2018 m. Lietuvos bankas į apyvartą išleido dvi to paties dizaino kolekcines monetas, skirtas Joninėms (Rasos šventei), iš serijos „Tradicinės lietuvių šventės“.
Lietuvos bankas leisti šią seriją pradėjome siekdamas praplėsti monetų įvairovę ir paskatinti daugiau žmonių domėtis kolekcionavimu. Šioje leidžiamoje monetų serijoje planuojama išleisti apie 10 monetų, skirtų įvairioms šventėms – tiek turinčioms gilias tradicijas, tiek šiuolaikinėms.
Šiandien jau yra išleistos monetos keturioms Lietuviškoms šventėms:
• Kaziuko mugei, 2017 m. (pirmoji šios serijos moneta);
• Joninėms (Rasoms), 2018 m.;
• Užgavėnėms, 2019 m.;
• Jūros šventei, 2021 m.
Šiandien įdėmiau pažvelgsime į Joninių (Rasos) šventei skirtas monetas.
Joninių (Rasos) šventei skirta 5 eurų sidabro moneta išleista 3 000 vnt. tiražu, pusantrokas – 30 tūkst. vnt. tiražu. Abiejų monetų reverse pavaizduoti Joninių šventės simboliai – besiskleidžiantis paparčio lapas, mėnuo, saulė ir žolynų vainikas, sujungti į vieną sūkurį, kurio centre yra stilizuotas paparčio žiedas, tarsi prasišviečiantis per rasos lašą. Sidabro monetoje jis yra spalvotas, o paparčio žiedo įspūdžiui sudaryti panaudota reljefo dengimo spalvomis technologija. Monetų reverse – iš vandens lašelių susiformuojantis Vytis.
Šių monetų dizainą sukūrė dailininkė Eglė Ratkutė. Ji 2015 m. yra pelniusi tarptautinį apdovanojimą už Baltijos kelio 25-mečiui skirtos monetos dizainą.
Kartu su moneta yra išleistas ir lankstinukas apie Joninių tradicijas nuo pagonybės iki mūsų dienų, kurį parengė etnologas Libertas Klimka.
Joninių (Rasos) šventė
2024-06-24
Tai įdomu!