BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Karalius Karolis III ant britiškų pinigų

Spausdinti
2023-09-08
Jau prabėgo metai nuo to laiko, kai 2022 m. rugsėjo 8 d. Balmoralo pilyje, Škotijoje, mirė Jungtinės Karalystės monarchė Elžbieta II. Jos valdymas truko 70 metų ir 214 dienų – ilgiausiai iš visų britų monarchų. Elžbieta II buvo populiari, mėgstama Didžiojoje Britanijoje, nuolat dalyvavo kasdieniame britų gyvenime. Jos portretą, profilį ir herbą galima pamatyti ant pašto ženklų, monetų ir ant daugelio britiškų atributų. Karalienė – ir pirmasis monarchas, pavaizduotas ant Anglijos banko banknotų. Šiandien papasakosime apie Anglijos svarus sterlingus su Elžbietos II portretu ir kaip jie keisis artimiausioje ateityje.

Jungtinėje Karalystėje karalienė Elžbieta II tikrai neliks užmiršta dar daugybę metų – visuomenėje jos paliktą pėdsaką ilgai primins ir milijardai jos atvaizdų ant Anglijos banknotų, apyvartinių ir kolekcinių monetų. Elžbieta II pavaizduota ne tik ant Jungtinės Karalystės, bet ir ant kitų pasaulio šalių pinigų. Kažkada tokių šalių buvo apie trisdešimt, šiandien liko keliolika. Tarp jų Kanada, Australija, Naujoji Zelandija, Karibų šalys ir t. t. Įdomu, kad Škotijos banknotuose karalienės atvaizdo nebuvo iki  2012 m. Tais metais Elžbieta II šventė savo deimantinį (60 metų) valdymo jubiliejų. Ta proga išleisti 10 Škotijos svarų banknotai su karalienės atvaizdu. O štai Šiaurės Airijos banknotuose monarchė nebuvo ir nėra vaizduojama. 

2023-1 oz British Silver Britannia Coin Brilliant - Queen Elizabeth II on  Obverse Pound Seller Uncirculated at Amazon's Collectible Coins Store   Elžbieta II ant visų Anglijos banko išleidžiamų banknotų vaizduojama nuo 1960 m., kai Anglijos bankas iš kanclerio 1954 m. gavo karališkąjį leidimą naudoti jos portretą ant banknotų, pašto ženklų. Tai pirmasis britų monarcho atvaizdas ant Anglijos banknotų (anksčiau nebuvo tradicijos ant jų vaizduoti karalių). Pirmasis su monarchės atvaizdu buvo išleistas 1 svaro sterlingų banknotas.

    „The Guardian“ teigia, kad apyvartoje šiuo metu yra apie 4,5 mlrd. svarų sterlingų banknotų, kurių bendra vertė – 80 mlrd. svarų (daugiau nei 92 mlrd. dolerių). 

   Karališkoji monetų kalykla monetas su karalienės Elžbietos II profiliu pradėjo kalti kone iškart  po jos karūnacijos, vykusios 1953 m. Per karalienės valdymo laikotarpį monetų portreto dizainas keistas penkis kartus, atnaujintas 1968, 1985, 1998 ir 2015  m. Iš pradžių monetas puošė jaunatviškas nė 30-ies neturinčios karalienės portretas, o paskutinis atvaizdas darytas 2015 m., kai jai buvo 88-eri. Jungtinėje Karalystėje šiuo metu cirkuliuoja apie 27 mlrd. monetų su karalienės atvaizdu. 

British Banknotes‎ 5 Pound Sterling note 2002 Queen Elizabeth II | Bank  notes, Bank, Bank of england   Kad ir kaip būtų gaila, po daugelio metų popieriniuose banknotuose ir monetose  nebeliks visiems įprasto karalienės portreto, jį pakeis naujojo sosto paveldėtojo vyriausiojo sūnaus Karolio III atvaizdas. 

