kuris žvelgia profiliu, bet į priešingą, nei tėvas, pusę. Yra ir karališka monograma – „FP“ su raidėmis BE. Vis dėlto tradicija vaizduoti savo esamą karalių ant Belgijos eurų monetų išliko ir, ko gero, jos bus laikomasi ir ateityje. Šiuo metu apyvartoje yra visų pavyzdžių belgiškų eurų monetų. 

Nyderlandų eurų monetos

Šios šalies monetų dizainas primena Belgijos eurus. Ant olandiškų eurų monetų nacionalinės pusės taip pat vaizduojami šios šalies monarchai. Lygiai taip pat ant monetų vaizdas keistas du kartus, tiesa, vienas iš monarchų, kitaip nei Belgijoje, moteris. 

1999 m. Nyderlandų karalienė buvo karalienė Beatričė (g. 1938 m.). Jos portretas ir atsidūrė ant olandiškų eurų monetų. Šį portretą kūrė olandas juvelyras ir dizaineris Bruno Ninaber van Eyben. Įdomu, kad pirmosios olandiškos eurų monetos neatitiko vienos iš nusistovėjusios eurų monetų dizaino taisyklės. Ant mažesnio nominalo monetų 12 žvaigždžių buvo smulkios, jos vaizduotos arčiau karalienės profilio, ne pačiame pakraštyje, kaip kitų šalių monetose. Pakraštyje buvo užrašas – Beatrix Koningin der Nederlanden (Beatričė – Nyderlandų karalienė). Stambesnės žvaigždės pavaizduotos tik ant 1 ir 2 eurų monetų. Ant jų karalienės vardas užrašytas vertikalioje juostoje, kertančioje karalienės portretą. 

Šios taisyklės pradėta laikytis tik 2014 m. Tiesa, tik tada, kai monarchas ir portretas ant monetų pasikeitė. 2013 m. karalienė, būdama 75 m., sosto atsisakė (beje, ji kol kas yra vyriausia kada nors valdžiusi Nyderlandų monarchė), o karūną užsidėjo jos sūnus Vilhelmas Aleksandras (g. 1967 m.). Monetos dizainą kūrė olandų fotografas ir dailininkas Erwin Olaf. Visose naujojo dizaino monetose 12 žvaigždžių supa karaliaus portretą, o vertikaliose linijose, kertančiose portretą, užrašyti išleidimo metai ir karaliaus vardas. 

Kaip ir Belgijos monetose, abu monarchai pavaizduoti profiliu, tik žvelgiantys į priešingas puses. 

Įdomu, kad dviejų eurų monetos briaunoje esantiems užrašams valstybės dažnai pasirenka valstybės pavadinimą arba neutralų žymėjimą. Nyderlandų monetose yra užrašytas devizas – GOD ZIJ MET ONS (Dieve, būk su mumis). Tai iš lotynų kalbos išverstos frazės dalis (originaliai ji skambėjo Si Deus nobiscum quis contra nos ir reiškė "Jei Dievas su mumis, tai kas tada prieš mus?"). Ši frazė ant olandiškų pinigų naudota dar nuo XVI a. 

Devizus ant dviejų eurų monetų iškalusios vos kelios valstybės (tarp jų, beje, ir Lietuva). 

Liuksemburgo eurų monetos

Belgiškų, olandiškų ir liuksemburgietiškų monetų bendrumus jau aptarėme. Ant Liuksemburgo eurų monetų taip pat vaizduojamas monarchas, taip pat vaizduojamas profiliu. Tiesa, nuo pat euro įvedimo pradžios Liuksemburgą valdo tas pats monarchas – Liuksemburgo kunigaikštystės hercogas Anri (g. 1955 m.). Jo tėvas – vyriausias kunigaikštis Žanas (1921–2019 m.) savo sūnui sostą užleido dar 2000 m. (beje, jis irgi buvo vaizduojamas ant monetų, tik ant Liuksemburgo frankų, o sūnaus portreto kryptis, kaip ir kitų monarchijų, yra priešinga nei tėvo). Monetų dizainą kūrė Liuksemburgo skulptorė Yvette Gastauer-Claire, kuri pavaizdavo portretą, apsuptą 12 žvaigžių. Portretas perkirstas vertikalių linijų, kuriose įrašytas Liuksemburgo šalies pavadinimas liuksemburgiečių kalba (Letzebuerg) ir išleidimo metai. 
 

Tai įdomu!
Atnaujinta: 2020-12-09