BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Kaip atrodys proginė moneta, skirta Erasmus programai?

Spausdinti

Kitais, 2022 m., visos euro zonos valstybės išleis bendrą proginę 2 eurų monetą, skirtą Erasmus programos 35-mečiui. Tai bus jau penktoji tokia moneta, kurią išleidžia visos valstybės, naudojančios eurą. Anksčiau monetos buvo skirtos Romos sutarties 50-mečiui, ekonominės ir pinigų sąjungos dešimtmečiui, eurų monetų ir banknotų dešimtmečiui bei Europos Sąjungos vėliavos 30-mečiui. Taigi, kaip atrodys naujoji proginė 2 eurų moneta? 


Erasmus programa – Europos Sąjungos rėmimo (studijų finansavimo, akademinio mobilumo) programa. Šią programą Europos Komisija sukūrė 1987 m. birželio mėn. Tikslas – plėsti Europos Sąjungos aukštųjų mokyklų bendradarbiavimą, taip pat su EEE valstybėmis, Turkija, skatinti akademinį mobilumą. Vienas kertinių principų – finansinė parama studijoms užsienyje. Erasmus programa yra atvira visų tipų aukštosioms mokykloms, apima visas studijų kryptis bei lygius. 


Įdomu, kad pats šios programos pavadinimas Erasmus yra santrumpa. ERASMUS anglų kalba šifruojasi kaip European Region Action Scheme for the Mobility of University Students. Lietuviškai tai skambėtų taip: Europos regiono veiksmų schema, skirta universitetų studentų mobilumui. Vis dėlto pats pavadinimas yra siejamas ir su vienu garsiausių humanistu ir filosofu, kilusiu iš Nyderlandų, Erazmu Roterdamiečiu. XVI–XVII a. gyvenęs teologas ir mąstytojas kritikavo tamsumą, visuomenės trūkumus. Taip pat aukštino laisvą, protingą žmogų. Garsiausi jo kūriniai: satyra „Pagiriamasis žodis kvailybei“, dialogų rinkinys „Laisvi pokalbiai“, sentencijų rinkinys „Patarlės“ ir kt. Jo gyvenimą galima būtų apibūdinti kaip nuolatinį keliavimą po Europą. Jo intelektas ir Europos pažinimas ir lėmė, kad programai pavadinti buvo pasirinktas Erazmo Roterdamiečio vardas. 


2019 m. Europos Taryba paskelbė, kad 2022 m., kai bus minima 35 metų programos Erasmus jubiliejus, bus išleista bendra proginė moneta, skirta šiai sutarčiai. Buvo paskelbtas ir monetos dizaino konkursas. Komisija atrinko šešis finalininkus, o iš jų europiečiai balsuodami išrinko geriausią. Surinkęs daugiau kaip trečdalį visų balsų, nugalėjo prancūzas Žoakinas Chimenezas. Jo sukurtas monetos dizainas atspindi dvi svarbiausias idėjas. Pirmoji susijusi su programos įkvėpėju, pačiu Erazmu Roterdamiečiu. Monetoje galėsime išvysti jo garsiausią atvaizdą iš 1523 m. dailininko Hanso Holbeino Jaunesniojo nutapyto paveikslo. Kita idėja susijusi su jo įtaka Europai. Ją alegoriškai vaizduoja daugybė spindulių, dalijančių monetą. Jie sklinda iš monetos kraštų, kerta vienas kitą, tarsi išreikšdami intelekto mainus tarp Europos universitetų. Šie spinduliai taip pat susiję ir su Europos Sąjungos idėja. Besikirsdami jie suformuoja žvaigždes, kurios atsiranda sąveikaujant skirtingoms šalims. Iš susikirtimų suformuotas ir skaičius 35. 


Šią monetą išleis ir Lietuvos bankas, o nukaldins Lietuvos monetų kalykla. Apyvartoje ji pasirodyti turėtų kitų metų trečiąjį ketvirtį. 
 

Lietuvos banke
Atnaujinta: 2021-06-25