   Pakeisti visus apyvartoje esančius banknotus gali užtrukti bent dvejus metus, o monetas – dar ilgiau.

Praėjus trims mėnesiams po britų karalienės Elžbietos II mirties, į apyvartą išleistos pirmosios monetos su jos įpėdinio karaliaus Karolio III atvaizdu. Karališkoji monetų kalykla pranešė, kad į  pašto skyrius išvežiota 4,9 mln. naujų 50 pensų vertės monetų.

Monetų skirtumai ir panašumai

Naujosiose monetose Karolio III veidas pasuktas ne ta pačia kryptimi kaip Elžbietos II (karalienė žiūri dešinę pusę, o jos sūnus – į kairę). Ir tai nėra klaida! Diskusijos, į kurią pusę turi žvelgti britų monarchas monetose, virė dar XVI a., o saliamonišką sprendimą priėmė tuometinis karalius Karolis II (koks sutapimas!). Jis nusprendė, kad kiekvienas sosto įpėdinis žvelgs į priešingą pusę nei jo pirmtakas, t. y. kas antras karalius ar karalienė žiūrės į kairę, kas antras – į dešinę. Pavyzdžiui, Elžbietos II tėvas Jurgis VI ant monetų taip pat buvo vaizduojamas žvelgiantis į kairę, o jei viskas bus gerai ir Karolio III sostą paveldės jo sūnus Viljamas, jis irgi „žiūrės“ į dešinę. 

First Official King Charles III Coins Launched - Numismatic News   Dar vienas skirtumas yra tas, kad karalienę ant visų monetų buvo galima pamatyti su karūna, tiara ar bent laurų vainiku. Karolis III – kaip ir ankstesni britų karaliai – vaizduojamas be regalijų. Tiesa, karūnavimo proga nukaldinta įvairaus nominalo proginių monetų, kuriose jis pavaizduotas su karūna, tačiau apyvartinėse monetose karalius bus be karūnos.

   Skirtumai aiškūs, o kas liks monetose nepakitę? 

   Visų pirma, monetų reversai. Mažųjų nominalų monetų reversuose vaizduojami skirtingi karališkojo herbo elementai, ant 1 svaro monetos – nacionaliniai Britanijos žemių augalai. Tiesa, dviejų svarų monetos reverse iškalti skirtingi paveiksliukai, todėl jis gali kisti. 

undefined   Dar vienas elementas, kuris averse liks iš esmės nepakitęs, – raidės šalia monarcho portreto. Ko gero, jas ne visi ir esate pastebėję. Žinoma, šalia portreto užrašytas monarcho vardas, šiuo metu – „Elisabeth II“, netrukus bus „Charles III“, taip pat iškalti monetos išleidimo metai. Tai klausimų nekelia. Bet be jų dar matyti ir lyg kažkoks kodas – D. G. REG. F. D. Šios raidės privalo būti ant visų britiškų monetų. Ką jos reiškia? Tai lotyniško posakio „Dei Gratia Regina Fidei Defensor“ trumpinys. Šis posakis verčiamas kaip „Su Dievo malone, karaliene, tikėjimo gynėja“. Dabar valdovas yra vyras, todėl žodis „Regina“ (karalienė), žinoma, keičiamas žodžiu „Rex“ (karalius). 

   Monetos su Karoliu III

Būsimojo karaliaus atvaizdą buvo galima išvysti ir anksčiau. Jis buvo iškaltas monetų, išleistų įvairiomis progomis, tačiau tik reverse, o pagrindinė monetos pusė buvo skirta Elžbietai II.

Karaliaus atvaizdą ant naujųjų monetų pagal vyriausio Elžbietos II sūnaus 70-ojo gimtadienio nuotraukas sukūrė britų menininkas Martinas Jenningsas, garsus iškilių rašytojų skulptūrų autorius. Jo gamybą ir platinimą jis apibūdino kaip „nepaprastą patirtį“. Eskizą asmeniškai palaimino Karolis III. M. Jenningsui buvo patikėta sukurti Elžbietos II motinos bronzinį biustą, šiandien eksponuojamą Šv. Pauliaus katedroje Londone. 

