BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Karalienė Elžbieta II ant pasaulio pinigų

Spausdinti
2017-02-07

Per savo valdymą Jungtinės karalystės ir Britų Tautų sandraugos (Commonwealth of Nations) valdovė – karalienė Elžbieta II (nuo 1952 m.) yra pasiekusi jau ne vieną rekordą: vyriausia valdanti (jai jau 90 metų) ir netgi ilgiausiai ištekėjusi (beveik 70 metų) britų monarchė. Vakar, vasario 6 d., ji pasiekė naują rekordą, tapusi pirmąja iš šalies valdovų, soste sulaukusių safyrinio jubiliejaus – 65 metų sukakties.

Karalienė ko gero yra svarbiausias asmuo ne tik D. Britanijoje, bet ir visose Sandraugos šalyse. Dėl to karalienės atvaizdą mes galime išvysti ne tik spaudoje, televizijoje, filmuose, bet ir ant pinigų. Šia ypatinga proga pateikiame 5 įdomius faktus apie karalienės Elžbietos vaizdavimą ant pinigų.

  • Per visą istoriją Elžbieta II buvo pavaizduota ant 33 šalių ir teritorijų cirkuliuojančių banknotų ir monetų (tai irgi pasaulio rekordas – dažniausiai vaizduojamas asmuo ant pinigų). Šiuo metu banknotus su karalienės atvaizdu turi 14 šalių. Įdomu, kad Elžbietą II galėjome išvysti ant visų žemynų pinigų, išskyrus Antarktidą (aišku, šis žemynas savo valiutos ir šiaip neturi:)).
  • Pirmą kartą Elžbieta II (tada tiesiog princesė Elžbieta Aleksandra Marija) buvo pavaizduota ant 1935 m. išleisto 20 dolerių Kanados banknotų. Tada jai dar nebuvo karalienė, o jai tebuvo 8 metais. Tos laidos Kanados banknotuose buvo vaizduojami visi karališkos šeimos nariai. Įdomu tai, kad ant Kanados banknoto galime matyti ir vyriausios (kol kas) Elžbietos II portretą. 2010 m. išleistame 20 dolerių banknote karalienei 84 metai.

   

  • Anglijos bankas monetas su karalienės Elžbietos II profiliu pradėjo kalti praktiškai iš karto po jos karūnacijos, o štai banknotai atsirado netgi gerokai vėliau nei kitų šalių. Anglijos bankas banknotus išleido tik 1960 m. (tuo metu banknotai su karaliene cirkuliavo jau kone 20 – tyje šalių!). Tai apskritai buvo pirmasis britų monarcho atvaizdas ant Anglijos banknotų (anksčiau tiesiog nebuvo tradicijos vaizduoti karalių ant Anglijos banknotų). Tiesa, kartais klaidingai manoma, kad tai pirmasis monarchas ant Jungtinės Karalystės banknotų, tai nėra tiesa, dar XX a. pradžioje tuometiniai Jungtinės Karalystės valdovai buvo vaizduojami ant škotiškų svarų sterlingų banknotų. Šiandieniniuose Škotijos ir Š. Airijos banknotuose karalienės neišvysime.

  • Įprasta, kad banknotai išleidžiami vėliausiai du metai po dizaino sukūrimo. Visgi banknotai, kuriuose vaizduojama karalienė gana dažnai vėluodavo. Taigi Elžbieta II kartais buvo gerokai „pajauninama“. Pvz. 1955 m. (kai karalienei tebuvo 28 metai) dailininko Pietro Annigoni sukurtas portretas ant banknotų atsidūrė tik 1961 m., o 1980 m. Belizo išleistuose banknotuose buvo panaudotas 1960 m. karalienės atvaizdas. Įdomu ir tai, kaip Elžbieta vaizduojama skirtingose šalyse. Dažniausiai ant jos galvos uždėta tiara arba matyti kitos karališkos regalijos, bet yra portretų, kuriuose karalienė vaizduojama visiškai neoficialiai. Pvz. Kanados banknotuose karalienė niekada nedėvi tiaros ir dažniausiai vaizduojama visiškai neformaliai. To priežastis yra ta, kad Kanada nebūtų siejama tik su D. Britanija, bet ir su Prancūzija.

  • Ant didžiausios monetos pasaulyje taip pat galime matyti karalienės Elžbietos atvaizdą. 2007 m. ją nukalė Kanados monetų kalykla, pagaminta ji iš gryno aukso, o sveria... 100 kg! Ji vadinasi milijono dolerių moneta, nors dabar verta apie 4 milijonus. Kadangi moneta kanadietiška, kaip ir ant visų šios šalies monetų averse puikuojasi Elžbietos II atvaizdas. Beje, šią monetą galėjome pamatyti ir Lietuvoje. 2009 m. ji tik vieną dieną buvo eksponuojama Vilniaus dailės galerijoje.
Tai įdomu!