BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Kas vaizduojama ant eurų monetų? Airija

Spausdinti

Šią savaitę, kovo 17 d., visame pasaulyje buvo minima Airijos globėjo šv. Patriko diena, simbolizuojanti krikščionybės priėmimą Airijoje. Jos metu dažniausiai rengiami paradai ir festivaliai, šokami tradiciniai šokiai, dėvimi žali drabužiai. Šią dieną plačiai mini airių diaspora visame pasaulyje. Prisiminę airius, prisiminkime ir jų simbolius, iš kurių vienas svarbiausių – keltiška arfa. Ją matome ir ant airiškų eurų monetų. Kuo paveikslėlis, esantis ant jų, yra ypatingas?


Airija eurą įsivedė 2002 m. sausio 1 d., o nuo tų pačių metų vasario 9 d. eurai galutinai pakeitė airiškus svarus. Iš airiškų svarų perimtas ir nacionalinės pusės atvaizdas. Iš pirmo žvilgsnio apyvartinės eurų monetos nėra niekuo ypatingos. Jas ir lietuviškas eurų monetas vienija ta savybė, kad ant visų nominalų monetų vaizduojamas vienas ir tas pats vaizdas, herbo atvaizdas. Šiuo atveju tai keltiška arfa, šalia kurios užrašytas Airijos valstybės pavadinimas airių kalba. Tad kuo svarbi arfa airiams, ir iš ko kilo pačios Airijos pavadinimas? Apie tai ir papasakosime. 

 

Keltiška arfa – Airijos simbolis

 


Keltiška arfa – tai trikampė arfa, Europoje žinoma bent nuo IV a. Ja grojama Škotijoje ir Airijoje. Šis styginis instrumentas dažnai buvo siejamas su Didžiosios Britanijos valdovais, todėl keltišką arfą galima išvysti Jungtinės Karalystės, Kanados herbuose. Tačiau dažniausiai šis simbolis siejamas su Airija, kurios herbe ji ir yra pavaizduota.

Tiesa, yra išlikusios tik trys senovinės keltiškos arfos: karalienės Marijos, Lamonto ir Trejybės koledžo.

Trejybės koledžo (XVI a. įsteigto Dublino universiteto padalinio) arfa dar XVIII a. pabaigoje buvo padovanota šiam koledžui. Čia ji yra saugoma ir eksponuojama ir šiandien. 

Arfa datuojama XIV–XV a. Spėjama, kad ją pagaminti užsakė kilminga airių giminė. Buvo keliama versija, kad ji netgi galėjo priklausyti vienam garsiausių senovės airių žemių vadų – Brian Boru. Jo vardu ji kartais taip pat vadinama. Vis dėlto šis valdovas gyveno dar XI a., o arfa neabejotinai datuotina gerokai vėliau, todėl jam niekaip negalėjo priklausyti. 

Ant pačios arfos yra įspaustas senos Onylų (O‘Neills) giminės herbas, bet kada jis atsirado ir kam iš tiesų arfa priklausė, duomenų nėra. Tiksliai žinoma tik tai, kad ji ėjo iš rankų į rankas. XVIII a. ją Trejybės koledžui padovanojo airių politikas Viljamas Koningamas (William Conyngham). 

Arfa turi 29 stygas, kurių ilgiausia 62 cm. Pati arfa XIX a. buvo nevykusiai rekonstruota, todėl jos realus pavidalas ir atvaizdas herbe skiriasi. Tikroji arfa dabar yra gerokai platesnė. 

Ilgainiui Trejybės koledžo arfa tapo nacionaliniu simboliu. Arfa, kaip simbolis, žinoma dar nuo tada, kai Airija buvo karalystė. Vis dėlto realiu simboliu ji tapo kovojant dėl Airijos nepriklausomybės XX a. pr. 1945 m. patvirtintame Airijos Respublikos herbe pavaizduota būtent ši arfa. 

Įdomu, kad herbe vaizduojama arfa yra pakreipta į kairę pusę. Tačiau mes tikrai ne kartą esame matę ir į dešinę pusę nukreiptą arfą, tiesa, jau kitame logotipe, kuris irgi neatsiejamas nuo Airijos. 1876 m. į dešinę nukreipta arfa tapo vienos garsiausių Airijos kompanijos pasaulyje logotipu. Turbūt nesunku nuspėti, kad ši kompanija yra Guinness alaus darykla. Stilizuotus arfos atvaizdus galime matyt ir kitų Airijos kompanijų logotipuose (pvz., oro skrydžių bendrovės Ryanair logotipe). 

 

Ką reiškia užrašas EIRE ant airiškų monetų?

 

Ant nacionalinės airiškų eurų monetų pusės galima matyti ne tik mūsų aprašytą arfą, bet ir užrašą EIRE. Ne paslaptis, kad Eire airiškai ir reiškia Airiją. Iš ko šis pavadinimas kilo ir ką jis reiškia? 

Šis žodis kilo iš senovės airių kalbos žodžio „eriu“. Eriu iš tiesų buvo senosios airiškos dievybės vardas. Ji kartais dar vadinama didžiąja Airijos salos motina. Buvo tikima, kad Eriu su savo seserimis Banba ir Fódla buvo pagrindinės senosios Airijos deivės. Kai į salą atsikraustė pirmieji gyventojai, seserys paklausė, kurios iš jų vardu sala bus pavadinta. Svarbiausia deive žmonės išrinko Eriu, taigi iš jos vardo ir kilo pavadinimas Airija. Tiesa, kartais poetiškuose tekstuose Airija vadinama ir kitų seserų vardais. Šios deivės taip pat laikomos nepriklausomybės deivėmis. 

Įdomu, kad ir vardas Eriu turi savo kilmę. Mokslininkai mano, kad šis vardas kilo iš senovinio žodžio, reiškiančio derlinga žemę arba gausybės žemę. 

1937 m. Airijos respublikos konstitucijoje pažymima, kad Eire yra oficialus Airijos pavadinimas. Vis dėlto Airija (angl. Ireland) irgi laikomas oficialiu pavadinimu. Tiesa, oficialiuose dokumentuose nuo 1937 m., pašto ženkluose ir piniguose nuo 1922 m. rašoma Eire. Šį žodį galime perskaityti ir Airijos prezidento antspaude. 

Įdomu, kad Didžioji Britanija ilgą laiką nepripažino angliškojo pavadinimo Ireland. Šis pavadinimas buvo asocijuojamas su nepaklusnumu ir sukilimais, taip pat su Airijos pretenzijomis į Šiaurės Airijos teritoriją. Netgi 1948 m. vasaros olimpinėse žaidynėse jų organizatoriai neleido airiams žygiuoti su pavadinimu Ireland. Pavadinimas Airijoje oficialiai įteisintas 1949 m., o Didžioji Britanija jį pripažino tik 1998 m.

Šaltiniai: 

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Celtic_harp

2. https://en.wikipedia.org/wiki/Trinity_College_harp

3. https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%89ire

Tai įdomu!
Atnaujinta: 2022-02-11