Experts find hidden image in new King Charles III coins - Cornwall Live   Nors Karolio III portretas dar plačiai nepaplito, jau sukėlė kalbų. Atidžiau įsižiūrėjus, ties karaliaus ausimi galima įžvelgti įdomią detalę – paukštelį, tarsi norintį kažką pačiulbėti monarchui. Ar tai sąmoningas M. Jenningso sprendimas, ar tik sutapimas, nėra skelbiama. Bet kokiu atveju ši detalė – subtili užuomina apie karaliaus meilę gamtai, nuolat pabrėžiamą aplinkosaugos svarbą.

   Markas Loveridge, Karališkosios monetų kalyklos direktorius, teigia, kad monetos su Jos Didenybės atvaizdu liks apyvartoje tol, kol taps nebetinkamos. Karaliaus Karolio III monetos bus gaminamos atsižvelgiant į paklausą. Keičiantis atsiskaitymo įpročiams, išleidžiamų monetų kiekis apyvartoje mažės, tačiau per ateinančius 12 mėnesių turėtų pasirodyti daugiau naujų monetų.
 
   Banknotai su Karoliu III

   Karaliaus Karolio III portretą britai ant monetų jau mato, o banknotų su naujuoju monarchu dar teks palaukti. Kaip teigiama Anglijos banko pranešime spaudai, nauji banknotai apyvartoje turėtų pasirodyti iki 2024 m. vidurio. Reikia atlikti ir sudėtingą techninį darbą – paruošti bankomatus, kad jie atpažintų naujojo dizaino banknotus.  Jungtinės Karalystės karaliaus Karolio III portretas bus pavaizduotas ant 5, 10, 20 ir 50 svarų sterlingų banknotų, dizaino pakeitimų neplanuojama. Banknotų reversas liks nepakitęs – ant jų ir toliau bus pavaizduoti seras Winstonas Churchillis, Jane Ostin, Williamas Terneris ir Alanas Turingas. Permatomame apsauginiame laukelyje taip pat bus pavaizduotas dabartinis monarchas.

Unveiling of King Charles III banknotesAnglijos bankas teigia, kad gyventojai vis dar galės naudoti polimerinius banknotus ir su karalienės Elžbietos II portretu. Banknotai su karalienės Elžbietos II ir karaliaus Karolio III atvaizdais bus apyvartoje tuo pačiu metu.

Tikimasi, kad panašių pokyčių bus ir kitose Tautų Sandraugos šalyse, kurias oficialiai valdo Britanijos monarchija ir kurių piniguose vaizduojamas Elžbietos II portretas. Jos portretas yra ant 20 Kanados dolerių banknoto, Naujojoje Zelandijoje ir ant Rytų Karibų jūros centrinio banko išleisto dolerio, kurį plačiai naudoja Karibų jūros salos. 

Įdomus faktas, kad ant 20 Kanados dolerių kupiūros Elžbieta II pradėta vaizduoti jau nuo 1935 m., kai tebuvo aštuonerių metų princesė. Tos laidos Kanados banknotuose buvo vaizduojami visi karališkosios šeimos nariai. Paskutinis 20 dolerių banknoto variantas su gerokai daugiau gyvenimo mačiusios monarchės atvaizdu pristatytas 2015 m. ir, kaip teigia Kanados centrinio banko atstovai, paspartinti šių banknotų keitimo visiškai neplanuojama – jie galios dar ilgus metus. 

Tiesa, kitos šalys sprendimą, ar ant savų pinigų vaizduoti Karolį III, priims savarankiškai. Kol kas sprendimą jį vaizduoti oficialiai priėmė tik Kanada ir Australija. 
 
Tai įdomu!