BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Juzefas Pilsudskis monetose

Spausdinti
2024-05-12
Monetos, vaizduojančios garsius valstybių žmones, yra populiarios ir jas kaldinti yra valstybių prestižo reikalas. 

Monetos, vaizduojančios svarbiausius vienos ar kitos valstybės žmonės, yra ypač vertinamos kolekcininkų, jos naudojamos dovanoms ar net investavimo tikslais.

Vienas svarbiausių žmonių Lenkijoje yra iš Lietuvos kilęs Juzefas Pilsudskis (lenk. Józef Klemens Piłsudski), Lenkijos revoliucionierius, valstybės politinis veikėjas, maršalas, 1926–1935 m. – diktatorius. Jo portretas daug kartų pasirodė ant bandomųjų, apyvartinių, proginių ir kolekcinių monetų.

Pirmoji moneta su J. Pilsudskio atvaizdu 

Pirmosios bandomosios monetos, ant kurių buvo J. Pilsudskio atvaizdas, pasirodė dar 1922 m. Tai 100 Lenkijos markių monetos.

 

Tai buvo bandiniai, todėl jie buvo kaldinami iš įvairių metalų: vario, bronzos, sidabro, kitų metalų ir net iš aukso. Šios monetos yra ypač retos ir vertinamos kolekcininkų.

Aversas: centre – nominalas (100), metai (1922), erelis ir vainikas.
Reversas: Juzefas Pilsudskis, profiliu žiūrintis į kairę, užrašas aplink portretą lenkų kalba – Lenkijos Respublika.

Įtariama, kad valiuta neįvardyta dėl planuojamo jos pavadinimo keitimo. Tuo metu vyko naujos valiutos pavadinimo rinkimai. Įdomu, kad tarp galimų kandidatų, be zloto ir auksino, buvo piastas ir lechas.

Pirmosios monetos su J. Pilsudskiu buvo nukaldintos Varšuvoje, kur buvo atkurta buvusi Varšuvos monetų kalykla. Jos buvo gaminamos nedideliu tiražu iš 6 skirtingų metalų. Šių bandomųjų monetų tiražas – tik apie 228 vienetus:

•    iš bronzos – 100 vnt.;
•    iš vario – 60 vnt.;
•    iš sidabro – 50 vnt.;
•    iš žalvario – 10 vnt.;
•    iš alavo – 4 vnt.;
•    iš aukso – 4 vienetai, iš jų viena moneta yra itin išskirtinė, su įgaubtu užrašu PRÓBA (lietuviškai – bandinys).

Tarpukario apyvartinės Lenkijos monetos su J. Pilsudskio atvaizdu: 1934–1939 m.

Vėliau J. Pilsudskis ant monetų pasirodė 1934 m., metai iki mirties. Šios monetos buvo pagamintos Varšuvos valstybinėje monetų kalykloje, priėmus naują valiutos pavadinimą – zlotą. 

1934 m., Jozefo Pilsudskio 67-ojo gimtadienio dieną, apyvartoje pasirodė trijų nominalų monetos: 2 zlotai, 5 zlotai ir 10 zlotų. Visos jos buvo pagamintos iš sidabro.Averse pavaizduotas Jozefo Pilsudskio profilis.
Reverse – karūnuoto balto erelio atvaizdas, monetos vertė zlotais ir užrašas Lenkijos Respublika.

1934 m., minint Lenkijos legionų pirmosios kadrų kuopos žygio 20-ąsias metines, buvo nukaldintos ir proginės apyvartinės monetos su J. Pilsudskio atvaizdu.

Monetos su J. Pilsudskio atvaizdu po 1988 m. 

Pirmoji moneta po Antrojo pasaulinio karo su J. Pilsudskio atvaizdu pasirodė tik 1988 m., minint Lenkijos nepriklausomybės atgavimo 70-metį. Naujosios sidabrinės apyvartinės monetos tiražas siekė net vieną milijoną, buvo nukaldinta ir 20 tūkstančių PROOF monetų. Numatyta šių monetų nominalioji vertė – 50 tūkstančių Lenkijos zlotų.

Po poros metų, 1990 m., pasirodė dar kelios monetos su J. Pilsudskio atvaizdu, pagamintos iš sidabro ir aukso:

•    100 tūkstančių zlotų, iš sidabro, tiražas – 10 000 vnt.;
•    200 tūkstančių zlotų, iš sidabro, tiražas – 10 000 vnt.;
•    200 tūkstančių zlotų, iš aukso, tiražas – 10 vnt.;
•    500 tūkstančių zlotų, iš sidabro, tiražas – 16 vnt.;
•    1 milijonas zlotų, iš sidabro, tiražas – 1 vnt.

2015 m. Lenkijos nacionalinis bankas Lenkijos nepriklausomybės atgavimo šimtmečio sukakčiai paminėti išleido dvi monetas su J. Pilsudskio atvaizdu – sidabrinę 10 zlotų monetą (tiražas 30 000 vnt.) ir auksinę 100 zlotų monetą (tiražas 2 500 vnt.). 
Tai įdomu!